EU-versenyjogot sért a magyar médiaszabályozás
2006. április 11.
Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy szüntesse meg a
kábeltelevíziós szolgáltatók számára ma érvényben lévő vételkörzet
korlátozásokat. A mostani döntés egybevág az Informatikai és Hírközlési
Minisztérium álláspontjával.
A vételkörzet korlátozást az 1996. évi a rádiózásról és televíziózásról szóló I. törvény tartalmazza. A törvény eredeti előírásai szerint egy kábelszolgáltató legfeljebb az ország előfizetőinek az 1/6-hoz juttathatta el programjait, ez a korlátozás nincs összhangban az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások piacain belüli versenyről szóló 2002/77/EK irányelvvel. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium már több alkalommal tett kísérletet a felesleges korlátozás eltörlésére, a kábelpiac liberalizálására. A kezdeményezéseket azonban a legnagyobb ellenzéki párt rendre elutasította, illetve csupán a korlátozás enyhítését tartotta támogathatónak. Ennek eredményeként ma a vételkörzeti korlátozásra az 1/3-os felső határ van érvényben.Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter 2005 októberében többek között e miatt is keresettel fordult az Alkotmánybírósághoz.
Az év elején az informatikai tárca által a parlament elé terjesztett, a digitális műsorterjesztés szabályairól szóló törvény tervezete szintén foglalkozik a kérdéssel, és a felesleges korlátozások eltörlését tartalmazza. (A törvény vitáját az újonnan megalakuló parlament folytatja.)
A vételkörzeti korlátozások kapcsán most született brüsszeli döntés az IHM korábbi álláspontját támasztja alá. Az informatikai tárca szerint a hatályos magyar médiaszabályozás nem tart lépést a technológiai fejlődéssel, nem alkalmas a XXI. századi médiaviszonyok kezelésére.
Kapcsolódó cikkek
- Felére csökkenhetnek augusztustól a roaming tarifák
- Szeptember 17-én dől el a Microsoft-EU per
- Közelebb került az uniós roamingegyezség
- Nem megfelelő megoldás az EU-nak a Microsoft feldarabolása
- Folytatja az EU a német távközlési törvény miatt jogsértési eljárást
- Magasabbra vennék a roamingdíj-plafont az EU tagállamok
- EU per: együttműködésre készül a Microsoft
- Alternatívok lobbiznak a hatékonyabb szabályozásért
- Az EU magasnak tartja a Microsoft licencdíjait
- Az iTunes körül vizsgálódik az EU