Kijutott a Windows következő változata

Kijutott a Microsoft köreiből a következő Windows operációs rendszer, a Longhorn korai fejlesztési stádiumban lévő béta-változata, amely az elmúlt napokban elérhetővé vált az illegális internetes warezoldalakon.
A Windows következő változata, amely a Microsofton belül jelenleg a Longhorn fejlesztési kódnevet viseli, számos jelentős újítást ígér a jelenlegi Windows operációs rendszerekhez képest. A Longhorn várhatóan egy új fájlrendszert fog használni, amely a Windows XP-ben alkalmazott FAT32 és NTFS fájlrendszereket váltja le. A WinFS (Windows Future Storage) fájlrendszer merőben új technológiát alkalmaz a különböző állományok merevlemezen való eltárolására, elérésére, illetve nyilvántartására. A megoldás egyik legnagyobb előnye az lesz, hogy megkönnyíti a merevlemezen tárolt információ felkutatását függetlenül attól, hogy az pontosan hol, illetve milyen formában található meg.

A szoftveróriás ez idáig nem állapította meg, hogy a korai fejlesztési stádiumban lévő változat miként került ki a világhálóra. Jim Cullinan, a Microsoft Windows operációs rendszereinek termékmenedzsere annyit azonban elmondott, hogy a kiszivárgott változat eredeti. Cullinan szerint az új Windows változat majdani képességeiről egyelőre korai lenne beszélni, a fejlesztés ugyanis még nagyon az elején tart, és a már megvalósított funkciók is teljesen megváltozhatnak a kiadásig.

Michael Cherry, a Directions on Microsoft elemzője úgy véli, a FAT fájlrendszerről NTFS-re való váltás ésszerű lépés volt, a WinFS-re való átállás azonban komoly aggodalomra adhat okot. Kérdés ugyanis, hogy a jelenlegi alkalmazások együtt tudnak-e majd működni az új fájlrendszerrel. Az elemző szerint a megoldás az idei év végén megjelenő, Yukon kódnevet viselő SQL Server verzióban debütál majd, még a Longhorn 2004-re tervezett kiadása előtt. A megoldás valódi helye Cherry szerint azonban a Windows Serverben lehet majd, amelybe viszont csak 2006-2007 táján kerül be.

"Mint a Microsoft közölte, a Longhornból nem lesz szerverekbe szánt változat" - mondta Michael Silver, a Gartner egyik elemzője. "Várható tehát, hogy a WinFS egy kiegészítő képében jelenik majd meg a Windows Serverhez, vagy pedig meg kell várni a BlackComb-ot." A Windows Server BlackComb kódnevet viselő, következő változata a Microsoft tervei szerint 2006 előtt semmiképpen nem jelenik meg.

A Longhorn kiszivárgott változata még nem tartalmazza a WinFS fájlrendszert, a Windows Future Storage Services és Windows Storage Full-Text Index szolgáltatások azonban már árulkodnak az új rendszerről. A fájlok és dokumentumok keresése az új operációs rendszerben például sokkal egyszerűbb lesz a jelenlegi megoldásnál. A pontos fájlnév helyett a jelenlegi internetes keresőkhöz hasonlóan lehet majd meghatározni a keresett állományok körét. A nagyméretű merevlemezeken tárolt óriási mennyiségű adat közötti eligazodást teszi könnyebbé, hogy minden egyes mappa esetében külön beállítható lesz a szűrési opció, amely típus, név, méret, dátum, tárgy, kategória vagy akár megjegyzés alapján is rendezheti az állományokat.

A különféle fájlok és adatok tárolását a Music Library, My Pictures & Video és My Contracts mappák fogják segíteni az adott tartalomhoz illő speciális szervezési szolgáltatásokkal felvértezve. Az új operációs rendszer a Microsoft tavaly januárban bejelentett Megbízható számítástechnika kezdeményezésének megfelelően biztonsági szempontból is számos újítást ígér.

A mostani, Longhorn Milestone 4 béta-verzió meglehetősen stabilan működik, az első - működő WinFS fájlrendszerrel rendelkező - hivatalos béta-változatig azonban még legalább félévnyi munka vár a fejlesztőkre, állítják a szakértők.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció