Visszapillantás
Új mikroprocesszorok 2002-ben
2003. január 7.
Az Intel új programozható hálózati processzorsora három terméket tartalmaz. Az IXP425, az IXP2400 és az IXP2800 lapkák a kommunikációs piacot célozzák. Az IXP425 lapka a high-end közhasználatú eszközökben, míg az IXP2400 és IXP2800 lapka vállalati hálózati berendezésekben használható. A kommunikációs IXA (Internet Exchange Architecture) lapkacsalád tagjai a vállalat első olyan vezeték nélküli lapkái, amelyek az XScale mikroarchitektúrán alapulnak. Az XScale az Intel StrongARM RISC processzorsorának növelt változata.
A 10 Gbites Ethernet és OC192 hálózatokat támogató high-end IXP2800 hálózati processzor két változatban - 1,0 GHz és 1,4 GHz - kerül forgalomba. Az 1,4 GHz-es lapka 16, XScale magon alapuló RISC gépet tartalmaz. Valamennyi RISC gép 1,4 GHz-es órajellel fut. A lapka összegzett teljesítménye 22400 MIPS (22,4 GIPS). Az 1 GHz-es változat szintén 16 RISC gépet tartalmaz. Ezen a lapkán minden gép 1 GHz-es órajellel dolgozik, együttes teljesítményük 16000 MIPS. A gyorsabb lapka teljes memória-sávszélessége 51 Gbit/s. Az IPX2800 lapka 130 nm-es technológiával készül, a memória-interfész a nagy sebességű Rambus RDRAM lapkákat támogatja.
Az OC-48 hálózatokat támogató közepes teljesítményű IXP2400 eszköz két sebességfokozatban - 400 és 600 MHz-es - kapható. Teljesítményük 3200 és 4800 MIPS. Ezek a lapkák 8 RISC gépet tartalmaznak, 0,18 mikronos technológiával készülnek, memória-sávszélességük 19 Gbit/s és a DDR memóriát támogatják.
Az IXP425 lapka szintén 0,18 mikronos technológiával készül, és 266, 400, valamint 533 MHz-es sebességfokozatban kapható. A három RISC gép 52 Mbit/s vonali sebességet enged meg.
Intel: mobil Pentium 4-M processzor és lapkakészlet
Az Intel szintén az első negyedévben jelentette be a hordozható PC-khez a zászlóshajó Pentium 4 technológiát. Az új processzort és processzorral együtt bevezetett lapkakészletet az Intel olyan nagy teljesítményű és teljes méretű, valamint karcsú és könnyű hordozható PC-khez fejlesztette, amelyek hosszú telepélettartammal és vezeték nélküli képességekkel rendelkeznek.
Az új mobil Intel 845 lapkakészletcsalád támogatja a DDR (kétszeres sebességű) memóriát. Az új processzor és lapkakészlet együtt közel asztali PC-teljesítményt biztosít a hordozható PC-knek, ugyanakkor csökkenti energiafelvételüket, amivel egyúttal növeli telepélettartamukat. Az új mobilprocesszoron alapuló hordozható PC-k szállítása már megkezdődött.
Az új mobil Intel Pentium 4 processzor-M lapkákat üzleti és konzumer felhasználók számára tervezték, akik megkapják a sok számítást igénylő alkalmazások - hang, videók kódolása, digitáliskép-készítés, beszédfelismerés, 3D tartalomkészítés, multimédia - minden előnyét. Az új mobil PC-k legtöbbje, amelyek a mobil Pentium 4 processzor-M lapkát használják, beépített vezeték nélküli képességeket - 802.11b és Bluetooth - is magukba foglalnak. A mobil Pentium 4 processzor-M kiterjeszti a vezeték nélküli technológia használatát, mivel képes energiatakarékos módban is működni.
Az 1,7 GHz-es mobil Intel Pentium 4 processzor-M bejelentésekor a leggyorsabb mobilprocesszor volt a piacon. A processzor nagy teljesítménye az Intel NetBurst architektúrának köszönhető, amely magába foglalja a 400 MHz-es rendszerbuszt, a Hyper Pipelined technológiát, az ETC gyorsítótárat, a gyors végrehajtó gépet és a 144 SSE2 utasítást. Az új lapka 512 KB integrált L2 gyorsítótárat tartalmaz.
A mobil Pentium 4 processzor-M alacsony feszültségen is dolgozik, ami minimális energiafelvételt biztosít. Az utóbbit a "növelt Intel SpeedStep" technológia alkalmazása teszi lehetővé, amely az alkalmazási igényeknek megfelelően automatikusan kapcsol a "maximális teljesítménymód" és a "telepoptimalizált mód" között. Az utóbbi magába foglal egy új technológiát, amelyet "mély alvó riadó állapot"-nak neveznek. Ez lehetővé teszi, hogy a processzor 1 V tápfeszültséggel működjön, amikor energiafelvétele mindössze 0,5 és 0,75 watt között van, annak ellenére, hogy a szoftveralkalmazások is futnak rajta. A mobil Intel Pentium 4 processzor-M az "Intel mobil feszültség pozicionálás" fejlett változatát is támogatja. Az energiafelügyeleti technológiák kombinációja segíti a telepélettartam kiterjesztését: a processzor átlagos energiafelvételét 2 watt alatt tartja.
Az Intel 845 lapkakészletcsalád két új lapkakészletet - 845MP és 845MZ - tartalmaz. Mind a kettőt a mobil Pentium 4 processzor-M lapkához optimalizálták. A már kapható Intel 845MP a külső grafikát támogatja. A 845MZ az év második felében érkezik.
Az Intel 845MP támogatja a külső AGP 4X grafikát, a 400 MHz-es processzor-rendszerbuszt és a 266 MHz-es DDR memóriát (max. 1 GB). Az új lapkakészlet magába foglalja a "növelt Intel SpeedStep" technológia, a "mély alvó riadó állapot", a grafikus energiafelügyelet és a belső időzítő támogatását is. Az utóbbi automatikusan kikapcsolja a lapkakészlet óráját, amikor az nem dolgozik. Az Intel 845MP lapkakészlet a legfejlettebb FCBGA (Flip-Chip Ball Grid Array) tokban kapható. A lapkakészlet 6 USB kaput kezel és támogatja az Intel I/O Hub architektúrát, amely nagy sávszélességet biztosít.
A mobil Pentium 4 processzor-M 130 nm technológiával készül és 1,6 és 1,7 GHz-es sebességfokozatban került bevezetésre. A "növelt Intel SpeedStep" technológia automatikus képességével a mobil Pentium 4 processzor-M 1,7 GHz-es órajelhez 1,3 V tápfeszültséget használ (maximális teljesítménymód), míg telepoptimalizált módban a processzor 1,2 GHz-es órajellel fut és 1,2 V tápfeszültséget használ. A lapka átlagos energiaigénye kevesebb mint 2 watt.
Az Intel a mobil Pentium 4 processzor-M lapkákat kisméretű uFCPGA (Micro-Flip Chip Pin Grid Array) tokban is szállítja.
Intel: Intel Xeon MP CPU
Az Intel a hannoveri CeBIT 2002 kiállítás első napján jelentette be a négy- és több processzoros szerverekhez a már nagyon várt Intel Xeon MP processzor új generációját. Az új lapka a teljesítmény fokozásához több növekményt tartalmaz. Ilyen például a nagy integrált L3 gyorsítótár és a Hyper-Threading (többszálú) technológia. A lapkagyártó óriás az Intel Xeon MP processzort 1,4, 1,5 és 1,6 GHz-es sebességfokozatban vezette be. A növekményeknek köszönhetően az Intel Xeon MP processzor alapú rendszerek átlagos teljesítménye több mint 30%-kal magasabb, mint a jelenleg használt Pentium III Xeon alapú rendszerek.
Az Intel Xeon MP processzor 512 KB és 1 MB, a CPU lapkára integrált L3 gyorsítótárral kapható. Az új processzorok a közepes teljesítményű és háttérszerverekben használhatók elsősorban. Az Intel Xeon MP processzor alapú platform teljesítménye felveszi a versenyt a RISC alapú rendszerekével. 2001. negyedik negyedévben a piacra szállított összes szerver 89%-a Intel alapú szerver volt. A 4 és 8 processzoros szerverek piacán ez az arány 64%. Az új processzorral elsőként a Compaq, a Dell, a Hewlett-Packard, az IBM, a NEC, a SuperMicro, a Tyan Computer és a Unisys kezdi meg az Intel Xeon MP processzor alapú rendszerek szállítását.
Az Intel Xeon MP processzor alapú vállalati és e-business szerverek kettőtől négy CPU-ig skálázhatók, és a korábbi rendszereknél jobban terhelhetők. Az új processzoron alapuló rendszerek kevesebb helyen nagyobb teljesítményt biztosítanak.
Az Intel Xeon MP processzor az Intel NetBurst mikroarchitektúrán alapul és különleges háromszintű gyorsítótár hierarchiát tartalmaz: L3 = 1 MB (512 KB), L2 = 256 KB, L1 = 8 és 12 KB. Ez lehetővé teszi, hogy a leggyakrabban használt adatok és utasítások a CPU mag közvetlen közelében legyenek, így gyorsabban elérhetők. Ez a tulajdonság növeli a rendszerek átlagos teljesítményét.
Az Intel a szerverplatformhoz bevezette az IOP321 I/O processzort, amely RAID tárolókhoz használható. Az új I/O processzor az Intel XScale technológián alapul.
Az Intel Xeon MP processzor 1,6 GHz-es változata 1 MB L3 gyorsítótárral 3692 dollár/1000 darab, az 1,5 GHz-es változat 512 KB L3 gyorsítótárral 1980 dollár/1000 darab, az 1,4 GHZ-es CPU szintén 512 KB L2 gyorsítótárral 1177 dollár/1000 darab áron került bevezetésre.
AMD: három új Athlon lapka
Az Advanced Micro Devices (AMD) szintén a CeBIT első napján 3 új Athlon processzort jelentett be: az Athlon XP 2100+ lapkát asztali PC-khez, a mobil Athlon 4 1600+ lapkát hordozható PC-khez és az Athlon MP 2000+ lapkát szerverekhez és munkaállomásokhoz.
Az 1,73 GHz-es órajelet használó asztali XP2100+ lapka 420 dolláros áron jelent meg a piacon. A mobil Athlon 4 1600+ lapka 1,4 GHz-es órajelet használ (ára 380 dollár volt), míg az MP 2000+ lapka 1,67 GHz-es órajellel dolgozik (415 dollárért).
Az új AMD processzorok bejelentését követően a számítógépgyártók bejelentették az új lapkákon alapuló hordozható, asztali és egyéb rendszereiket. A Compaq, a Fujitsu-Siemens és a NEC asztali PC-ket dobott a piacra az XP 2100+ lapkával. A Box Technologies az Athlon MP 2000+ lapkával vezetett be új rendszereket. A Compaq az Athlon 4 1600+ processzoron alapuló hordozható PC-ket is piacra dobott.
Az új AMD lapkák a Thoroughbred magon alapulnak. Az AMD ezeket a mikroprocesszorokat - a mobillapka kivételével (130 nm) - 0,18 mikronos technológiával gyártja. A Thoroughbred mag kisebb, mint a versenytárs Intel lapkák. A 130 nm-es mobil Thoroughbred lapka területe mindössze 80 mm2. Az új lapkák a Fab 30 gyárban, Drezdában készülnek.
AMD: mobil Athlon XP processzor
Az AMD áprilisban jelentette be az új mobil AMD Athlon XP processzort. Ez az első AMD processzor, amely 130 nm-es technológiával készül. A "finomabb" eljárással készülő lapkák nagyobb teljesítményt kínálnak, és kevesebb energiát fogyasztanak. A mobilalkalmazások az új processzoron sokkal gyorsabban futtathatók, mint elődjein. Az új AMD Athlon XP processzor otthoni és üzleti hordozható PC-kbe egyaránt beépíthető.
A Sharp Corporation Japánban egy olyan hordozható PC-t jelentett be, amely az új processzoron alapul. Más számítógépgyártók - Epson Direct és Packard Bell - az új AMD Athlon XP processzorral ugyanebben a negyedévben új hordozható PC-ket bocsátottak ki.
A 130 nm-es AMD Athlon XP processzor a "Socket A" infrastruktúrán alapul, kivezetéskompatibilis a 0,18 mikronos technológiával gyártott AMD mobilprocesszorokkal és 266 MHz-es frontoldali buszt tartalmaz. Az új AMD Athlon XP mobil lapka alacsony energiaigényű változata új uPGA tokban kerül forgalomba. Ez a lapka a karcsú és könnyű hordozható PC piacot vette célba.
A mobil Athlon XP processzor fontos jellemzői az AMD PowerNow! technológia, az ipar legbonyolultabb energiafelügyelő megoldása, és a QuantiSpeed architektúra, amely különlegesen nagy teljesítményt kínál a Microsoft Windows XP operációs rendszerhez. Az AMD Athlon XP processzor 1400+ és 1500+ változatban került bevezetésre. Olyan hordozható PC-k, amelyek a mobil AMD Athlon XP 1600+ és 1700+ processzoron alapulnak, a második negyedévben kerültek forgalomba. A Sharp Corporation május elején kezdte meg az új processzoron alapuló Mebius PC-GP1-C7H "minden egyben" hordozható PC-t szállítását, amely 15 hüvelykes LCD képernyőt tartalmaz. Az Epson Direct Japánban május végén kezdte meg az új mobil AMD Athlon XP alapú hordozható PC-k szállítását, míg a Packard Bell Európában dobta piacra új AMD Athlon XP alapú hordozható PC-ket. Az új mobil AMD Athlon processzor 190 dollár/1000 darab áron került bevezetésre.
Intel: mobil Pentium III-M processzor
Az Intel Corporation áprilisban egyszerre öt új mobilprocesszort jelentett be, amelyeket a legkisebb hordozható számítógépekhez terveztek. Az Intel új alacsony feszültségű és ultra-alacsony feszültségű processzorai növelték a mini és kisméretű hordozható PC-k teljesítményét és kiterjesztették a telepek üzemidejét. Az új processzorokon alapuló ultra-könnyű hordozható PC-k súlya 2 kg alatt van és üzemidejük egy feltöltéssel több mint 6 óra.
A mobil Intel Pentium III-M processzorcsalád olyan architektúra-növekményeket tartalmaz, amelyek fokozzák a teljesítményt és támogatják a nagy teljesítmény és a kis energiafelvétel egyensúlyát. A növelt Intel SpeedStep technológia támogatja az automatikus átkapcsolást a maximális teljesítménymódról a telepoptimalizált módra és viszont. A "mélyebb alvó mód" tovább csökkenti CPU lapkák energiafelvételét.
Az Intel az alacsony feszültségű mobilprocesszorokat a mini hordozható PC-khez optimalizálta, amelyek egy tengelyes meghajtót és 10-12 hüvelykes képernyőt tartalmaznak, súlyuk kevesebb mint 2 kg, vastagságuk kevesebb mint 25 mm.
Az ultra-alacsony feszültségű mobilprocesszorokat a kisméretű hordozható PC-khez és tábla PC-khez optimalizálták. Az ipar legalacsonyabb energiafelvételű mobilprocesszora az ultra-alcsony feszültségű mobil Intel Pentium III-M processzor, amely olyan alacsony hőmérsékleten dolgozik, hogy hűtéséhez nincs szükség ventilátorra. Ezért a processzoron alapuló mobileszközök 25 mm-nél vékonyabbak, 1,5 kg-nál könnyebbek lehettek.
A 800 MHz-es ultra-alacsony feszültségű mobil Intel Pentium III processzort az ultra-sűrű pengeszerverekben ma is használják.
Az új processzorok:
1. 933 MHz/533 MHz-es ultra-alacsony feszültségű mobil Pentium III processzor 1,15/1,05 V tápfeszültséget használ, 130 nm-es technológiával készül, 512 KB L2 gyorsítótárat tartalmaz (ára ekkor 316 dollár volt).
2. 800 MHz/400 MHz ultra-alacsony feszültségű mobil Intel Pentium III processzor: tápfeszültség: 1,15 V/1,05 V, 130 nm-es technológia, 512 KB L2 gyorsítótár, 133 MHz-es FSB (ára: 209 dollár volt).
3. 800 MHz/400 MHz-es ultra-alacsony feszültségű mobil Intel Pentium III processzor: 100 MHz-es FSB-vel, tápfeszültség: 1,15 V/1,05 V, 130 nm-es technológia, 512 KB L2 gyorsítótár (ára: 209 dollár).
4. 1 GHz-es mobil Intel Celeron processzor, tápfeszültség: 1,4 V, 130 nm-es technológia, 256KB L2 gyorsítótár (ára: 107 dollár volt).
5. 733 MHz-es mobil Intel Celeron processzor: tápfeszültség: 1,15 V, 130 nm-es technológia, 256KB L2 gyorsítótár (ára: 134 dollár volt).
Intel: Intel Xeon DP processzor
Az Intel májusban a Xeon lapka új változatát vezette be. A lapkagyártó óriás az eredeti terveknek megfelelően, az egy és két CPU-s szerverekhez és munkaállomásokhoz kibocsátotta a Xeon lapka 2,4 GHz-es változatát. Az új processzort a tajvani IDF rendezvényen jelentették, be, ahol a Dell Computer, a Hewlett-Packard és más gyártók bemutatták a gyorsabb processzoron alapuló új termékeiket.
A 2,4 GHz-es CPU az első olyan Xeon lapka, amely 300 mm-es szilíciumlemezen készült. Ebből 2,5-szer több Xeon lapka szabható ki, mint a 200 mm-es szilíciumlemezből.
A nagyobb szilíciumlemezek használatának az eredménye a magasabb profit és a sokkal alacsonyabb ár, amely döntő szerepet játszik az árháborúban.
Intel: Pentium 4 CPU-k nagyobb sávszélességgel
Az Intelnél a második negyedévben magasabb sebességre "kapcsolt", egy percre sem volt megállás. A lapkagyártó óriás ebben az időszakban kéthetenként bocsátott ki új processzorokat. Május közepén a 130 nm-es Nortwood magon alapuló Pentium 4 processzor három új változatát - 2,26 GHz-es, 2,4B GHz-es és 2,53 - vezette be a korábbiaknál gyorsabb - 533 MHz-es (4x133 MHz) - és nagyobb sávszélességű - 4,2 GB/s - frontoldali busszal és az i850E lapkakészletet dobta piacra. Az utóbbi a PC1066 RDRAM memóriát támogatja.
A 2,53 GHz-es Pentium 4 processzorplatform jelentősen nagyobb teljesítményt kínált, mint az egy évvel korábbi 1,70 GHz-es Pentium 4 alapú platform. Az új rendszereken 40%-kal gyorsabban futnak az olyan alkalmazások, mint a 3D játékok és a MPEG-4 kép-dekódolás. A 2,53 GHz-es Pentium 4 processzor fix pontos átlagteljesítménye 882 SPECint_base2000, lebegőpontos átlagteljesítménye 860 SPECfp_base2000.
Az új lapkák az első olyan CPU-k, amelyek 533 MHz-es rendszerbuszt tartalmaztak. Ez a sebesség a 133 MHz-es busz négyszerese. Az új busz sávszélessége 4,2 GB/s, ami 33%-kal magasabb, mint a korábbi 400 MHz-es buszé (3,2 GB/s). Mivel az Intel az év elején már a piacra dobott egy 2,4 GHz-es Pentium 4 lapkát, az új 2,4 GHz-es lapka "B" jelölést kapott: 2,4B GHz. Mivel idáig a 2,26 GHz-es Pentium 4 lapka nem létezett, ez nem kapott "B" jelölést. Az új processzorok új magváltozaton alapulnak, amelyek sebessége 3 GHz fölé növelhető. Az új CPU magok alacsony költséggel készülnek, mivel az előző változatnál kisebbek - 146 mm2, ill 130 mm2 - és 300 mm-es szilíciumlemezekből szabják ki. Az új lapkák 55 millió tranzisztort, 12 KB L1 utasítás-, 8 KB L1 adat- és 512 KB L2 gyorsítótárat tartalmaznak.
Az új Pentium 4 processzorok (512 KB integrált L2 gyorsítótárral, 533 MHz-es rendszerbusszal) most 2,53 GHz-es, 2,4 GHz-es és 2,26 GHz-es változatokban kerültek forgalomba. Az egyes lapkák ára (az előbbieknek megfelelő sorrendben) 637 dollár, 562 dollár és 423 dollár volt.
Menetrend: áttérés a gyorsabb buszra
A processzorral együtt bevezetett i850E lapkakészlet kezeli a Pentium 4 lapkát a négyszeres sebességű 400 MHz-es vagy 533 MHz-es rendszerbusszal, a kétcsatornás PC800 RDRAM memóriát (max 2 GB ECC memória), az AGP 4x grafikus határfelületet, az ATA/100 határfelületet, az USB 1.1 kaput és az AC 97 hangalrendszert. Az ICH2 SouthBridge lapkát az MCH lapkával 266 MB/s sávszélességű csatorna köti össze.
Intel: Itanium 2 CPU és platform
Az Intel július 8-án jelentette be a várva-várt Itanium 2 platformot, amely az első igazi 64 bites Itanium platform. A tavaly bejelentett Itanium 1 még nem volt az. A platform bejelentés keretén belül a lapkagyártó óriás bevezette az Itanium 2 processzort, az E8870 lapkakészletet, az E9870 kapcsolót és a 4 Itanium 2 processzoros szervert, amelyet "felségjelzés" nélkül szállít az olyan kisebb partnereknek, akiknek nincs elég pénzük Itanium 2 alapú rendszerek fejlesztésére, mivel ez nagy tervezőkapacitást igényel.
Az Itanium 2 processzor az Itanium család második generációs tagja, amely korábban McKinley néven vált ismertté. A most bevezetett lapka teljesítménye a tavaly bejelentett Itanium (Merced) teljesítményének 1,5-2-szerese. Az ugrásszerű teljesítménynövekedés számos újításnak köszönhető. A tervezők növelték az órajelsebességet, a funkcionális egységek számát, az integrált L1 és L2 gyorsítótárak méretét és sávszélességét, a lapkára integrálták az L3 gyorsítótárat, háromszorosra növelték a memóriabusz sávszélességét és csökkentették a buszok késleltetési idejét, illetve a tárolók elérési idejét.
Az Itanium 2 lapka az Itanium 1-hez hasonlóan még 0,18 mikronos technológiával készül, 900 MHz-es, illetve 1 GHz-es órajellel dolgozik és 221 millió tranzisztort tartalmaz. Azért ilyen sokat, mert a tervezők a már hagyományosan a CPU lapkára integrált L1 és L2 gyorsítótárak mellé az L3-at is a lapkán helyezték el. Az első generációs Itanium lapka csak az L1 és L2 gyorsítótárakat tartalmazza, a 2 vagy 4 MB L3 gyorsítótárat kívül, de a CPU-val közös tokban helyezték el.
Az Itanium 2 lapka elődjénél nagyobb teljesítményének titka az erőforrások nagyobb száma, a négyszintű tárhierachia, a nagyobb sávszélességek, az alacsonyabb késleltetések és a rövidebb csővezetékek (pipeline).
Az Itanium 2 processzor 10 fokozatú csővezeték helyett csak 8 fokozatút tartalmaz. A funkcionális egységek számát kettővel növelték. A lapka fix pontos része 6 fix pontos és MM egységet, 3 elágaztató egységet, 128x64 bit regiszterkészletet, valamint elágaztató és az elágazásokat előrejelző regisztereket tartalmaz. A két lebegőpontos egység egyenként 2 lebegőpontos szorzó/összeadó egységet tartalmaz és 2 gyökvonó egységet foglal magába, amelyeket 128x82 bit regiszterkészlet támogat. A lebegőpontos egységek óraciklusonként 4 lebegőpontos eredményt produkálnak. Az 1 GHz-es lapka teljesítménye 4 GFLOPS.
Az Itanium architektúra az utasítások mozgatásához 128 bit széles csomagokat használ, amelyek három, 41 bit széles utasítást és 5 információ bitet tartalmaznak. Az utóbbiak közül a legérdekesebb az utolsó (128.) bit, amely azt jelzi, hogy egy csomagot közvetlenül egy másik is követ vagy nem követ. Az "utasítás sorbaállító" egyidejűleg 8 csomagot és 11 utasításkiadó kaput kezel.
Az Intel és a HP mérnökei a tárolóhierarchiát rendkívül gondosan tervezték, amit az Itaniuménál 50-80%-kal alacsonyabb késleltetési idők bizonyítanak. A lapkán a tárolóhierarchia első három szintjét helyezték el, amelyekhez a külső (4. szint) csatlakozik. A lapkára integrált gyorsítótárak mindegyike a CPU mag sebességével (1 GHz) dolgozik.
Az L1 szint egymástól elkülönített 4 utas 16 KB adat- és 16 KB utasításgyorsító tárat tartalmaz. A négyutas L1 adatgyorsító tárat (és DTLB-t) közvetlenül a fix pontos aritmetikai egységek mellett helyezték el, mégpedig azzal a szándékkal, hogy csökkentsék az adatút hosszát és ezen keresztül a késleltetési idejét. Az L1 utasításgyorsító tár magába foglalja az utasításbehívó és -előbehívó gépet is. Az utóbbihoz csatlakozik az utasítás-sorbaállító. Mind az L1 adat-, mind az L1 utasításgyorsító tár 64 bit (8 bájt) széles buszt tartalmaz. Az utasításgyorsító tár olvasó sávszélessége 32 GB/s, késleltetése (utasításbehívás) 1 ciklus. Az L1 adatgyorsító tár szintén 64 bit széles adatutakat tartalmaz, sávszélessége olvasáskor 16 GB/s, beíráskor szintén 16 GB/s. Késletetése fix pontos adatok használata esetén 1 ciklus.
A szintén magsebességgel dolgozó 256 KB kapacitású L2 gyorsítótár nincs szétválasztva, egyetlen tárolótömböt képez. A 8 utas L2 gyorsítótár 128 bites buszon keresztül csatlakozik az L3 gyorsítótárhoz, valamint az L1 gyorsítótárakhoz és a lebegőpontos regiszterkészlethez. Az L2 gyorsítótár támogatja az ECC hibafelismerő és javító kódot. Olvasó sávszélessége 32 GB/s, író sávszélessége 32 GB/s, késleltetése fix pontos adatok esetén 5 ciklus, lebegőpontos adatok esetén 6 ciklus.
Az L3 gyorsítótár kapacitása 3 MB, de az Intel az "árjáték" miatt olyan lapkákat is bevezetett, amelyek ebből csak 1,5 MB-ot használnak, a tár többi része le van tiltva. Ezek a lapkák a 3 MB aktív tárat tartalmazó lapkáknál jóval olcsóbbak. Az Intel azonban olyan Itanium 2 lapkák bevezetését is tervezi - ebben az évben -, amelyek valóban csak 1,5 MB L3 SRAM tárat tartalmaznak. Ezek a lapkák 25-30%-kal kisebbek lesznek, ami csökkenti az előállítási költségüket és ezen keresztül árukat is. A 8 utas L3 gyorsítótár az L2-höz hasonlóan 128 bites busszal rendelkezik, sávszélessége olvasáskor 32 GB/s, íráskor 32 GB/s, késleltetése 12 ciklus és szintén magába foglalja az ECC kódot.
A tárolóhierachia negyedik szintjét a memória képviseli. A processzor a memóriával 128 bit széles, 400 MHz sebességű és 6,4 GB/s (3,37 GB/s átlagos) sávszélességű buszon keresztül tartja a kapcsolatot.
Az Itanium 2 lapka egy különleges tokban, tenyérnyi nyomtatott áramköri lapra forrasztva kapható. Az Intel új processzort két sebességfokozatban és három változatban vezette be. Az 1 GHz-es lapka 3 MB és 1,5 MB integrált L3 gyorsítótárral, a 900 MHz-es lapka csak 1,5 MB L3 gyorsítótárral kerül forgalomba. Ez utóbbi ára 1177 dollár, az 1 GHz-es és 3 MB-os lapkáé 4222 dollár, vagyis az Itaniuméhoz hasonló, de ezért a pénzért most kétszer nagyobb teljesítményű processzor kapható.
Az 1 GHz-es, 3 MB-os Itanium 2 lapka fix pontos teljesítménye 800+ SPECint2000 (a 800 MHz-es Itanium 1 lapkáé: 400, az 1,3 GHz-es IBM Power4 lapkáé: 839, az 1050 MHz-es UltraSPARC III-é: 620), lebegőpontos átlagteljesítménye 1356 SPECfp2000 (az Itanium 1 lapkáé: 700, az IBM Power4 lapkáé: 1266, az UltraSPARC III lapkáé: 827).
Az Itanium 2 processzort elsősorban a sok CPU-s (4-64, 512+) vállalati rendszerekhez tervezték. Ezt támogatja a most bejelentett E8870 lapkakészlet és az E9870E kapcsoló lapka. Az előbbi 4-16 CPU-s, a kettő együtt 512+ CPU-s szerverek építését teszi lehetővé.
Az Itanium 2 Magyarországon is bemutatkozott
A Hewlett-Packard Magyarország és az Intel Magyarország - a világbejelentésnél 10 nappal később - hazánkban is bemutatta a 2. generációs 64 bites Intel Itanium 2 processzort, valamint az új CPU-n alapuló első munkaállomásokat és szervereket.
A kifejezetten felső kategóriás, vállalati és nagy teljesítményű alkalmazásokhoz készült Itanium processzorcsalád kiemelkedő teljesítményt nyújt az üzleti intelligencia, az adatbázisok, a vállalati erőforrás-tervezés, a szállítóilánc-kezelés, a nagy teljesítményű adatfeldolgozás, a számítógéppel támogatott tervezés és a biztonságos tranzakciók területén.
Szemben az egyedi megoldásokkal, az Itanium processzorcsalád lényegesen alacsonyabb költséggel és jobb teljesítményt nyújtva képes együttműködni a megbízható platformok és szoftverek széles skálájával a felső kategóriás szerverekben és munkaállomásokban. Az Itanium 2 processzor kiváló méretezhetősége (amely a többprocesszoros összekapcsolhatóságát jelenti többprocesszoros rendszerek létrehozásához) és a növekedés zálogául szolgáló tartalékai miatt számos OEM tervezi 8-tól 64-ig terjedő, vagy még ennél is több processzoros, nagyméretű Itanium 2 alapú rendszerek gyártását ebben az évben.
Az Itanium 2 processzor tokozása kompatibilis az Itanium család következő két generációjával (Madison, Montecito) - vagyis a következő generációs processzorok garantáltan könnyen telepíthetők lesznek a már kapható Itanium 2 alapú rendszerekbe. Ez megnöveli az OEM-ek és ügyfelek Itanium 2 alapú platformberuházásainak értékét és élettartamát. Mindezen túl az Intel már fejleszti az Itanium processzorcsalád további öt tagját, amelyek tömeges bevezetése a jelenlegi tervek szerint az évtized második felére is átnyúlik.
A világ vezető vállalati szoftvergyártói már fejlesztik, illetve befejezték kereskedelmi alkalmazásaik fejlesztését az Itanium 2 alapú rendszerekhez (Microsoft SQL Server 2000, Oracle 9i, SAP R/3 és SAS v9.0)
A Microsoft a második negyedév elején vezeti be a Windows .NET Datacenter és Enterprise Server 64 bites, az Itanium 2 processzort támogató verzióit, a HP pedig Open VMS és Non Stop Kernel operációs rendszereit írja át az Itaniumra processzorokra.
Az Itanium 2 processzor széles körű ipari támogatottsága és innovatív kivitele azt eredményezi, hogy az informatikai és üzleti felhasználók és számos rendszergyártó, operációs rendszer, valamint szoftveralkalmazás esetében kihasználják a hagyományosan csak a RISC architektúrák kínálta előnyöket - vállalati szintű teljesítményt, megbízhatóságot és méretezhetőséget -, illetve az Intel nagy tömegű gyártásból adódó gazdaságosságát. Az Itanium 2 alapú szerverek és munkaállomások az Itanium alapú rendszerek teljesítményénél kétszer nagyobb teljesítményt nyújtanak, a hozzájuk hasonló Sun rendszerek teljesítményét pedig 50%-kal jobb tranzakció-feldolgozási eredménnyel és alacsonyabb költségekkel múlják felül.
Az Itanium 2 processzor nagymennyiségű tranzakció, összetett számítási feladatok és nagyszámú adat, illetve felhasználók kezelésére is képes. A processzor EPIC (architektúra) névre hallgató speciális tervezési irányvonalának és a 3 MB-os integrált L3 gyorsítótárának kombinációja gyors feldolgozási sebességet és teljesítményt - vagyis hatékonyabb online tranzakció-feldolgozást, adatelemzést, szimulációt és képkifestést (rendering) - eredményez.
Tovább javultak a processzor megbízhatósági funkciói is: fejlett hibaészlelési és javítási képességet biztosít a processzor főbb adatstruktúráiban, a Machine Check Architecture pedig az intelligens hibakezelésért és a platform összetett meghibásodása utáni adatvesztést, sérülést és nem tervezett leállást megakadályozó helyreállításért felelős.
Az Intel Itanium2 processzort E8870 lapkakészlet is támogatja, amely 2-től akár 16 processzoros rendszerek kiszolgálására is képes, sőt, egyedi OEM kapcsolókkal akár ennél még többre is.
Az E8870 felső kategóriás megbízhatósági, rendelkezésre állási és méretezhetőségi funkcionalitást kínál, valamint olyan kulcsfontosságú újításokat tartalmaz, mint a Scalability Port (nagy sebességű, kétirányú, 6,4 GB/s sávszélességű pont-pont busz).
