Elismerés a magyar matematikának: Bolyai-díjas lett Stipsicz András
2025. május 14.
Május 13-án, a Magyar Tudományos Akadémia székházában rendezett ünnepségen adták át a magyar tudományos élet egyik legrangosabb kitüntetését, a XIII. Bolyai-díjat. Az elismerést Stipsicz András matematikus, az MTA rendes tagja, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora és igazgatója vehette át Sulyok Tamás köztársasági elnöktől. A díjat a differenciáltopológia, különösen az alacsony dimenziós terek vizsgálatában elért, nemzetközi szinten is kiemelkedő tudományos eredményeiért ítélték oda neki.
A Bolyai-díjat, amelyet gyakran a magyar tudomány Nobel-díjaként is emlegetnek, kétévente ítélik oda olyan magyar kutatóknak, akik munkásságukkal nemzetközi szinten is jelentős hatást gyakoroltak tudományterületükre. Stipsicz András 1966-ban született Budapesten, diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte, majd doktori fokozatát a Rutgers Egyetemen (USA) nyerte el. Kutatásai főként a négydimenziós sokaságok sima struktúráira és a háromdimenziós sokaságok kontakt geometriájára összpontosulnak. Munkatársaival közösen kifejlesztett csomóinvariánsa jelentős előrelépést hozott a területen.
Nevéhez számos nagy presztízsű publikáció és tudományos mű fűződik, köztük a Robert Gompffal közösen írt 4-manifolds and Kirby calculus, amely máig a tématerület alapvető monográfiájának számít. Tudományos pályáját több rangos program is támogatta – köztük a Lendület program, két ERC Advanced Grant és egy Élvonal pályázat –, melyek révén fiatal kutatók generációit vezette be a nemzetközi élvonalba tartozó tudományos munkába.
Pályafutása során számos vezető nemzetközi intézményben dolgozott vendégkutatóként vagy professzorként, például a Princeton Egyetemen, a Columbia Egyetemen és a Princetonbeli Institute for Advanced Study-n. Tudományos kiválóságát több díjjal is elismerték, köztük a Rényi-díjjal (2005) és az MTA Akadémiai Díjával (2014). Rendszeres meghívott előadó a világ legrangosabb konferenciáin, így például a 2010-es Nemzetközi Matematikai Kongresszuson (ICM) Hyderabadban, valamint a párizsi Bourbaki Szemináriumon. 2025-től a European Research Council Tudományos Tanácsának tagjaként is folytatja nemzetközi szakmai tevékenységét.
Dr. Perczel András, szerkezeti kémikus, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumi elnöke és a VI. Bolyai-díj kitüntetettje a következőképpen méltatta az idei díjazottat: „Alapítványunk célkitűzése szerint a Bolyai-díj azoknak a kivételes magyar tudósoknak kíván elismerést nyújtani, akik munkásságukkal hozzájárulnak a hazai tudomány nemzetközi presztízsének növeléséhez. Stipsicz András professzor eredményei az alacsony dimenziós topológia terén úttörő jelentőségűek, és méltán emelik Magyarország tudományos hírnevét világszerte. Büszkék vagyunk rá, hogy e díjjal az ő kivételes pályafutását és elkötelezettségét a tudományos utánpótlás-nevelés iránt is elismerhetjük.”
A Bolyai-díj Magyarország egyik legjelentősebb tudományos elismerése, amelyet 2000 óta magánalapításként, kétévente ítélnek oda. A díj célja a tudomány társadalmi presztízsének erősítése, valamint a nemzetközileg is kiemelkedő teljesítmények méltatása. Az elismeréssel jelenleg 100 ezer eurós pénzjutalom jár. 2023 óta a Bolyai-díj hivatalos partnere a MOL – Új Európa Alapítvány, amely a MOL és a Magyar Állam közfeladatokat ellátó vagyonkezelő alapítványa.
„A tudomány Magyarország egyik legfontosabb értéke, ezért vállaltuk, hogy támogatjuk a Bolyai-díjat – ezt a kivételes rangú elismerést. Személyesen is hálámat fejezem ki minden magyar tudósnak” – hangsúlyozta Miklósi Erika, a MOL – Új Európa Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A díjazottról egy tizenöt fős, független bizottság dönt, amelynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök. A tagok a magyar tudományos és közélet kiemelkedő képviselői, akiket fele-fele arányban a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, illetve a Bolyai-díj Alapítvány alapítói delegálnak. A multidiszciplináris szemlélet jegyében a testület a tudományágak széles spektrumát lefedi, és a tagok bárkitől kérhetnek vagy fogadhatnak jelölést a díjazott személyére.
English Summary
On May 13, 2025, Hungarian mathematician András Stipsicz received the prestigious XIII. Bolyai Prize, often referred to as Hungary’s “Nobel Prize of Science.” The award was presented by President Tamás Sulyok at the Hungarian Academy of Sciences, recognizing Stipsicz’s internationally acclaimed research in differential topology, especially on low-dimensional manifolds. A professor and director at the Alfréd Rényi Institute of Mathematics, Stipsicz has made significant contributions to knot theory and manifold structures, and has mentored numerous young researchers through major European research grants. He is the author of several influential publications, including the widely cited 4-manifolds and Kirby calculus, co-written with Robert Gompf. From 2025, he will serve as a member of the Scientific Council of the European Research Council.
Kapcsolódó cikkek
- 110 évig élni? A technológia gyorsabb, mint a mentális felkészültségünk
- Tehetséggondozás és kiválósági program az Audi Iskolával közösen
- Válság a matematikaoktatásban: Rekordmagasságban az alulteljesítők aránya az EU-ban
- Az Év Honlapja díj egyik nyertese a mateking.hu
- A jövő megoldásai: több egészségügyi kutatás-fejlesztés is sikerrel zárult a Széchenyi-egyetemen
- Jövőformáló egészségügyi innovációk
- Három módszer a matematikatanítás hatékonyságának növelésére
- Női oktató kapta idén a Gács-András díjat
- Pí-nap: egy tanár elárulja, miért kell nekünk igazából a matek
- Vigyázat, változik az érettségi, így készülj a matekra!