GE-Honeywell - EU-stop
2001. július 4.
A 42 milliárd dolláros fúzió, amelyben a GE felvásárolta volna a Honeywellt, a világ eddigi legnagyobb iparvállalati egyesülése lett volna. A tervet tavaly októberben jelentették be, jóllehet napokkal korábban még arról szóltak a hírek, hogy a Honeywell a United Technologies vállalattal kíván összeolvadni. A GE végül 55,39 dollár értékű saját részvényt kínált minden egyes Honeywell-részvényért, míg a United Technologies csak 50,32-t. Mintegy 3 milliárd dollár Honeywell-tartozást is átvállalt volna a General Electric.
A Honeywell felvásárlásával a GE kulcspozícióját szerette volna erősíteni a légi és űrhajózási beszállításban, továbbá az energiaágazat területén.
A General Electric jelenleg a legnagyobb vegyes profilú amerikai elektronikai és villamosgépgyártó cég. Hozzá tartozik egyebek között az NBC tévétársaság, a GE Capital pénzügyi szolgáltató és egy repülőgép-hajtóműveket gyártó részleg is.
A Honeywell egyebek között repülőgépmotorokat, elektromos és szállítási termékeket, különleges vegyszereket, házi biztonsági rendszereket és nagyépületek fenntartásánál, karbantartásánál használatos elektronikai berendezéseket állít elő.
Ez az első eset, hogy az EU bizottsága két olyan amerikai vállalat egyesülésére mondott nemet, amelyek fúzióját az amerikai versenyhatóságok már engedélyezték. A GE előzőleg nem volt hajlandó teljesíteni azokat a széles körű engedményeket, amelyeket az uniós végrehajtó testület követelt a tranzakció engedélyezése fejében.
Monti nyilatkozata szerint a bizottság "szerencsétlennek" tartja, hogy az amerikai és az uniós hatóságok, jóllehet szorosan együttműködtek a tranzakció vizsgálatában, végül "különböző következtetésekre jutottak".
Kapcsolódó cikkek
- A Nokia mobiltévé-szabványát támogatja az EU
- Szeptember 17-én dönt az illetékes EU bíróság a Microsoft-ügyben
- Galileo-GPS megállapodás a láthatáron
- Precedens értékű ítélet a szerzői jog védelmében
- Az EU vizsgálja a filmstúdiók Blu-ray/HD DVD szerződéseit
- Az EU nagy büntetést szabott ki a Telefónica cégre
- Pornográf az európai YouTube?
- A kartellügyek közel kétmilliárdot hoztak az EU-nak
- Az EU a YouTube-on keresztül informál
- Megjelent az EU rendelete a roamingról