A Microsoft megnyitotta új európai innovációs központját

A Microsoft Aachenben hivatalosan megnyitotta a Microsoft Európai Innovációs Központját (European Microsoft Innovation Centre, EMIC). Az európai technológiai fejlődés egyik vezető térségében található új létesítmény lesz a Microsoft közös európai alkalmazott kutatási és fejlesztési erőfeszítéseinek centruma.
A Microsoft EMIC-ben dolgozó tudósai és mérnökei - a tudományos élet és az iparág más szereplőivel közösen - olyan alkalmazott kutatási projektekben fognak részt venni, amelyeket az Európai Bizottság, az országos kutatási programok és az európai államok támogatnak.

Az EMIC létrehozására azért került sor, hogy a Microsoft ezáltal részt vállalhasson az európai kutatás-fejlesztési tevékenységben. Ez a Microsoft válasza az Európai Bizottság felhívására, mely szerint nagyobb magánberuházásokra van szükség a lisszaboni célkitűzés eléréséhez, azaz hogy 2010-re az Európai Unió váljon a világ legversenyképesebb tudás alapú gazdaságává.

Az EMIC alkalmazott kutatásai három területre terjednek ki - a webszolgáltatásokra, a biztonsági és adatvédelmi technológiákra, valamint a vezeték nélküli technológiákra. Ezek három platformra összpontosulnak: a vállalati számítástechnikára, a beágyazott (embedded) eszközökre, valamint az otthoni felhasználásra. Az EMIC-ben végzett munka együttműködésen alapul, így a Microsoft megoszthatja másokkal technológiai ismereteit, illetve tanulhat is európai technológiai partnereitől, az egyetemektől és a kormányoktól.

Az EMIC már most is számos, az Európai Bizottság által társfinanszírozott projektben vesz részt. Ezek többek között az elektronikus egészségügyben használható webszolgáltatások, a biztonság és az adatvédelem, valamint a hálózati technológiák területét érintik. Az EMIC keresi a lehetőséget az országok kormányaival közösen folytatott kutatásoknak is. Jelenleg a következő projektek vannak folyamatban:

  • A Cocoon az egészségügyi szakemberek mindennapi munkájában rejlő kockázatok csökkentésére irányul.
  • Az European Learning Grid Infrastructure (E-LeGI) nagyratörő célt tűzött ki maga elé: a hatékony emberi tanulást segítő, webszolgáltatásokon alapuló korszerű szoftveres megoldásokat terveznek kifejleszteni.
  • A TrustCom célja egy gyümölcsöző szervezetközi infrastruktúra kialakítása, eredményeképpen szervezeti határokon átnyúló rendszerek esetében is ad hoc jellegű integrációra nyílik majd mód.
  • A FIDIS annak megismerésére törekszik, hogy miként járulhatnak hozzá az identitások ahhoz, hogy igazságosabb információs társadalom jöhessen létre Európában. Eredményeképpen szabványokat és módszertani ajánlásokat alakítanak ki, amelyeket nyilvános architektúrákban, kutatásokban, a jog, illetve az információs és kommunikációs technológia területén fognak alkalmazni.

Ezekben a nagyszabású, multidiszciplináris projektekben a Microsofton kívül sok más európai szervezet vesz részt, többek között az Atos Origin., a BAE Systems, a BT Exact, az IBM Corp., az SAP AG, a Siemens AG és a Telecom Italia, valamint egyetemek illetve regionális önkormányzatok is. Közös erőfeszítéseik olyan termékeket fognak eredményezni, amelyek az európai polgárok és vállalkozások sürgető problémáira nyújtanak megoldást.

"Mindenképpen szövetségre kell lépnünk a Microsofthoz hasonló globális cégekkel, ha lendületet szeretnénk adni a németországi innovációnak" - jelentette ki Willi Berchtold, a Német Informatikai, Távközlési és Tömegkommunikációs Társaság (BITKOM) elnöke.

Az EMIC egyelőre 12 fős csapata hét európai országból származó kutatókból és mérnökökből áll. Vezetőjük Pierre-Yves Saintoyant, aki több mint 25 évre visszanyúló tapasztalatokkal rendelkezik a kutatás, az oktatás és a műszaki tanácsadás területén.

Az EMIC kiterjeszti a Microsoft kutatási és fejlesztési tevékenységeinek körét az állami szektorral együttműködve végzett alkalmazott kutatások területére. Az EMIC nem az első a Microsoft európai kutatási és fejlesztési központjai sorában: a Microsoft Research cambridge-i intézetében alapkutatás zajlik, a dániai Vedbaekben szoftverfejlesztés, a dublini Európai Termékfejlesztési Központban pedig szoftverhonosítás.

A Microsoft világviszonylatban árbevétele 20 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, az előrejelzések szerint ez 2004-ben 6,8 milliárd dollárt tesz majd ki.
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció