Szegeden felpörögnek a bitek: Átadták az MI-alapú szuperszámítógépet az SZTE-n
2025. július 9.
2025. július 8-án ünnepélyesen átadták a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) azt az 1,75 petaflops teljesítményű szuperszámítógépet, amely a Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpont (IKIKK) szakmai támogatásával az egyetem mesterségesintelligencia-kutatásait szolgálja. A csúcstechnológiás eszköz nemcsak az MI fejlesztésében, hanem más tudományterületek munkájában is új távlatokat nyithat.
Az átadási ünnepségen az SZTE és a Hewlett Packard Enterprise (HPE) hosszú távú stratégiai együttműködést írt alá, amely biztosítja az infrastruktúra folyamatos technológiai és szakmai támogatását.
A fejlesztés célja, hogy az SZTE továbbra is élen járjon a mesterséges intelligencia hazai és nemzetközi alkalmazásában. Prof. Dr. Rovó László rektor kiemelte: az MI mára szinte minden tudományterületen jelen van, és a nagy teljesítményű szuperszámítógépek nélkülözhetetlenek az ilyen kutatásokhoz.
Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár méltatta az SZTE eddigi innovációs ökoszisztémáját, amelynek része lett a HPE szuperszámítógépe is. Kiemelte: a kormány két új programmal is támogatja a technológiai vállalkozásokat – a „Gyorsítósáv” a műszaki, míg a „Life Sciences Catalyst” az élettudományi területet segíti.
Dr. Palkovics László, az MI-ért felelős kormánybiztos két jelentős fejleményről számolt be. Az egyik a ParTec AG 3 milliárd eurós magyarországi beruházása, amely egy 1600 petaflops kapacitású adatközpont létrehozását célozza. A másik, hogy a HUN-REN SZTAKI konzorcium révén magyar kutatók hozzáférhetnek Németországban a világ negyedik legerősebb szuperszámítógépéhez, a 800 petaflopsos JUPITER-hez, amelyből 10 petaflops dedikáltan Magyarországé lesz.
Az SZTE-n a számítási kapacitás bővítése az MI-kutatások adattömegének növekedése miatt vált szükségessé. Az új rendszer többek között Prof. Dr. Berényi Antal neurokibernetikai, Prof. Dr. Rovó László cochleáris implantátumokkal kapcsolatos, Dr. Röst Gergely járványmodellezési, valamint Prof. Dr. Jelasity Márk nyelvi modellek biztonságát vizsgáló kutatásait támogatja.
Újhegyi András, az SZTE TTC Zrt. vezérigazgatója, Tóth Gábor, a PC Trade Systems ügyvezetője, Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora, Prof. Dr. Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, Dr. FendlerJudit, az SZTE kancellárja, Spisják Tibor ügyvezető igazgató, Hewlett Packard Enterprise, Prof. Dr. Jelasity Márk, az SZTE IKIKK Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpont vezetője, Fekete Csaba, az SZTE informatikai és szolgáltatási igazgatója. Fotó: Sahin-Tóth István
A szuperszámítógép a genomikai kutatásban is áttörést hozhat, lehetővé téve egy teljes emberi genom elemzését akár órák alatt. Emellett hozzájárulhat a célzott gyógyszerfejlesztéshez, új anyagok szimulációjához, valamint a fizika és anyagtudomány kutatásaihoz is.
Dr. Fendler Judit kancellár bemutatta az IKIKK Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ kulcsfontosságú egységeit, például az SZTE Biobankját, a Szekvenáló Központi Laboratóriumot vagy a MOL Elválasztástechnológiai Labort. E projektek adatfeldolgozását és modellezését a Prof. Dr. Jelasity Márk vezette MI Kompetenciaközpont támogatja.
Az IKIKK mostantól várja az egyetemi kutatócsoportokat, hogy MI-kapcsolatú kutatásaikhoz szakmai támogatást és számítási kapacitást biztosítsanak. A cél, hogy az MI-projektekhez megfelelő háttér és hozzáférés álljon rendelkezésre – emelte ki Prof. Dr. Jelasity Márk.
Prof. Dr. Kónya Zoltán, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese szerint az egyetem saját működését is hatékonyabbá teheti a mesterséges intelligencia. Mint mondta, a hallgatói kérdések többsége, illetve az alap klinikai betegirányítási folyamatok is automatizálhatók MI-támogatással.
A szuperszámítógép integrálását az SZTE informatikai igazgatósága végezte Fekete Csaba vezetésével. A rendszer működése 26 kWh, hűtése további 14 kWh energiát igényel. Az igazgató kiemelte: a fenntarthatóság érdekében modern technológiákat alkalmaztak, így a rendszer nagy teljesítményét viszonylag alacsony energiafelhasználással érik el. Emellett a rendszer kialakítása lehetővé teszi a jövőbeli rugalmas bővítést is.
A PC Trade Systems Kft. ügyvezetője, Tóth Gábor hangsúlyozta: a Szegeden átadott HPE Cray rendszer ugyanazokkal a technológiákkal működik, mint Európa és a világ leggyorsabb gépei. A HPE GreenLake konstrukció lehetővé teszi, hogy az SZTE szolgáltatóként is belépjen a piacra, és regionális igényeket is kielégítsen.
Az új rendszer hat HPE node-ból – azaz nagy teljesítményű számítási egységből – áll. Ezek összesen 416 maggal rendelkeznek, és 1,75 petaflops számítási teljesítményre képesek, ami több tízezerszerese egy átlagos számítógépének. Így olyan számításokat is percek alatt el lehet végezni, amelyek hagyományos rendszereken napokig vagy hetekig tartanának.
English Summary
On July 8, 2025, the University of Szeged (SZTE) officially inaugurated a new high-performance supercomputer with a capacity of 1.75 petaflops. Developed with the support of the university’s Artificial Intelligence Competence Center (IKIKK), the system will significantly enhance AI-driven research across various scientific fields. The SZTE also signed a strategic partnership with Hewlett Packard Enterprise to ensure long-term technological support. The supercomputer will contribute to major research projects in fields such as neuroscience, genomics, epidemiology, and materials science. With this infrastructure, the university strengthens its role in both national and international innovation and AI research.
Kapcsolódó cikkek
- Mesterséges intelligencia: Másképp látják a jövőt a döntéshozók és a felhasználók
- A jövő MI-vel épül: A Bosch több milliárdot fektet az intelligens technológiákba
- Új korszak a magyar MI-fejlesztésben: nyelvi modellt adományozott az OTP a Gábor Dénes Egyetemnek
- Így spórol időt a mesterséges intelligencia a meetingeken
- Forradalom az adatközpontokban: a Schneider Electric felkészült az MI-korszakra
- Hiába az MI, ha az ember nincs felkészítve – figyelmeztet a Kyndryl-jelentés
- Generatív mesterséges intelligencia a K&H Banknál: túl a technológián
- Jövőformáló MI-konferencia Budapesten
- Az Amazon új AI-asszisztense forradalmasítja a munka világát
- Amazon Q: MI-alapú asszisztens fejlesztőknek és üzleti felhasználóknak