Az Intel a rendszergyártók és termékintegrátorok számára szállítja az Itanium 2 alapú "platform-építőkockákat" is. Az év második felében jelent meg az SR870B4, egy négyprocesszoros, 4U magas, moduláris felépítésű rendszer, amely a vállalati és nagy kapacitású számítástechnikai piacok sűrű telepítésű optimalizált szervere.
Az Itanium 2 processzoron alapuló munkaállomások és szerverek páratlan fix és lebegőpontos teljesítménnyel rendelkeznek: Az Itanium 2 processzor fix pontos teljesítménye 800+ pont SPECint2000, lebegőpontos csúcsteljesítménye 1400 pont SPECfp2000.
A Hewlett-Packard két munkaállomást és két szervert jelentett be az új Itanium 2 processzorral. Ezek a HP Server rx5670, a HP Server rx2600, valamint a HP Workstation zx6000 és a HP Workstation zx2000.
A HP Server rx5670 maximum négy Itanium 2 processzort (lapkánként 3 MB L3 gyorsítótár), 16 GB memóriát és összesen 102 GB háttértárat tartalmaz. Nagy teljesítményű tudományos és technikai számítások esetén a HP munkaállomások és szerverek másodpercenként több mint 3,5 milliárd lebegőpontos műveletet hajtanak végre.
A HP Workstation zx6000 világ leggyorsabb munkaállomása, amit az 1356 pontos SPECfp_base 2000 eredmény is bizonyít (IBM: 1,3 GHz-es Power4: 1202 pont).
Az üzleti alkalmazások esetében a HP rendszerei az Itanium 2 processzorral és a HP Chipset zx1 lapkakészlettel az IBM és a Sun csúcsmodelljeinek teljesítményét is túlszárnyalták. A HP 810 és 807 pontot ért el a SPECint_base2000 teszten a HP Server rx2600 és HP Workstation zx6000 rendszerekkel.
Intel: 2,2 GHz-es mobil Pentium 4 processzor
Az Intel az új 2,2 GHz-es mobil Pentium 4-M lapka bevezetésével lehetővé tette, hogy a PC-gyártók növelhessék a hordozható PC-k teljesítményét.
A gyártók az új hordozható PC-kben a legújabb technológiákat alkalmazzák. Ilyen például a nagy merevlemezes meghajtó, a kombinált CD-újraíró/DVD-meghajtó, a vezeték nélküli hálózati csatoló és a nagy felbontású (1280x1024 vagy nagyobb) aktív mátrix LCD képernyő. Az ilyen, fejlett eszközöket tartalmazó hordozható PC-k induló ára 2500 dollár.
Az új nagy teljesítményű mikroprocesszorok és mindig a legfejlettebb technológiák együttes alkalmazása azért lehetséges, mert a hordozható PC-k piaca relatíve erős marad és a hordozható PC-k ára magasabb, mint a tipikus asztali PC-éké.
A PC-gyártók a hordozható PC-ken többet keresnek, mint az asztali rendszereken. Ezt támasztja alá a következő két adat: a hordozható PC-k átlagos ára júniusban 1548 dollár, az asztali PC-ké 801 dollár volt. (NPD Techworld).
Az Intelhez közel álló források szerint a lapkagyártó óriás 200 MHz-es lépésekben, a jövőben is folytatja a mobil Pentium 4-M lapkák sebességének növelését.
A mobil Pentium 4-M processzor mellé az év elején belép a piacra a Banias lapka, amelyet az Intel kimondottan a hordozható eszközökhöz fejlesztett. Az alacsony energiafelvételű, nagy hatásfokú architektúrán alapuló processzor alacsonyabb órajel mellett is nagyobb teljesítményre képes, mint a mobil Pentium 4-M. A 1,6 GHz-es Banias teljesítménye egyenlő a 2,2 GHz-es mobil Pentium 4-M lapkáéval.
Intel: mobilprocesszor-özön
Az Intel a nyár elején mobilprocesszor-özönt zúdított a piacra, illetve a felhasználók nyakába. A lapkagyártó óriás egyszerre 11 új normál, alacsony feszültségű (LV), ultra-alacsony feszültségű (ULV) mobil Pentium 4-M, mobil Pentium III-M és mobil Celeron processzort jelentett be. A vállalat a legnagyobb teljesítményű PC-khez a 2,2 GHz-es Intel mobil Pentium 4-M lapkát jelentette be.
Az Intel a processzorok széles választékának bevezetésével a hordozható PC-k piacának minden szegmensét egyszerre vette célba. Az új, gyorsabb, alacsony feszültségű és ultra-alacsony feszültségű mobilprocesszorok nagyobb teljesítményű tábla PC-k, karcsú és könnyű, valamint mini hordozható PC-k bevezetését tette lehetővé.
A 2,2 GHz-es mobil Pentium 4-M lapka a legnagyobb teljesítményű, teljes méretű, karcsú és könnyű, valamint asztali PC-ket helyettesítő mobilrendszerek teljesítményét növeli. Az új processzor gyorsítja a processzorintenzív - üzleti többfeladatú, videokódolás, digitális média és játék - alkalmazások futását.
A mobil Intel Pentium III-M processzorok a PC-gyártók részére nagy teljesítményű és mégis hosszú telep-élettartamú hordozható PC-k bevezetését tette lehetővé. Az Intel az alacsony feszültségű és az ultra-alacsony feszültségű mobil Pentium III-M processzort a mini-, a kézi- és a tábla PC-khez optimalizálta. Ez a processzor ideális a most felfutó tábla PC-piac szegmenshez. Az Intel mobilprocesszorokon alapuló tábla PC-k az ősszel jelentek meg a piacon.
Valamennyi új mobillapka 130 nm-es technológiával készül. A mobil Pentium 4-M és mobil Pentium III-M lapkák 512 KB, a mobil Celeron lapkák 256 KB integrált L2 gyorsítótárat tartalmaznak.
Az új processzorok árait (dollár/1000 db) az alábbi táblázatok tartalmazzák:
Mobil Pentium 4-M és Pentium III-M processzorok paraméterei
Mobil Celeron processzorok paraméterei
AMD: Athlon XP 2000+ és 1900+ mobillapkák
Az Advanced Micro Devices (AMD) az Intel után alig egy héttel, két új mobillapkát vezetett be, amelyekkel csökkentette a teljesítmény rést az Intel most bevezetett mobillapkája és a saját korábbi mobilprocesszorai között.
Az Athlon XP 2000+ és 1900+ mobilprocesszorokat a konzumer hordozható PC-kben használja a Hewlett-Packard, a Fujitsu-Siemens és mások. Az új AMD mobillapkák teljesítménye az Intel 2 GHz-es és 1,9 GHz-es mobil Pentium 4 processzorokéhoz hasonló. Az Intel leggyorsabb mobillapkája jelenleg 2,2 GHz-es órajellel dolgozik és a legnagyobb teljesítményű, valamint a legdrágább hordozható PC-kben használják, az Athlon alapú hordozható PC-k alapvetően olcsóbbak.
Bár a teljes PC-piac folyamatosan szűkül, ezen belül a hordozható PC-k piaci szegmense nő. 2002 első felében, Európában a hordozható PC-k piaca 16 százalékkal nőtt, ugyanakkor az asztali PC-k piaca 11 százalékkal csökkent. A piac mozgása az USA-ban is hasonló volt.
Az Athlon XP 2000+ és 1900+ processzorok 345, illetve 239 dolláros áron (1000 db) kerültek forgalomba.
Intel: Gallatin (2 GHz-es Xeon 2 MB L3 gyorsítótárral)
Az Intel novemberben egyszerre három új Xeon lapkát bocsátott ki a négy és nyolc CPU-s szerverekhez, amelyekkel a Sun Microsystems cégre igyekszik nyomást gyakorolni.
Az új lapkák - kódneve Gallatin - a multiprocesszoros szerverekhez fejlesztett Xeon sor növelt változatai. A leggyorsabb új lapka 2 GHz-es órajellel fut és 2 MB integrált L2 gyorsítótárat tartalmaz. A hatalmas gyorsítótár jelentős mértékben növeli az új Xeon lapka teljesítményét, mivel gyors adatelérést tesz lehetővé és a CPU-nak a korábbiaknál ritkábban kell adatért fordulnia a memóriához. A Gallatin Xeon lapkák magukba foglalják a Hyper-Treading (HT) technológiát, amely 25-30 százalékkal növeli a teljesítményüket. A magasabb órajel és a nagyobb gyorsítótár 38 (20+18) százalékkal növeli az új Xeon lapkák teljesítményét.
Az IBM, a Hewlett-Packard és a Dell Computer gyorsan adoptálta az új lapkákat, mivel ezek ára a korábbi Xeon lapkákéhoz hasonló és a meglévő szervereket nem kellett teljesen újratervezni. Az új Xeon lapkákon alapuló szerverek induló ára 6000 dollár, míg egy teljesen konfigurált 8 CPU-s szerver ára 100 000 dollár körül van.
A 4 és 8 processzoros szerverek piacán a Sun Microsystems és az Intel vív ádáz harcot. Az Intel lapkákat használó 1 és 2 CPU-s szervereken Windows és a Linux dominál. A RISC alapú szerverek (pl. Sun UltraSPARC III) UNIX operációs rendszer felügyelete alatt dolgoznak, és a sokkal nyereségesebb "közepes és nagy szerver" piacot uralják. Az itt eladott rendszerek értéke az összes eladott szerver 60 százalékát teszi ki, ugyanakkor darabszámban csak 12 százalékát.
Az új Xeon lapkák alkalmazásával az IBM és más szervergyártók rendszereinek teljesítménye túlfut a Sun hasonló kategóriájú szervereinek teljesítményén. Az Intel alapú szervereket nagy adatbázisok kezeléséhez használják és versenyképesek a RISC-UNIX alapú rendszerekkel. Az IBM legnagyobb Intel alapú masinája az x440 16 processzorig méretezhető.
A nyolc Gallatin CPU-t tartalmazó x440 szerver TPC-C teljesítménye 111 024 tranzakció/perc. A Dell először a PowerEdge 6600 és 6500 Gallatin alapú szervereket szállította először a piacra. A sorozat induló ára 5999 dollár. A HP a ProLiant ML570 és a ProLiant DL760 szervereket dobta piacra a Gallatin processzorral. A maximálisan konfigurált ProLiant szerver TPC-C teljesítménye 109 167 tranzakció/perc. A tervek szerint ebben az évben az IBM és a HP az új Xeon lapkákat pengeszerverekbe is beépíti.
Az Intel az új Gallatin Xeon lapkákat három sebességfokozatban és két különböző méretű L2 gyorsítótárral vezette be. A 130 nm-es technológiával gyártott Xeon lapkák 1,5, 1,9 és 2 GHz-es sebességfokozatokban, 1 és 2 MB-os L2 gyorsítótárral kaphatók. Az 1,5 és 1,9 GHz-es modell 1 MB integrált L2 gyorsítótárat, a 2 GHz-es modell 2 MB integrált L2 gyorsítótárat tartalmaz. Az 1,5 GHz-es lapka ára 1177 dollár, az 1,9 GHz-es lapkáé 1980 dollár és a 2 GHz-es lapkáé 3692 dollár (/1000 db).
Intel: 3,06 GHz-es Pentium 4 processzor (HT technológiával)
Az Intel az elmúlt hét végén jelentette be a Hyper-Threading (HT, többszálú) technológiával kombinált első asztali processzort, a 3,06 GHz-es (3060 MHz) Pentium 4 lapkát, amely mérföldkövet jelent ezek történetében. A HT technológia a nagy teljesítményű asztali PC-k új osztályának bevezetését engedte meg. A lapka egyidejűleg több program, vagy olyan programok futtatását teszi lehetővé, amelyek több szálat tartalmaznak. A HT technológia, alkalmazásoktól függően, maximum 25 százalékkal növeli a PC-k teljesítményét. Az új asztali Pentium 4 processzor mérföldkövet jelent már csak ezért is, mert ez az első mikroprocesszor a világon, amelynek sebessége túllépte a bűvös 3 GHz-et. Az Intel ezt a Northwood magon alapuló lapkát a nagyon fejlett 130 nm-es technológiával készíti. Pat Gelsinger, az Intel alelnöke az új processzor bejelentésekor elmondta, hogy a 2003 második felében megjelenő "Prescott" magon alapuló Pentium 4 lapka 90 nm-es technológiával készül, és sebessége eléri az 5 GHz-et.
Ma a számítógépek 75 százaléka "többfeladatos" programkörnyezetben működik. Ezért jelentős előrelépés a HT technológiával kombinált Pentium 4 lapka megjelenése a piacon, mivel az új processzor támogatja az ilyen programkörnyezetet. Az Intel a Pentium 4 HT lapka nagy sikerére számít, mivel a PC-k 50 százaléka magánszemélyek birtokában van, és túlnyomó részük "életkora" meghaladja a három, illetve a négy évet. Ezért várható, hogy az elkövetkező hónapokban sokan cserélik le "megöregedett" gépeiket sokkal korszerűbb és nagyobb teljesítményű új masinára, amelyen egyidejűleg több munkát végezhetnek el. Az Intel a 3,06 GHz-es Pentium 4 HT processzort tömegméretben gyártja, és nagy mennyiségben szállítja a PC-gyártóknak, de dobozolt kivitelben is kapható, amelyet elsősorban magánszemélyek vásárolnak.
A 3,06 GHz-es Pentium 4 HT processzor ára 1000 darabos mennyiségben vásárolva 637 dollár, SPECint_base2000 fix pontos teljesítménye 1099 pont, SPECbase_fp2000 lebegőpontos teljesítménye 1077 pont.
A korábbi Pentium 4 processzorokhoz hasonlóan az Intel NetBurst architektúrán alapuló Pentium 4 HT lapka 533 MHz-es rendszerbuszt (4,3 GB/s sávszélesség) tartalmaz. Az új processzort és a HT technológiát az Intel 850E (RDRAM), 845PE (DDR SDRAM) és 845GE (DDR SDRAM), valamint a 845GV, a 845G és a 845E lapkakészletek támogatják. Az új processzor olyan jellemzőket tartalmaz, mint a gyors végrehajtó gép (két kétszeres sebességű - 6,12 GHz - ALU), az integrált, teljes sebességű, kétszintű (L1 = 8 KB adat+12 KB utasítás, 512 KB L2) gyorsítótár, az utasítások fejlett dinamikus végrehajtása, a növelt lebegőpontos (128 bites lebegőpontos kapu) és multimédia-képesség (videó, hang, titkosítás, 3D képalkotás), valamint az SSE2 (Streaming SIMD Extension 2) utasításkészlet, amely 144 utasítást foglal magába.
A 3,06 GHz-es Pentium 4 HT processzor támogatja a 4x adatátviteli értéket és ezen keresztül az AGP 4X grafikus határfelületet. A lapka 35x35 mm-es, 478 kivezetéses FC-PGA 2 (Flip-Chip Pin Grid Array) tokban kapható, amely az alaplapba ültetett mPGA478B ZIF (Zero Insertion Force = nulla dugaszolási erő) foglalatba dugaszolható. A 478 kivezetésből 85 a Vcc+tápfeszültséget, 181 a Vss -tápfeszültséget (föld) támogatja. Az 1,375 V tápfeszültséggel dolgozó Pentium 4 HT lapka 65,4 A áramot "fogyaszt" és 81,8 W hőt termel. A tetemes mennyiségű hő elszállításáról hűtőtönk és nagy teljesítményű ventilátor gondoskodik. Az Intel a 3,06 GHz-es Pentium 4 HT processzor dobozolt változatát komplett hűtőrendszerrel szállítja. Ennek ára szintén 637 dollár.
Az új processzor elsősorban a hang- és képfolyam, valamint a digitális fényképek feldolgozását és a 3D grafikus alkalmazásokat gyorsítja elsősorban.
A HT technológia 25 százalékkal növeli a Pentium 4 lapka teljesítményét, de csak 5 százaléknyi helyet igényel a lapkán. Megengedi, hogy a Pentium 4 fizikai processzor két logikai processzorként funkcionáljon. Néhány végrehajtó erőforrás - gyorsítótárak, végrehajtó egységek és buszok - osztott. Viszont valamennyi logikai processzor architektúra-állapotainak tárolásához saját általános célú regiszterekkel és vezérlő regiszterekkel rendelkezik, amelyek támogatják a növelt rendszerérzékenységet a többfeladatos környezetben és a nagy szabadságfokot a következő generációs többfeladatos alkalmazásokhoz.
A HT technológia két úton növeli a számítógépek sebességét: többszálú szoftvert használ, vagy szoftvert többfeladatos környezetben. Ezeket a szoftvereket úgy írják, hogy a kódok több példányát tartalmazzák, amelyeket szálaknak hívnak. A 3,06 GHz-es, HT technológiával kombinált Pentium 4 két logikai processzort tartalmaz, amelyeken egyidejűleg két külön szál futtatható. Más szavakkal: a processzor egy időben két külön szálon, vagy két külön programon dolgozhat. Az alkalmazások, amikor olyan operációs rendszer alatt futnak, mint a Windows XP vagy Linux, képesek kihasználni a többfeladatos környezet minden előnyét (két vagy több különböző szoftverprogram végrehajtása ugyanabban az időben). Mind a két út extra teljesítményt ad és a számítógép használójának kevesebbet kell várni.
Intel: Xeon DP processzorok 533 MHz-es FSB-vel
Az Intel még az év vége előtt újabb Xeon lapkákat és három új lapkakészletet vezetett be. Az 533 MHz-es FSB-vel felszerelt új Intel Xeon DP processzorok és lapkakészletek 1 és 2 CPU-s belépőszintű munkaállomásokban és szerverekben használhatók.
Az Intel 2,0, 2,4, 2,6 és 2,8 GHz-es változatokban már megkezdte az Intel Xeon lapkák szállítását. Az új lapkák 533 MHz-es rendszerbuszt és 512 KB integrált L2 gyorsítótárat tartalmaznak.
Az Intel az új Xeon lapkákkal együtt vezette be az E7501 (Plumas 533) és E7505 (Placer) lapkakészletet. Mindkettő támogatja 400 vagy 533 MHz-es buszt, valamint kétcsatornás PC2100 és PC1600 DDR SDRAM memóriát. A platformok olyan technológiákat támogatnak, mint a kétcsatornás Intel PRO/1000 szerverhálózat-határfelületet, az Ultra320 SCSI határfelületet, az AGP 8X határfelületet (csak a Placer) és az Intel Server Management version 5.5, továbbá a PCI/PCI-X buszokat.
Az 533 MHz-es FSB-vel kapható 2,0, 2,4, 2,6 és 2,8 GHz-es Intel Xeon lapkák ára az órajelsebességgel megegyező sorrendben: 198, 234, 337 és 455 dollár. Az Intel E7501 lapkakészlet egy PCI/PCI-X vezérlő hubbal kétutas szerverekben, az Intel 7505 lapkakészlet egy PCI/PCI-X vezérlő hubbal kétutas munkaállomásokban, míg az Intel 7205 lapkakészlet az 1 CPU-s belépőszintű munkaállomásokban használható. A lapkakészletek ára az előzőeknek megfelelő sorrendben: 92, 100 és 57 dollár. Valamennyi ár 1000 darabos mennyiségre vonatkozik. Az új lapkakészletek szállítását az Intel a bejelentéssel egy időben megkezdte, és még az év vége előtt piacra kerültek az új processzorokon és lapkakészleteken alapuló első rendszerek.
Kapcsolódó cikkek
- AMD-előretörés, Intel-megtorpanás a félvezetőpiacon
- Az egy- és kétmagos mikroprocesszor csata tovább folytatódik
- Az AMD és az Intel csökkentette a mikroprocesszorok árát
- Az AMD után az Intel is megnyitja processzorcsatlakozó-platformját
- Alaplapok új Intel és AMD processzorokhoz
- Növelte piaci részesedését az AMD
- Az USA-ban több AMD- mint Intel-processzoros PC kelt el
- Az AMD nyilvános megmérettetésre hívja az Intel kétmagos lapkáit
- Az AMD beperelte az Intelt
- Az AMD meg kívánja törni az Intel uralmát a szerver-mikroprocesszorok piacán