Infrastruktúra van, digitális tudás nincs – a Digitális Évtized tükre hazánkról

A Digitális Évtized index legfrissebb, 2024-es adatai szerint Magyarország továbbra is kiemelkedően szerepel az infokommunikációs infrastruktúrák kiépítettségében és minőségében. Az e-egészségügyi fejlesztéseknek – például az EESZT modernizációjának – köszönhetően ezen a területen hazánk az EU-átlag felett teljesít. Ugyanakkor a vállalkozások digitális felkészültsége – különösen a mesterséges intelligencia és más alapvető IKT-technológiák terén – még jelentős javításra szorul.

A jelenlegi geopolitikai kihívások közepette még fontosabbá vált az EU digitális átalakulása, amely meghatározó szerepet játszik Európa versenyképességének és ellenállóképességének megőrzésében. A Digitális Évtized 2030 program célja, hogy csökkentse az unió technológiai függőségét, és erősítse stratégiai autonómiáját.

 

Az infrastruktúra adott, a vállalatok még nem használják ki

 

Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára szerint: „Hiába rendelkezik Magyarország erős digitális alapokkal, a legtöbb cég – különösen a kkv-k – még nem ismeri fel, mekkora a tétje a digitális átállás elmulasztásának. A következő években a mesterséges intelligencia, a felhőalapú szolgáltatások és az üzleti intelligencia alkalmazása a versenyképesség kulcsává válik. A jelentés ezért nem csak egy pillanatkép, hanem figyelmeztetés is: a magyar gazdaság versenyképessége veszélybe került.”

 

A felmérés szerint a magyarok 81%-a úgy érzi, hogy a digitális köz- és magánszolgáltatások megkönnyítik a mindennapokat. Magyarország azonban a Digitális Évtized céljaihoz való hozzájárulás tekintetében csak közepes ambíciót mutat – a nyolc értékelt célból hat esetében jó úton halad.

 

 

A hazai kkv-k még nem elég digitálisak

 

Jelenleg a magyar kkv-k csupán 22,24%-a mutat magas vagy nagyon magas digitális aktivitást, miközben az uniós átlag 32,66%. Az alapvető digitális készségek elterjesztése fontos, de nem elég: ambiciózusabb célkitűzésekre és célzottabb támogatásra van szükség, hogy a cégek felzárkózzanak az EU-s szinthez.

 

Pozitívum, hogy a digitális infrastruktúra terén jól állunk: az optikai hálózatok lefedettsége 79,9%, ami meghaladja az EU-átlagot (69,2%), és bár az 5G-lefedettség (85,6%) némileg elmarad az uniós átlagtól (94,3%), még így is kiemelkedő.

 

A digitális készségek hiánya visszafogja a fejlődést

 

A nagyvállalatok Magyarországon minden fontos digitális technológiát – például MI-t vagy felhőszolgáltatásokat – jóval nagyobb arányban alkalmaznak, mint a kkv-k. A kisebb cégek többsége még nem él a digitális technológia nyújtotta előnyökkel, mivel hiányoznak az ehhez szükséges készségek.

 

Az alapvető digitális kompetenciák terén is elmaradásban vagyunk: 2024-ben a kkv-k 57,4%-a rendelkezett ilyen tudással, szemben az uniós 72,91%-kal, és jócskán le vagyunk maradva a 2030-as 89%-os célhoz képest is. Ezért kulcsfontosságú, hogy a digitális alapkompetenciák fejlesztése mellett továbbra is fókuszáljunk az oktatásra, képzésekre és az elérhető EU-s programokra. Az IVSZ számos ilyen kezdeményezésben is részt vesz (pl. Cyberhubs, Digitaltech EDIH, Level Up, Arisa), ingyenes képzéseket biztosítva az MI és a kiberbiztonság területén.

 

Megduplázódott az MI-használat, de még nem elég

 

Magyarország 2030-ra azt tűzte ki célul, hogy a vállalkozások 24%-a alkalmazzon mesterséges intelligenciát. 2024-re ez az arány 7,41%-ra nőtt – kétszerese a 2023-as értéknek –, de még így is elmarad az uniós 13,48%-os átlagtól. A kkv-k közül csak 6,97%, a nagyvállalatoknak viszont 23,46%-a használ MI-t. A kis cégeknél továbbra is a digitális készségek hiánya a legnagyobb akadály.

 

Bár az elmúlt évben jelentős előrelépés történt, a mesterséges intelligencia elterjedése a mikrovállalkozások körében még mindig korlátozott. Pozitív változást hozhat, hogy a kormány hamarosan frissíti a 2020-ban kidolgozott MI stratégiát.

 

Jó irányba indultunk a digitális munkaerő fejlesztésében

 

2024-re Magyarország még nem érte el az infokommunikációs szakemberekre vonatkozó 4,9%-os célt, jelenleg 4,5%-on állunk, ami némileg elmarad az EU 5%-os átlagától. Ugyanakkor a növekedési ütem bíztató, mivel meghaladja az uniós átlagot – ez arra utal, hogy a megfelelő irányba indultunk el a digitális szakemberek képzésében.

 

 

English Summary

According to the EU's 2024 Digital Decade Index, Hungary performs well in digital infrastructure and e-health, with above-average coverage in optical networks and strong progress in digital public services. However, Hungarian businesses—especially SMEs—are still lagging behind in adopting digital technologies, including artificial intelligence and basic ICT tools. Only 22.24% of SMEs demonstrate high digital intensity, well below the EU average of 32.66%. Despite a recent doubling in AI adoption, usage rates remain low due to a lack of digital skills. The report signals that without stronger efforts to boost digital competencies, Hungary's economic competitiveness may be at risk.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció