ECDL - jó, ha zsebben van

Az Európai Számítógép-használó Jogosítvány (ECDL) hazai szakképesítésekben és felsőoktatásban való elfogadottságáról informálta ma szerkesztőségünket a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) ECDL Iroda.
Bármilyen szakképesítésről is legyen szó, ha kell hozzá számítógép, az új Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményei alapján jelentős előnyhöz jut az, aki megszerzi az ECDL-t, vagy aki legalább bizonyos modulvizsgákat teljesít.  Mindez annak köszönhető, hogy az új, fokozatosan életbe lépő moduláris rendszerű OKJ-ben szereplő szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményei A-tól Z-ig figyelembe veszik, illetve beszámíthatóvá teszik az ECDL moduljait, beleértve az önálló, fakultatív modulokat (képszerkesztés; web kezdő; CAD; haladó szövegszerkesztés; táblázatkezelés; illetve adatbázis-kezelés) is. Így például egy adótanácsadónak a szakképesítéshez szüksége lesz az ECDL valamennyi moduljában meghatározott ismeretekre; egy autószerelőtől az alapvető számítógép-használati ismereteket, vagyis az operációs rendszerek, a szövegszerkesztés, és az internetes modul fortélyait kérik számon, míg egy mélyépítő technikus esetében jól jöhet az ECDL CAD modulja is. Mindezek természetesen a képzés során is elsajátíthatók, és vizsga is tehető belőlük. Ám aki időközben már sikerrel teljesítette a megfelelő ECDL-modulvizsgákat, annak beszámítják, vizsgát sem kell már tennie, így több figyelmet fordíthat a szakmai tudnivalók elmélyítésére. 

A Térségi Integrált Szakképző Központokban (TISZK) már az idei tanévtől 14 szakképesítés esetében az új moduláris szakmai és vizsgakövetelmények, valamint központi programok alapján indult a képzés, a többi szakképző iskolában pedig a 2007/08-as tanévtől nyílik erre lehetőség az OKJ-ben szereplő többi szakképesítés esetében. Iskolarendszeren kívül az új, ECDL-t beszámító szakmai képzések 2007. január 1-jétől indulnak.

A Nemzeti Szakképzési Intézet (NSZI) által kidolgozott, új szerkezetű Országos Képzési Jegyzék az 1/2006. (II. 17.) OM rendelet mellékleteként jelent meg. Az OKJ és az ECDL összehangolásában a z NJSZT Országos ECDL Irodája szorosan együttműködik a Nemzeti Szakképzési Intézettel.

ECDL a felsőoktatásban

Törvény adta lehetőségével élve egyre több felsőoktatási intézmény számítja be a tantárgyi követelményekbe az ECDL-t, így a hallgatók teljes vagy részleges felmentést, jeles kollokviumi, vagy zárthelyi-jegyet kaphatnak ECDL bizonyítványukért. a Budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatikai Karán például az informatikus alapszakon  (BSc) azok a hallgatók, akiknek van ECDL bizonyítványa, a 2006/07-es tanévtől előnnyel indulnak: a „Bevezetés az informatikába” című tantárgy követelményei alól ugyanis részlegesen mentesülnek, az első zárthelyi dolgozatra pedig automatikusan jelest kapnak. Mindez azért lehetséges, mert az ECDL bizonyítvány a főiskola által is elismert módon igazolja mindazokat az ismereteket, amelyek egy számítógép-használótól elvárhatók.  A Tessedik Sámuel Főiskola Egészségügyi Intézetének Tanácsa az Informatika tantárgy alóli felmentés és kredit-pont beszámítása tárgyában már 2006 tavaszán határozatot hozott: „A Diplomás Ápoló Szakon az Informatika tantárgy 4 féléven keresztül kerül oktatásra. Az a hallgató, aki az ECDL moduljait szemeszterenként teljesíti, az adott félévben megajánlott gyakorlati jegyet (5) és a hozzárendelt kredit-pontot megkaphatja. Amennyiben a 4. félév végére az ECDL Start követelményeit teljesíti, a tantárgyi blokk végén megajánlott kollokviumi jegyet (5) és a hozzárendelt kredit-pontot megkaphatja.”
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció