Az internetes tartalomszolgáltatók betartották a kampánycsendet

A magyar internetes lapok döntő többsége tiszteletben tartotta a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete által a választási törvénnyel összhangban megalkotott választási etikai kódex előírásait, így az internet szempontjából elmondható, hogy az eddigiek közül ez volt a legetikusabb választás.
A legtöbb tartalomszolgáltató felhívta a figyelmet a kampánycsendre és nem közölt a kampánnyal kapcsolatos információt. Az MTE Választási Monitoring Bizottsága 45 alkalommal talált a választási tartalomszolgáltatási kódexet sértő tartalmat, de a bizottság felszólítását követően a legtöbb oldal haladéktalanul módosította vagy eltávolította a kérdéses tartalmakat. A testület csak egy esetben észlelt komolyabb kampánycsend sértést, az ügyben bejelentést tett az Országos Választási Bizottságnál.

"A Monitoring Bizottság a kampánycsend ideje alatt közel 600 honlapot kísért figyelemmel és időről időre több oldalt is ellenőrzött szúrópróbaszerűen, vagy bejelentés alapján. Idén az ellenőrzött honlapok üzemeltetői közül a szokottnál többen hívták fel figyelmet az MTE Választási Tartalomszolgáltatási Kódexére és a Bizottság minden korábbinál több együttműködő és támogató levelet kapott" - számolt be Barlai Réka, az MTE monitoring bizottságának vezetője.

A független tartalomszolgáltatók, illetve a párthonlapok esetében a bizottság 15 felszólító levelet küldött ki, azonban csak néhány komolyabb kampánycsendsértést észlelt: a Mancs.hu oldalán pártpreferenciákra vonatkozó szavazás zajlott. Ezenkívül szabálytalanságok történtek többek között a http://www.metro.hu, a http://www.demokrata.hu, a http://www.localinfo.hu, és a http://www.kuruc.info oldalakon. Figyelmeztetést kapott továbbá a felhasználói tartalmaik ügyében a http://portal.jobbik.net/. A Monitoring Bizottság egy esetben a www.kuruc.info esetében észlelt olyan súlyú kampánycsendsértést, hogy az ügyben bejelentést tett az Országos Választási Bizottságnál.

A bizottság összegzése szerint a nagyobb tartalomszolgáltatók, a legtöbb párt, illetve a politikusok oldalai - ideértve a blogokat - betartották a kódex vonatkozó rendelkezéseit. Általában elmondható, hogy az eddigi választások közül ez volt a legetikusabb, a tartalomszolgáltatók legnagyobb része felhívta a felhasználók figyelmét a kampánycsendre és nem közölt a kampánnyal kapcsolatos információt. Számos fórumot lekapcsoltak a kampánycsend idejére és volt olyan oldal is, amely a teljes tartalmát elérhetetlenné tette a kampánycsend idejére.
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció