Virtualizáció és grid technológia az IDC tároló témájú konferenciáján

"Használja memóriáját! - EU szabályok és adattárolás az új Európában" mottóval, mintegy száz résztvevővel tartotta május 16-án budapesti tároló témakörű félnapos konferenciáját az IDC. A programban 5 előadás (IDC, Cisco, HP, EMC, APC), 3 esettanulmány (T-Online, ZF, CIB Bank) és egy kerekasztal-beszélgetés hangzott el.
"Megatrendek a tároló-piacon" című előadásában Marosvári Gábor, az IDC Magyarország vezető elemzője röviden felvázolta azokat a kulcsfontosságú világpiaci tendenciákat, amelyek a storage iparágat jelenleg jellemzik, illetve ismertette az IDC 10 legfontosabb tároló-piaci előrejelzését. A trendek: az új technológiák (SATA, SAS, iSCSI, VTL - Virtual Tape Library) térnyerése folytatódik; megindult egy gyártói akvizíciós hullám; növekszik a vállalatok igénye a tároló-virtualizációra; hangsúlyos kérdés az adatvédelem, új funkciók (távoli replikáció, beágyazott biztonság, adatosztályozás) jelentek meg; nő az ILM - information lifecycle management - fontossága; bővül a kkv-piac.

A globális versenyhelyzet 2005-ben storage hardver (23,7 milliárd dolláros globális forgalom és éves 5%-os növekedés mellett) téren: HP 24%, IBM 20%, EMC 14%, Dell 9%, Hitachi 6%, Sun 5%, egyéb 22%; ugyanez a tároló szoftver piacon (2005: 8,9 milliárd dollár, 12,6%-os éves növekedés): EMC 29%, Symantec 20%, IBM 11%, HP és Network Appliance 7-7%, egyéb 26%.

IDC top 10, a tárolókat érintő előrejelzése: katasztrófa-tűrő távoli alközpontok; biztonsági tárolás mint kritikus elem többrétegű architektúrák térhódítása (D-D, D-D-T);  a kisebb SAN tárolók alapban támogatják a Windowst, fájl alapú távoli szolgáltatások szerepének növekedése; távoli virtualizáció; új adat- és információ-menedzsment szállítók megjelenése; szalagkönyvtárak terjedésének felgyorsulása; a soros interfészű diszkeladások idén megelőzik a párhuzamos illesztő egységűekét; kék lézer technológia népszerűsége alacsony marad.

Hosszú távon az IDC előrejelzése szerint megjelennek és elterjednek a grid távoli architektúrák; a megjelenő 10 Gbites Ethernet eszközök áresése kaput nyit az iSCSI-nek; beindul az InfiniBand és SAS piaca; komoly menedzselési gondok jelentkeznek az SAN eszközöknél; előtérbe kerülnek az ASP, SSP stb, típusú szolgáltatók; beindul a tárolók magánfelhasználói piaca.

Zeisel Tamás, a Cisco Systems Magyarország Kft. rendszermérnöke előadásában ismertette a Cisco SAN hálózati termékcsaládjának elemeit, kihangsúlyozva annak architektúrális és funkcionális jellemzőit. Bemutatta a Virtuális SAN hálózatok kialakításából származó előnyöket és az egyes VSAN-ok összekapcsolására szolgáló Inter VSAN routing technológiát, továbbá a most megjelenő, 4 illetve 10Gbps sebességű Fiber Channel megoldásaikat. Különös figyelmet szentelt a redundáns adatközpontok összekapcsolásánál fellépő technikai követelményekre és megoldásokra, különös tekintettel az IP alapú SAN összekötési megoldásokra.

"Reference Information Storage System - Éles bevetésen a HP Storage Grid technológiája" című előadásában Varsányi András, a HP Magyarország technikai konzultánsa egyebek között arról szólt, hogy a diszributált rendszerek erőforrásainak hatékonyabb kihasználását és biztonságosabb működését lehetővé tevő Grid technológia mostanáig a nagy teljesítményű műszaki számítástechnikai (HPTC) rendszerek kiváltságának számított. A világ első "aktív archiválási" megoldásának, a HP Reference Information Storage Systemnek (RISS) köszönhetően azonban immár azon felhasználók számára is elérhető, akik iparági szabvány alapokon kívánják kiépíteni adattárolási infrastruktúrájukat.
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció