Merom és Gilo a Pentium-M és Dothan utódjai
2003. március 20.
A lapkagyártó óriás a negyedik negyedévben vezeti be a Dothan lapkát, amely 2 MB integrált L2 gyorsítótárat tartalmaz. A Dothan 90 nm-es technológiával készül és 1,80 GHz-es sebességfokozatban kerül forgalomba. Ezt a sebességet az Intel már 2004. első negyedévben 1,9 GHz-re növeli, és a Dothan maggal 1,10 GHz-es ULV és 1,3 GHz-es LV processzorokat is szállít majd.
A 2 MB integrált L2 gyorsítótárral kombinált gyorsabb Dothan lapkák kevesebb energiát igényelnek, mint az elődök. A leggyorsabb Dothan lapkák hőtermelése (TDP) 29 és 31 W között van, a jelenleg kapható leggyorsabb - 1,6 GHz-es - Pentium M lapkáé 24,5 W. Ezek a processzorok a mobil számítógépeket célozzák. Az új lapkákkal az Intel a hordozható PC-kben az asztali processzorokat helyettesíti. A jelenleg használt Pentium 4-M lapkák teljes sebességű módban 30 W hőt termelnek. A Dothan és a Banias magok nem csodaszerek és kicsit több hőt termelnek, bár a 30 W TDP jóval alacsonyabb, mint az Intel Prescott-M és később a Tejas-M lapkák által termelt 35-41 W hő.
Az Intel 2004. első negyedévben vezeti be a Banias és Dothan magon alapuló Celeron processzorokat. A vállalat két terméket vezet be. Az egyik a mobil Celeron 800A processzor (Dothan, 90 nm, 1 MB L2, ULV), a másik az 1,30 GHz-es mobil Celeron processzor (Banias, 130 nm, 512 KB L2, LV). Az Intel olyan Celeron processzor bevezetését is tervezi, amely Prescott-M magot használ, de az olcsó mobilplatformon, Tejas-M magon alapuló Celeron processzor bevezetése nem szerepel terveiben.
Az Intel 2005.-ben ismét teljesen új processzorral jelenik meg a mobilpiacon. Ez a lapka teljesen új architektúrán alapul, és ezért jelenleg nincs nagy jelentősége a lapka kódnevének (Merom), amely valószínűleg némi hasonlóságot mutat a Tejas vagy Nehalem architektúrákkal. A Merom processzor a hordozható PC-k piacának minden szegmensét célba veszi: kezdve a belépőszintű és karcsú rendszerektől a teljes méretű, nagy teljesítményű rendszerekig. A Merom CPU 90 nm-es technológiával készül.
Az Intel 2006-ban 65 nm-es technológiával bevezeti a Gilo kódnevű processzort. Erről a lapkáról jelenleg még nincs egyéb részlet. Ezért nem lehet tudni, hogy mi a további különbség a Gilo és a Merom között.
A Merom és a Gilo processzorhoz az Intel teljesen új lapkakészleteket vezet be, amelyek kódneve Crestine-GM. Ezek a lapkakészletek támogatják a DDR-II SDRAM memóriát és a PCI-Express technológiát, továbbá a legújabb I/O funkciókat, de pontos bevezetési időpontjuk még nem ismert.
A mobilszámítógépek piaca gyorsan nő. Ezért nem meglepetés, hogy az Intel szinte minden évben teljesen architektúrán alapuló processzorokat és új platformokat vezet be a hordozható PC-khez.
Az új mobilprocesszorokat az Intel izraeli részlege tervezi, ezért nem meglepő, hogy a kódnevek innen származnak. A Merom a Jordán folyó forrásához közeli terület neve, míg a Mount Gilo Jeruzsálem és Betlehem között egy város neve. Ma Jeruzsálem része.
Kapcsolódó cikkek
- Az Intel felfedte a Larrabee teraflop processzor néhány részletét
- Egymillió eladott négymagos Intel CPU
- Új belépőszintű processzorok az Inteltől
- Intel 2 TFLOPS teljesítményű processzor
- Nem lesz 45 nm-es Itanium
- Az Intel 50%-kal csökkenti a négymagos CPU-k árát
- A Silverthorne a legjelentősebb termék a Pentium bevezetése óta
- Intel Core 2 Extreme processzorok laptopokba még idén ősszel
- Ólommentes processzorokat ígér az Intel
- Jönnek a 65nm-es nagy teljesítményű szerver CPU-k