Az internetszolgáltatás semlegességének törvényi biztosítását szorgalmazzák

Az amerikai kongresszusnak törvényben kellene védelmeznie az internetszolgáltatás semlegességét a The New York Times hétfői szerkesztőségi kommentárja szerint, amely attól tart, hogy a jövőben előnyben részesülhetnek a tőkeerős tartalomszolgáltatók.
Az Útdíjszedő kapuk az információs sztrádán című kommentár kiemeli, hogy az internetes keresőprogramok jelenleg egyforma könnyedséggel siklanak egyik helyről a másikra, ez azonban megváltozhat, ha a szolgáltatók az egyik internetes helynek kedveznek, a másikat pedig büntetik, aszerint, hogy hajlandó-e vagy tud-e külön fizetni.

A szenátus a múlt héten meghallgatást tartott "a hálózatsemlegességről", arról az elvről, hogy az internetes kapcsolatot szolgáltató cégeknek egyenlő elbánásban kell részesíteniük valamennyi tartalomszolgáltatót. A lap szerint ezt a semlegességet meg kell védeni, hogy az internet szabad maradhasson, és szabadon fejlődhessen.

Az internetes szolgáltatók körében már felmerült, miért ne kérjenek díjat például az eBay cégtől azért, hogy kereskedésre használja az internetkapcsolatot. Az egyik internetszolgáltató, a Verizon illetékese nemrég egy konferencián egyenesen a Google potyázásáról beszélt.

A kommentár által felvázolt borúlátó kép szerint az internetszolgáltatók a jövőben a hozzáférés különféle szintjeit alakíthatják ki. Az olyan óriások, mint a Walmart.com igen gyors internetes kapcsolattal rendelkeznének, míg a "kisember" webhelyeknek a szupersztráda helyett meg kellene elégedniük a kátyúk lyuggatta egysávos úttal. Ebben az esetben a szolgáltatók és nem a fogyasztók határoznák meg az internet fejlődését. A nagy cégek profitközpontú érdekei döntenék el, milyen webhelyek és technológiák lesznek sikeresek, és melyek buknak el, s megfojthatják az olyan ígéretes újításokat is, mint az internetes telefon.

A legtöbb amerikainak nincs sok választása a szélessávú internetszolgáltatók tekintetében, és így nem sokat tehetnének, ha a szolgáltatók feladnák semlegességüket. A kongresszusnak kell tehát megőriznie az internetet jelenlegi formájában - hangsúlyozza a lap. Tudomása szerint Ron Viden oregoni demokrata párti szenátor semlegességi törvény benyújtására készül, amely tiltaná, hogy az internetszolgáltatók kivételezzenek egyes tartalomszolgáltatókkal, vagy pedig elsőbbséget biztosítsanak saját tartalomszolgáltatásuknak.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció