Az IT-cégek a kínai kormány cinkostársai
2006. augusztus 12.
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet a nyugati államok IT-cégeit teszi felelőssé a szigorú kínai internetes cenzúráért. Rebecca MacKinnon, a HRW egyik aktivistája élesen bírálta a Yahoo, Google, Microsoft és Skype online szolgáltatókat, amiért azok fejet hajtottak az ázsiai ország kormánya előtt, és tevékenyen részt vesznek annak jogtipró akcióiban.
A szervezet közzétett egy tanulmányt "Corporate Complicity in Chinese Internet Censorship" (A kínai internetes cenzúra cinkosai) címmel, amely 149 oldalon keresztül a nagy IT-cégek és a kommunista rezsim szoros együttműködését taglalja. A HRW aktivistái kijelentették, hogy elérkezett a változtatás ideje; azaz az említett cégek vagy tovább folytatják erkölcstelen tevékenységüket (ami miatt az egész világ megveti őket), vagy kiállnak a szólásszabadság mellett, és megfelelő információkkal látják el a felhasználókat.A szervezet munkatársai azonban komoly vizsgálatnak vetették alá a Kínában üzemelő keresőszoftvereket, és megállapították, hogy azok nemcsak hogy megfelelnek a kormány elvárásainak, hanem némely esetben olyan (általuk kényesnek ítélt) kifejezéseket is kiszűrnek, amelyek a hatóságok cenzúralistáján nem is szerepelnek.
Pár héttel ezelőtt az Amnesty International is kritikával illette a Google, Yahoo és Microsoft szolgáltatókat, amiért azok a busás anyagi haszon reményében lepaktáltak a kommunista rezsimmel.
Kapcsolódó cikkek
- A Google a Vista keresőfunkcióját kritizálja
- Szeptember 17-én dől el a Microsoft-EU per
- A Microsoft és Vietnam szoftverkalózkodás elleni egyezményt írt alá
- A Microsoft mondja a Linux-tábornak, hogy nagyfejű...
- Pszichológiai profilok alapján reklámozna a Google
- Csak a Linux-kernel 42 Microsoft-szabadalmat sért
- Nem megfelelő megoldás az EU-nak a Microsoft feldarabolása
- A Microsoft mégsem akarja megvenni a Yahoo-t
- A Yahoo-ra hajt a Microsoft
- Az első iPhone-klónok