Mintha a Microsoft minap tartott utolsó tavaszi fejlesztői
szemináriumának a tiszteletére készült volna, megjelent a SZAK standján
a Microsoft szoftver architektúra közeli és távoli jövőjét alapjaiban
meghatározó .NET keretrendszer programozását tárgyaló könyv, a Budapest
Műszaki Egyetem szoftverfejlesztő kutatóiskolájában alkotó szerzők
jóvoltából. A könyvre nyugodtan mondható, hogy hézagpótló, és nemcsak a
vaskos kötet 900 oldala jelzi a kiemelkedően magas színvonalú tartalmat.
A könyvet a SZAK Kiadó az „Alkalmazott informatika sorozat” második köteteként jelentette meg, Albert István szerkesztésében, „A .NET Framework és programozása” címmel. A sorozat első kötete a „Linux-programozás” volt, Bányász Gábor és Levandovszky Tihamér tollából, és szintén hézagpótlónak számított, mert a UNIX-Linux programozással mélyen foglalkozó, nyilvánosan terjesztett magyar könyv az ősi, 1989-es Műszaki Kiadós Kernighan-Pike UNIX-könyv óta nem jelent meg magyarul. Általában elmondható, hogy a magyar nyelvű szakkönyvekből, még négy évtizeddel a hazai számítástechnikai ipar funkcionálása óta is, folyamatosan hiányok vannak. A SZAK Kiadó ezt ismerte fel, amikor az alkalmazott informatika sorozatot megtervezte. További két kötet már szintén úton van a boltokba. Az egyik, a Microsoft Office 2003 csoportmunkát támogató SharePoint Portal Server és InfoPath eszközeit, a másik, az Office 2003 mélyebb bugyrait elemzi. Hézagpótlónak ígérkezik a Symbian fejlesztéseket támogató kötet is.
A .NET programozásról
Nemrég jelent meg a Microsoft Software Architecture (MSA) második generációs kiadása (2.0 változatszámmal). Ez már a, szimbolikusan, a Windows Server 2003 családban eggyel magasabb osztályba lépett, 1.1-es változatú, tehát már nem kezdő állapotú .NET keretrendszer jelenlegi és közeljövőben várható fejlesztési irányait határozza meg a Microsoftra építő fejlesztők számára. A távlati cél jelenleg a 2.0-s .NET Framework változat, ami a következő Microsoft asztali operációs rendszerben fog debütálni, várhatóan azonban két évnél nem korábban. A funkcionalitása, jelenleg, enyhén szólva cseppfolyós. Jellemző, hogy a bétatesztelők munkájának a támogatására megjelent egy olyan weboldal, amely a már fejlesztés közben inaktuálissá (obsolete) minősített keretrendszer modulokat sorolja föl, elég hosszasan. És ezek nem csak az itt-ott tényleg még a kezdeti nehézségekkel jellemezhető 1.1-esig terjedő rutinok, hanem már az új, 2.0-ban bevezetettek is megtalálhatók rajta.
Nos, egy Gutenberg Galaxis termék ezt a dinamikát aligha tudja követni valaha is. Ugyanakkor szinte minden programozó keze ügyében ott van egy-egy szétnyűtt szakkönyv, mert a papíron még mindig jobban lehet megérteni dolgokat, mint képernyővaksággal terhelten. Az Alkalmazott informatika sorozatnak ez a - lényegében 1.1-es Framework változatnál elakadó - kiadása, tehát, vélhetően generációk szerszáma lesz. A könyv masszív kialakítása talán állni is fogja az ostromot. Szép formátuma pedig belopja magát a programozók szívéve.
MS - BME együttműködés keretében
A könyvsorozat létrejöttét, egyébként, a hazai Microsoft képviselet és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, immár három évre visszatekintő, együttműködési megállapodása alapozta meg. A BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék Alkalmazott Informatikai Csoportja, élén a Microsoft regional director fokozatú dr. Sharaf Hassan kutatómérnökkel, olyan szoftverfejlesztői iskolát létesített, amely az egyetemen tanuló hallgatóság bevonásával, és az új programozási technológiákra szakosodott munkatársakkal, igen mélyen beleásta magát a programozási szakma ma legutolsónak tekinthető kutatási és alkalmazási eredményeibe. Beleértve a Microsofttal többé kevésbé (a Javával újabban - a Sun kiegyezés óta - kevésbé) konkurens technológiák alapos megismerését is! Ezen a három éves kutatási bázison kiművelt eredmények most alkalmassá váltak arra, hogy könyvek alakjában is rögzüljenek. A .NET programozói könyv ennek rögzítési hadműveletnek a második eleme.
A Developer fejlesztői portál
Míg a könyvek csak egy statikus állapot megfogására kiválók, addig a fejlesztők legfrissebb magyar nyelvű informálására nem elegendőek. Ezért hozta létre a hazai Microsoft iroda és a BME említett (kicsit hosszú nevű) kutatóhelye a developer.hu nevű magyar Microsoft fejlesztői portált. Ezen ott vannak a portál forráskódjaitól kezdve a három év alatt immár hatalmas információ mennyiséget kitevő fejlesztői szemináriumok előadási anyagai és mintapéldái. Ezek, a .NET programozási könyvhöz mellékelt CD mellett, jól kiegészítik a témát, és célszerű együtt használni őket a felsőoktatási tankönyv gyanánt is használható kötettel. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán ténylegesen laboratóriumi gyakorlati segédkönyvként szándékoznak használni. Az árfekvése nem éppen az egyetemi hallgatók zsebéhez mért, de az árát megéri, és akár egész életre szóló szerszámmá válhat egy jó szakember kezében. [A cikkíró hadd ne foglalkozzon most azzal, miért nem érdemes triblizni az Oktatási Minisztérium kegyeiért, illetve, kik vannak a felsőoktatási tankönyvi támogatások pixisében!] Egyébként, a könyvben foglaltak, és a developer portálon találhatók, arra is alkalmasak, hogy a vásárló akár még hallgató korában megkeresse a könyv árának a többszörösét, ha egy kicsit is ügyes.