Így lesz sikeresebb egy fejlesztőcsapat

Egy friss kutatás szerint akkor működnek hatékonyan a szoftverfejlesztői csapatok, ha a feladatok elosztása nem egyenletes, és van egy aktív, határozott vezető a csapat élén. A Budapesti Corvinus Egyetem kutatóinak részvételével készült tanulmány rámutat: azok a projektek teljesítenek jobban, ahol idővel vezetőváltás is történik.

A Budapesti Corvinus Egyetem és a Közép-európai Egyetem négy kutatója mintegy hatezer nyílt forráskódú projektet elemzett a GitHub fejlesztői platformról, hogy feltárják a csapatdinamika, a vezetői szerepek és a projekt sikerének összefüggéseit. Eredményeiket április végén publikálták a Nature Communications tudományos folyóiratban.

 

A vizsgálat szerint ezekben a fejlesztői közösségekben hamar kialakul egy központi vezető szerep. A csapat egyes tagjai már az első év során magukra vállalják a munka nagy részét, és vezető fejlesztőként lépnek elő. Ők gyakran akár a feladatok felét is elvégzik, míg a második legaktívabb tag általában csupán a teljes munka 10-20 százalékát teszi hozzá.

 

Ezek a vezetők nemcsak a legtermékenyebb fejlesztők, hanem a projekt irányításáért és a csapat koordinálásáért is felelnek. Átlagosan három másik projektben is aktívak, szemben a többi csapattaggal, akik többnyire csak egy projekten dolgoznak egyszerre.

 

A kutatás azt is kimutatta: minél egyenlőtlenebb a munkamegosztás a csapattagok között, annál sikeresebb a projekt – ezek a szoftverek népszerűbbek, többen töltik le őket, ami a magasabb minőségre utal. A tanulmány szerint a hatékony munkaszervezés egyik titka, hogy a munka legnagyobb részét néhány elkötelezett fejlesztő végzi, ami csökkenti a koordinációs igényeket, és növeli a teljesítményt.

 

 

Miért előnyös a vezetőcsere?

 

A tanulmány arra is rámutat, hogy a vezetők gyakran nem maradnak végig a projekt élén. Az együttműködés második-harmadik évében sokszor egy másik csapattag lép elő főszereplővé, miközben a korábbi vezető jellemzően háttérbe húzódik, de továbbra is aktív marad, főleg adminisztratív szerepben. A tapasztalatlan vezetők által indított projektek esetében egyharmaddal nagyobb a valószínűsége annak, hogy idővel vezetőváltás történik.

 

Az új vezetők többsége (92%-ban) tartósan a pozíciójában marad. Az is kiderült, hogy azok a csapatok, ahol megtörtént a vezetőcsere, jobban teljesítenek, mint azok, ahol nem történt változás. Ennek oka lehet, hogy az új vezetés új lendületet, kreatív energiákat szabadít fel, amelyek korábban nem érvényesültek. A legnagyobb előnyt azok a projektek élvezik, amelyek korábban gyengébben teljesítettek – a jól működő csapatok esetében csak kisebb javulás tapasztalható.

 

„Kevés kutatás vizsgálja a csapatok időbeli fejlődését” – mondta Luca Gallo, a Corvinus posztdoktori kutatója, a tanulmány egyik társszerzője. „Eredményeink új megvilágításba helyezik, hogyan befolyásolja a csapatdinamika a projektek sikerességét. A szociális és koordinációs készségek egyre fontosabbá válnak, mivel ezek segítik a vezetőket elképzeléseik megvalósításában” – tette hozzá.

 

A kutatást Luca Gallo és Johannes Wachs jegyezte a Budapesti Corvinus Egyetem részéről, társszerzőik Lorenzo Betti (elsőszerző) és Federico Battiston.

 

 

English Summary

A recent study involving researchers from the Budapest Corvinus University analyzed nearly 6,000 open-source software projects on GitHub to understand team dynamics and leadership. The findings show that successful projects tend to have a clear, active leader who takes on a large share of the work, while other members contribute less. Additionally, projects that experience leadership changes over time perform better, as new leaders often bring fresh creativity and motivation. The research highlights that uneven workload distribution and strong leadership are key factors in improving team efficiency and software quality.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció