A szétválás részletei a Graphisoft közgyűlésén

Az alaptevékenységként szoftverfejlesztéssel foglalkozó 20,985 milliárd forint saját tőkéjű Graphisoft Európai Részvénytársaság (SE) szétválasztásánál az igazgatóság a június 29-i rendkívüli közgyűlésen a jogutód Graphisoft vagyonmérleg-tervezetét 16,639 milliárd forint, míg a Graphisoftból kiváló Graphisoft Park SE mérlegét 4,346 milliárd forint saját tőkével javasolja elfogadni - közölte az igazgatóság a tőzsde honlapján.
A június 29-i rendkívüli közgyűlésen a tulajdonosok döntenek a társaság szétválasztásáról: arról, hogy a Graphisoftból váljon ki az ingatlanfejlesztésre alakuló Graphisoft Park SE. A társaság szétválásáról a részvényesek az április 28-i éves rendes közgyűlésén hozták meg az előzetes határozatot.

A rendkívüli közgyűlésén a részvényesek meghallgatják az igazgatóság beszámolóját az átalakulással kapcsolatos eddigi tevékenységről. Jóváhagyják a szétválással kapcsolatos vagyonmérleg- és leltár tervezeteket, döntenek a szétválási szerződés elfogadásáról és nyilatkoznak a jogutód társaságokban való részvételről.

A közgyűlés határoz a kiválással létrejövő és ingatlanhasznosítással foglalkozó Graphisoft Park SE igazgatóságának megválasztásáról és az új  társaság alapszabályának elfogadásáról is. A részvényeseknek határozniuk kell a jogutód társaságokban részt venni nem kívánó tulajdonosokkal való elszámolás kérdésében.

Minden egy Graphisoft részvényért egy Graphisoft Park részvényt kapnak a közgyűlés időpontjában tulajdonos részvényesek. Akik nem kívánnak részvényesek maradni egyik, vagy másik társaságban, azok az igazgatóság javaslata szerint a Graphisoft részvények után részvényenként 2,34 eurót, a Graphisoft Park részvényekért pedig 2,14 eurót kapnak.

A közgyűlés napirendjén szerepel a Graphisoft Park SE igazgatóságának felhatalmazása a cég részvényeinek a Budapesti Értéktőzsdére történő bevezetésének kezdeményezésére.

A Graphisoft korábban azt közölte, hogy az igazgatóság várakozásai szerint a szétválási eljárás, beleértve a részvények tőzsdei bevezetését is, 2006-ban befejeződik.

Az átalakítást azzal indokolták, hogy a cég tulajdonában lévő ingatlanportfolió fejlesztése külön finanszírozási forrást igényel. Ugyanakkor a befektetők szakosodása nem kedvez annak, hogy az alaptevékenységként szoftverfejlesztéssel és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokkal foglalkozó cég ingatlanfejlesztéssel foglalkozzon. Az igazgatóság a társaság szétválasztásától az aktív befektetői bázis bővülését reméli.

Az igazgatóság az előnyök mellett már korábban felhívta a figyelmet a kockázatokra is. Egy viszonylag alacsony tőzsdei tőkeértékű társaság két kisebb kapitalizációjú cégre válik szét. Az alaptevékenységet végző társaság saját tőkéje csökken. A Graphisoft jelenlegi pénzügyi stabilitását a nagy, jelzálogmentes ingatlanvagyon is támogatja.

A kiválást követően a Graphisoftnál az összköltségek közel kétharmadát kitevő készpénz és egyéb likvid eszköz maradna. A kiválás évi mintegy 100 ezer euró többletköltséget okoz, nem számítva a tőzsdei bevezetés várhatóan idén jelentkező egyszeri költségét.

A Graphisoft Park 82.354 négyzetméter földtulajdonon nettó 16.900 négyzetméter felépítménnyel rendelkezik. Az ingatlanportfolió értékcsökkenési leírással módosított bekerülési értékét az igazgatóság 24 millió euró értékben vette figyelembe, és a folyamatban lévő, valamint a tervezett projektek becsült további költségei mintegy 40 millió eurót tesznek ki. A Jones Lang LaSalle elemzői szerint a portfolió piaci értéke 38,5 millió euró. A Graphisoft alaptevékenységének értékelését a Raiffeisen Bank Rt. végezte el. A relatív árazási módszerrel történt számítás a szoftvertevékenység sajáttőke értékét - konzervatív megközelítésben - 55 millió euróra becsülte.

A Graphisoft Park az idén várható bevétele a bérbeadásból 3,2 millió euró lesz, jövőre 4,8 millió euró, 2008-ban 6,3 millió euró, 2009-ben pedig 6,8 millió euró. A tervek szerint 2008 végére körülbelül 40 ezer négyzetméter terület - iroda, raktár, parkoló - lesz bérelhető.

A Graphisoft igazgatósága által javasolt üzleti stratégia szerint az adózott nyereséget osztalékként kifizetnék, ami a számítások szerint a következő négy év során részvényenként 0,04 euróról 0,17 euróra emelkedik és hosszú távon 0,22-0,24 euró lehet.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció