Növekszik a home office lehetőséget kínáló állások száma Magyarországon
2025. május 21.
Bár tavaly sok munkavállaló arra számított, hogy szigorodnak a home office szabályai munkahelyükön, a meghirdetett állások adatai ezt nem támasztják alá. Sőt, a Profession.hu legfrissebb elemzése szerint 2023 májusa óta 7 százalékkal nőtt azoknak az állásoknak a száma, amelyek valamilyen formában lehetővé teszik az otthoni munkavégzést az azt megelőző évhez képest.
A munkaerőpiacon egyre többféle atipikus, tehát a hagyományos foglalkoztatási formáktól eltérő megoldás jelenik meg – például a behívásos munkavégzés, munkakörmegosztás vagy a több munkáltató által létesített munkaviszony. Ezek azonban Magyarországon még mindig kevésbé elterjedtek. Ezzel szemben a részmunkaidős és a rugalmas munkarend, valamint a home office lehetőségek egyre gyakoribbak és népszerűbbek.
A múlt évben meghirdetett állások alapján továbbra is a távmunka számít a leggyakoribb atipikus foglalkoztatási formának: a hirdetések 12,3 százaléka tartalmazott ilyen lehetőséget. Második helyen a részmunkaidős állások állnak, ezek az összes hirdetés 5,6 százalékát teszik ki.
A 2024 májusa óta megjelent álláshirdetések 80 százaléka hagyományos, heti öt napos, napi nyolc órás munkarendet ír elő. A pozíciók 7,7 százaléka beosztás szerinti munkavégzést igényel, 4 százalékuk rugalmas munkaidőt kínál, míg 2,7 százalékban kétműszakos beosztást határoztak meg.
Az IT terület élen jár a távmunka biztosításában
A home office lehetősége nem csökkent az elmúlt egy évben – sőt, minimális növekedés is megfigyelhető. Egyes szakterületeken különösen magas arányban biztosítanak irodán kívüli munkavégzést. Az IT, programozás, fejlesztés, valamint az IT üzemeltetés és telekommunikáció területein meghirdetett állások esetében különösen gyakori a távmunka lehetősége: az előbbinél az állások közel felében, az utóbbinál több mint egyharmadában található erre vonatkozó információ.
Az informatikát követően az üzleti szolgáltató központokban (BSC) meghirdetett pozíciók esetében a leggyakoribb a home office lehetősége, az ilyen állások mintegy harmada kínálta ezt az opciót. A pénzügy és könyvelés területén a távmunka aránya 29 százalékra emelkedett az elmúlt évben.
A fiatalok körében különösen népszerű a home office
Az otthoni munkavégzést kínáló pozíciókra legnagyobb arányban a fiatalok pályáznak. A jelentkezők 27,9 százaléka a 18–25 éves korosztályból kerül ki, őket követik a 31–40 évesek (26,8%), majd a 26–30 évesek (20%). Az ilyen állásokra jelentkezők fele felsőfokú végzettséggel, míg 40 százalékuk középfokú végzettséggel rendelkezik.
A fizetésen túl egyre nagyobb jelentőséget kapnak a nem anyagi jellegű juttatások is – ezek közül is kiemelkedik a home office lehetősége, amely jelentősen befolyásolja az álláskeresők döntését.
„A munkaerőpiacon ma már rengeteg jelentkezés érkezik az egyes pozíciókra, ami a munkáltatók számára új típusú kihívásokat jelent. A megfelelő jelöltek kiválasztása több erőforrást igényel, és a meglévő munkavállalók megtartása is költségekkel járhat. Az infláció következményeként még fontosabbá vált a bérek és juttatási csomagok tudatos tervezése. A home office lehetősége egy olyan költséghatékony elem lehet, amelyet érdemes beépíteni a juttatási rendszerbe” – emelte ki Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója. Hozzátette: a vállalatok számára hasznos segítséget nyújthatnak a nagy mennyiségű adat alapján készült bérelemzések, például a Profession.hu Job Reportja, amely bizonyos hirdetéstípusok mellé elérhető.
English Summary
Despite expectations of stricter home office regulations among employees, job postings show an increasing trend in remote work opportunities. Since May 2023, the number of jobs offering some form of remote work has grown by 7% compared to the previous year. Home office remains the most common atypical work arrangement, especially in the IT, finance, and business services sectors. Younger job seekers, particularly those aged 18–25, apply for these roles most frequently. Employers are encouraged to view remote work as a cost-effective benefit, especially in the current competitive labor market.
Kapcsolódó cikkek
- Magas munkavállalói aktivitás a magyar munkaerőpiacon
- A térbeli számítástechnika forradalma: Az üzleti innováció új dimenziója
- Itt van Magyarország 50 legjobb munkáltatója
- Egyre több vállalatnál döntenek a home office megszüntetése mellett
- A cégek ötöde szigorított a home office szabályokon
- Számos területre egyre jobban beszivárog az MI
- Ezeket a szakmákat nem váltja ki a mesterséges intelligencia
- A vállalati digitalizáció nem technológia, hanem nyitottság kérdése
- Minden negyedik munkavállalónak van lehetősége távmunkában dolgozni Magyarországon
- Valóban elveszi a mesterséges intelligencia a magyarországi munkavállalók munkáját?