A Vivendi eladta a programfejlesztő érdekeltségét

A francia Vivendi Universal SA eladta 89 százalékos Canal Plus Technologies részesedését a Thomson Multimedia (TMM) elektronikai konszernnek 190 millió euróért. Az ügyletet már az elmúlt év szeptemberében bejelentették, de meg kellett várni a versenyhivatal jóváhagyását. A TMM 169 millió eurót már kifizetett.
A Canal Plus Technologies vezető szaktekintélynek számít az interaktív televíziós technológiában alkalmazott rejtjelező programok fejlesztésében. Programjait világszerte több mint 14 millió vevőkészülékben alkalmazzák. A Canal Plus Technologies 562 alkalmazottat foglalkoztat Franciaországban, 48-at az Egyesült Államokban, 27-et Nagy-Britanniában és hatot Kínában. A Canal Plus Technologies értékesítését is a csőd elhárítását szolgáló karcsúsítási program tette szükségessé a Vivendi Universal számára.

A Vivendi Universal tavaly eladta a könyv- és az újságkiadóit, az Echostar észak-amerikai műholdas szolgáltatóban levő 10,7 százalékos részét 1,07 milliárd euróért és a Vivendi Environnement vízművekben tartott részesedése felét 1,86 milliárd euróért, a teljes eladás szándékának fenntartásával 2004 végéig. A tavalyi értékesítések körülbelül 3 milliárd eurót hoztak, azonban az év végén 4 milliárd euróért növelték a részesedésüket - 44 százalékról 70 százalékra - a francia Cegetel távközlési vállalatban. Az idén már eladták a Vivendi Telecom Hungaryt, továbbá a részesedést a lengyel Elektrim konglomerátumból és a közösen működtetett mobilszolgáltatóból, meg nem erősített hírek szerint 600 millió euróért.

Elemzők szerint szó lehet az amerikai Universal Entertainment eladásáról is az idén, de a dollár gyengesége miatt ennek hatását óvatosan kezelik a Vivendi Universal adósságára. Ha a Universal Entertainmentet is eladják, akkor a Vivendinek már nem sok vagyona marad a Canal Plus tévén és a Cegetelen kívül.

Tavaly év végéig a Vivendi Universal összesen 7 milliárd eurót fordított adósságai csökkentésére. A tavalyi legrosszabb pillanatokban a csoport adóssága 19 milliárd eurós csúcsot ért el a korábbi terjeszkedések miatt. Jelenleg a szakértők 17 milliárdra becsülik az adósságát. Ebből 2004 első negyedéig 9,9 milliárd esedékes. A világ legnagyobb médiavállalata, a Vivendi Universal elnöke, Jean-René Fourtou az év végén azt mondta, fenntartják a tervet, hogy 2004 végéig 16 milliárd eurót szereznek részesedések eladásából.

A tavalyi első kilenc hónapban a konszern 13,5 milliárd eurós veszteséget könyvelt el. Ez majdnem megfelel az egész 2001-es nettó veszteségnek, amely 13,6 milliárd euró volt. Szerda délután a Vivendi Universal 14,71 euró volt a párizsi értéktőzsdén, 3,98 százalékkal olcsóbb a keddi, 15,32 eurós zárónál. Kedden 15,05 eurón nyitott. A keddi eredményével változatlan volt az egy héttel korábbihoz képest, 8,04 százalékkal olcsóbb, mint egy hónapja, 4,42 százalékkal olcsóbb, mint ez év elején és 68,35 százalékkal olcsóbb, mint egy éve. Ez év eleje óta 17,98 és 14,92 euró között változott a napi záróára, ötvenkét héten belül 50,10 és 8,62 euró között alakult az árfolyama.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció