IHM: rádiós internet - a szabályozás nem korlátoz
2003. május 12.
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium a frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló rendelete hatályba lépését követően számos, a rendelet félreértésén alapuló cikk jelent meg az írott és az elektronikus sajtóban, míg az internetpiac szereplői és a szolgáltatók részéről erőteljes tiltakozó kampány indult el a szerintük ésszerűtlen korlátozásokat bevezető rendelet módosítása érdekében - olvasható a rendelettel kapcsolatban az IHM rádiótávközlési főosztálya által kiadott tájékoztatóban.
A rendelet kiadására a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény felhatalmazása alapján került sor. A rendelet célja az volt, hogy a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázatának megállapításáról szóló 284/2002. (XII. 21.) kormányrendelethez igazodóan közzétegye a polgári célra használható frekvenciák felhasználási szabályait. A rendelettel foglalkozó cikkek zöme azt állította, hogy a 2003. április 1-je előtt a 2400-2483,5 MHz-es sávban általános használt 100 mW eirp teljesítmény helyett a rendelet mindössze 2,5 mW eirp teljesítményű RLAN berendezések kültéri használatára ad lehetőséget, mely által ellehetetlenülnek a vezeték nélküli internetszolgáltatók. A cikkek ezen megállapítása téves, a rendelet a 2003. április 1-je előtti helyzetnek megfelelően továbbra is 100 mW eirp teljesítményű kültéri RLAN berendezések használatára ad lehetőséget.
A rendelet 2400-2483,5 MHz-es sávban a beltéri használatot illetően semmiféle változtatást nem hozott, a gyártóknak és szolgáltatóknak a 2003. április 1-jét megelőző módon kell eljárniuk.
A kültéri felhasználást illetően a módosítás mindenekelőtt a gyártókra – beleértve a berendezéseket forgalomba hozókat, illetőleg az importálókat - vonatkozik. Ennek értelmében 2003. április 1-jétől a gyártóknak a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint megfelelőségük elismeréséről szóló 3/2001. (I. 31.) MeHVM-rendelet 6.§-ának (4) bekezdése alapján a kültéri használatra szánt RLAN berendezés forgalomba hozatali szándékát nyilvántartásba vétel céljából be kell jelentenie a Hírközlési Területi Hivatalnak (HTH). A HTH minden berendezést nyilvántartásba vesz, amely megfelel a Postai és Távközlési Igazgatóságok Európai Értekezlete (CEPT) Elektronikus Távközlési Bizottsága (ECC) egyébként szintén a rendeletben megnevezett határozatának és ajánlásának.
A megjelent találgatásokkal ellentétben a szolgáltatók továbbra is nyújthatnak kültérre is kiterjedő szolgáltatást, melyhez a HTH által nyilvántartásba vett berendezést kell használniuk. Amennyiben olyan berendezéssel kívánnak szolgáltatást nyújtani, amelyet a HTH még nem vett nyilvántartásba, akkor a bejelentést nekik kell megtenni.
Erre a változtatásra több ok miatt került sor. A rendelet révén az IHM harmonizálta a magyar szabályozást az Európai Bizottságnak a rádióberendezések, a távközlő végberendezések és a vonatkozó azonosítók induló osztályozásának megállapítására vonatkozó 2000/299/EK határozatával, beleértve a kültéri használatra szánt RLAN berendezések szabályozását, és ezáltal biztosítja, hogy Magyarországról nem kerülhet az Európai Unió azon tagállamába - például Franciaországba - olyan kültéri használatra szánt berendezés, ahol ez jelenleg nem megengedett.
Emellett a rendeletnek fogyasztóvédelmi szempontból is jelentősége van – szögezi le a közlemény. A nyilvántartásba vétel ugyanis garanciája annak, hogy kizárólag olyan berendezések kerüljenek forgalomba, amelyek nem zavarják egymást, és így nem rontják az ilyen berendezésekkel nyújtott szolgáltatások színvonalát.
Kapcsolódó cikkek
- Digitális műsorszórás - Magyarország 6-8 országos sávot szeretne
- Megnyílt a T-ház: Egy virtuális család intelligens otthona
- Közháló - módosították a pályázatokat
- Meghiúsult a földfelszíni digitális műsorszórásról szóló törvény elfogadása
- Kovács Kálmán a digitális műsorszórásra történő áttérésről szóló törvényjavaslatról
- Informatikai bizottság a digitális televíziózásról
- IHM - cél az internetes hozzáférés és hozzáértés fejlesztése
- Elkészült a "digitális műsorterjesztésről és átállásról" szóló törvénytervezet
- Közös román-magyar hírközlési-informatikai portál létrehozását jelentették be Bukarestben
- Digitális televíziózás: az Alkotmánybírósághoz fordult az informatikai és hírközlési miniszter