Magyarország infokommunikációs rendszere az élmezőnyben

Magyarország olyan infokommunikációs és távközlési (ikt) rendszerrel rendelkezik, amely több OECD országénál fejlettebb - mondta Graham Vickery, az OECD információs gazdasági munkacsoportjának vezetője sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.
Az OECD információs technológiára vonatkozó, idei évi kilátásokat összefoglaló jelentését ismertetve Graham Vickery elmondta: Magyarország gazdasági teljesítményéhez képest ikt-exportja a második az OECD országok között, ugyanakkor elmarad a közszolgáltatások terén.

Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) államtitkára a magyarországi ikt-exportot értékelve elmondta: az elmúlt években nem történt jelentős változás, jellemző volt ugyan egyfajta vállalati átrendeződés, a tendenciákat ugyanakkor ez nem befolyásolta.

Az államtitkár úgy vélte: koncentrálni kell arra, hogy a kormányzati közszolgáltatások terén és a magán gazdaságban is minél több infokommunikációs fejlesztés valósuljon meg.

Graham Vickery szavai szerint az elmúlt években Magyarországon a kutatás-fejlesztés és innováció területén kevesebb figyelmet kapott az ikt-szektor. A munkacsoport vezetője szerint ugyanakkor Magyarország politikája a szektor tekintetében hasonló a többi OECD országéhoz.

Az ikt-szektor foglalkoztatásáról szólva Garamhegyi Ábel elmondta: meg kell vizsgálni, hogy a képzés vagy a foglalkoztatás terén vannak-e problémák. Mint mondta, 2003-2004-ben 10 szoftverfejlesztő-mérnök közül 6-7 vállalt külföldön munkát, mostanra ez 3-4 főre csökkent.

Az OECD jelentése szerint 2006-ban az ikt-szektor világviszonylatban 6 százalékkal nő. Az OECD-térségen belül a javuló makrogazdasági teljesítmény mellett nő az összberuházás, az ikt pedig jelentős, és egyre nagyobb arányt képvisel ezen beruházásokban.
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció