A Matáv bemutatta a "jövő hálózatát"
PKI Napok távközlési konferencia
2004. november 29.
Mintegy 160 résztvevővel kezdődött meg ma reggel a Matáv Tölösi
központban a PKI Napok 2004 kétnapos távközlési szakkonferencia. A
nyolc szekcióból álló rendezvény nyitó szekciójában a hazai távközlés,
informatika és műszaki fejlesztés irányítói mondták el elképzeléseiket,
majd a Matáv PKI mutatta be az általa elképzelt és kimunkálás alatt
álló „jövő hálózatát.”
Koós Attila, a házigazda PKI-FI igazgatójának üdvözlő szavait követően Tankó Zoltán, a Matáv vezérigazgató-helyettese beszélt a cégcsoport főbb szakmai céljairól. Többek között megemlítette, hogy ez év végére meghaladják a 200 ezer szélessávú internet-végpontot; idén megépítették és átadták az ország első 10 gigabit/sec-os hálózatát; egyre nagyobb az igényük az innováció terén működő szakemberekre, ugyanakkor a hagyományos szolgáltatások tarifáit folyamatosan csökkenteniük kell. A két egyidejű folyamat egyensúlyát igyekszik a vállalatcsoport menedzsmentje megteremteni.Ezt követően Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter tartott „A verseny dilemmái a szolgáltatások konvergenciájának korában” címmel rövid előadást. Hangsúlyozta, hogy az „intelligens közmű” irányába történő elmozdulás a jelenleginél sokkal több innovációt és k3f tevékenységet feltételez. A PKI mostani szerepét elsősorban a különböző új technológiai irányok összehangolásának segítésében látja. Kiemelte, a távközlési termékek, szolgáltatások eladhatóságára is nagyobb figyelmet szükséges fordítani. A konvergenciát gyorsító folyamatokat hazánk részére 2004-2005-ben a mobilpiac, műsorfejlesztési piac és az internet piac fejlesztésében határozta meg. Gyorsuló előkészületeket (DVB-C, DVB-T, DVB-S) ígért a digitális műsorszórásra való tömeges átállás érdekében. A következő időszakban szerinte az IHM-NHH páros fő feladata a meglévő szabályozások, törvények finomhangolása.
Boda Miklós, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke beszélt ezután az alkalmazott kutatások és a spin-off k+f stratégiában betöltött szerepéről. Kijelentette: kevés Magyarországon a k+f vállalkozás, a high-tech műszaki szakember-utánpótlás az EU átlagának mindössze egyharmada, alacsony a szabadalmaztatási aktivitás. Hiányzik a hazai vállalatok ún. prekompetitív együttműködése. A változtatást az erőforrások fontos területekre való koncentrálásával lehet szerinte megvalósítani. Üdvözölte, hogy az új innovációs törvény első olvasatban ma a Parlament elé kerül.
A szekció befejező előadásában Sipos Attila, a PKI-Fi Hálózatfejlesztési ágazat igazgatója bemutatta az általuk elképzelt és megvalósítás alatt álló lehetséges hálózati jövőképet. Az előadás kövektkeztetései: a felhasználók által választott kommunikációs eszközök, hálózati csatlakozások, hálózathasználati jogosultságok lényeges hatással lesznek a szolgáltatásokat igénybevevők munkateljesítményére és életminőségére; a felhasználók különböző tartózkodási helyein választható kommunikációs lehetőségek kiépítésének létezik műszaki/gazdasági optimuma; a tömegkiszolgálásban az IP/MPLS hálózatra épülő NGN hálózati architektúra válik meghatározóvá; a transzport hálózatok esetén a tömegkiszolgálás mellett meghatározóvá válik a kapcsolt nagysebességű átviteli utak időszakos igénybevétele.
Kapcsolódó cikkek
- Mobil vagy egymillió font?
- Digitális örökség, információ-felügyelet és-tárolás, tartalomkezelés
- A Káoszból kivezető út - a reklám- és médiapiac jövője
- A VoIP-szolgáltatások jelentik a legfőbb veszélyt
- Távközlési jövőkép: Lassuló internet, multiplay és kapcsolódási szakadék…
- Mobiltrend: Középpontban a mobiltévé, a lefedettség és az egyszerű alkalmazások
- NHH - nagyobb verseny, csökkenő árak, nemzetközi elismerések
- Kommunikáció, internet, mobil – és Kína
- Gates vagy gátak?
- 2010-re a világ telefonforgalmát a feljövő piacok uralják