Innovációsközpont-avatás Gödöllőn
2003. augusztus 26.
Magyarország legnagyobb természeti kincsének a nemzet szürkeállományát és az ebből gondos, előrelátó munkával kinyerhető tudást, a piac és versenyképes szaktudást nevezte Medgyessy Péter hétfőn Gödöllőn, az új innovációsközpont-avató ünnepségén.
A miniszterelnök hangsúlyozta: az országnak nem az olcsó munkaerőre épülő tömegtermelés idevonzásában kell élen járnia, hanem a magasabb hozzáadott érték előállításában, az innovációban, a geopolitikai adottságok kihasználásában. Hozzátette: nincs versenyképesség piacképes tudás, innováció, kutatás és fejlesztés nélkül. Ezért fogadta el a kormány nemrégiben a kutatás-fejlesztésről és a technológiai innovációról szóló törvény koncepcióját.Az a cél, hogy az elkövetkező években már olyan biztosítékokat építsünk be a kutatás-fejlesztés finanszírozásába, amelyek tervezhetővé, kiszámíthatóvá teszik az ehhez szükséges forrásokat - emelte ki a miniszterelnök. Fontosnak nevezte, hogy 2006-ig a kutatás-fejlesztési ráfordítások elérjék a GDP 1,8-1,9 százalékát. A fenntartható fejlődés egy köztársaság számára nem jelenthet csupán gazdasági fogalmat, magatartást is jelöl, egy megváltozott emberségesebb viszonyt a környezethez - hangsúlyozta Medgyessy Péter. Létérdekünk, hogy a környezetkímélő alternatív energiaforrások tanulmányozása és hasznosítása felé forduljunk, ezért is öröm - mondta - a Gödöllői Innovációs Szolgáltató Központ avatása.
A Gödöllői Innovációs Szolgáltató Központ a Szent István Egyetem, a Regionális Fejlesztési Holding Rt., valamint a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Kft. összefogásával 106 millió forintos beruházással jött létre és a Mezőgazdasági Gépfejlődéstörténeti Gyűjtemény épületében kapott helyet. A központ fő feladata - ahogy szóvivője az MTI-nek elmondta – az alkalmazott kutatások vállalkozássá fejlesztése.
Ugyancsak hétfőn adták át a gödöllői egyetem további három új létesítményét is. Németh Imre az agrártárca vezetője a 120 millió forintból megvalósult Szaktanácsadási és Tanüzemi Központot avatta fel, ahol az épületekhez 30 hektáros kísérleti területen öntözéses és más technológiákkal termesztett búza, kukorica előállítását tanulhatják az érdeklődők. Ez évben már ezer gazda kapott itt gyakorlati képzést.
Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára a Mérnök-Informatikai Laboratóriumot adta át. A létesítményben mostantól kezdve a gondolattól a fejlesztésen, gyártáson át a raktározásig modellezhetik a leendő mérnökök, miként lehet a gyakorlatban megvalósítani a számítógépes vezérlésű termékelőállítást. Kovács Kálmán informatikai miniszter a Kommunikáció-Technikai Labort avatta fel Gödöllőn.
Kapcsolódó cikkek
- EU: 3 milliárd eurós program a nanoelektronikára
- Megnyílt a Magyar Telekom k+f laborja, a Kitchen Budapest
- KÜRT: új biztonsági K+F intézet magyar központtal
- Sun: Környezettudatos-e a hazai informatika?
- Globális kutatóhálózatot indított az EMC
- Közös Microsoft-Lenovo kutatólaboratórium Kínában
- A Vodafone közösségi portált indított a fejlesztőknek
- Mechatronikai kutatóközpont lesz Székesfehérváron
- Xerox: nyolcezernél is több aktív szabadalom
- A beruházások támogatásának menetrendje