Űrkutatás testközelből – diákok ismerkedtek a világűr rejtelmeivel Győrben
2025. május 9.
A győri Széchenyi István Egyetem campusán működő Mobilis Interaktív Élményközpont nemrégiben egy, a magyar űrkutatást bemutató rendezvénynek adott otthont. Az eseményen általános és középiskolás diákokat láttak vendégül, célja pedig az volt, hogy a fiatalokat megismertesse a hazai űrkutatás eredményeivel és jövőbeli terveivel – különös tekintettel a HUNOR (Hungarian to Orbit) programra. A nap folyamán a résztvevők betekintést nyerhettek a világűr rejtelmeibe és a magyar űripar fejlesztéseibe.
Közel 300 győri diák vett részt az interaktív előadásokkal és látványos kísérletekkel tarkított programon, amelynek helyszíne a Mobilis Élményközpont volt. Az alsó tagozatos gyerekek játékos formában tanulhattak az űrutazás alapjairól, míg az idősebb korosztály – felső tagozatosok és középiskolások – tudományos foglalkozásokon vehetett részt. A fiatalok szimulációs kísérleteket végeztek a Mobilis "űrállomásán", űrtémájú videójátékot programoztak, mikroszkóp alatt vizsgálták az űrből származó algákat, valamint LEGO-ból építettek és programoztak űrrakétát, műholdbefogó robotot és rakétaszállító járművet. Emellett megtanulták használni a távcsöveket és számítógépes planetáriumprogramot is.
A program megvalósításában aktív szerepet vállalt a Széchenyi István Egyetem SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégiuma és a Honfy József Rádióamatőr Klub is. Ők rádiós bemutatókat tartottak, melyek során a résztvevők megismerkedhettek az űrkutatásban használt kommunikációs technológiákkal, sőt, néhányan maguk is kipróbálhatták, milyen élmény rádión keresztül kapcsolatot teremteni – akár az űrállomással is.
Dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a hazai űrkutatás jelenéről beszélt, kiemelve a HUNOR program jelentőségét. (Fotó: Adorján András/Széchenyi István Egyetem)
A rendezvény egyik kiemelt eseményeként dr. Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, valamint Benkus László űrügyi referens tartott előadást. Bemutatóik során részletesen ismertették a magyar űrkutatás aktuális projektjeit és a fiatalok számára elérhető karrierlehetőségeket, különösen a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítése érdekében.
„A Széchenyi István Egyetem és a Mobilis Élményközpont kulcsszerepet játszik a HUNOR program azon törekvésében, hogy minél több generációhoz eljuttassák az űrutazás világát. A Mobilis látványos kísérleteken keresztül hozza közelebb a természettudományokat a kisebbekhez, míg az SZESAT Szakkollégium és a rádióamatőr klub a műholdépítéssel és rádiós kommunikációval ismerteti meg az érdeklődőket. Az egyetemi hallgatók így nemcsak mérnöki, hanem jogi és gazdasági szempontból is betekintést nyerhetnek az űripar működésébe” – emelte ki dr. Ferencz Orsolya.
Mintegy 300 győri általános és középiskolás diák vett részt a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ és a Széchenyi István Egyetem űrkutatásról szóló programján. (Fotók: Adorján András/Széchenyi István Egyetem)
A program a Magyar Űrkutatás Napja elnevezésű rendezvénysorozat része, amelynek következő állomását május 29-én, a magyar űrhajós felbocsátását követően tartják. Az eseményen a Széchenyi-egyetem hallgatói és pályázat útján kiválasztott diákok vehetnek részt, akik lehetőséget kapnak arra, hogy kapcsolatot létesítsenek a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó magyar űrhajóssal.
English Summary
The Mobilis Interactive Science Center, located on the campus of Széchenyi István University in Győr, recently hosted an engaging space-themed event for primary and secondary school students. The program aimed to introduce young people to the achievements and future plans of Hungarian space research, with a special focus on the HUNOR (Hungarian to Orbit) astronaut program. Around 300 students took part in interactive presentations, hands-on experiments, and space-related activities such as simulations, programming, and telescope observations. The event was supported by university student organizations, including the SZESAT Interdisciplinary College and the Honfy József Amateur Radio Club, offering insight into space communication technologies. Special guests included Dr. Orsolya Ferencz, Ministerial Commissioner for Space Research, who presented current projects and career opportunities in the Hungarian space industry.
Kapcsolódó cikkek
- Esélyegyenlőség a Széchenyi-egyetemen
- Így nyílik ki a világ a Széchenyi hallgatói előtt
- Modern tanulási környezet a jövő pedagógusainak
- Zöld jövő, okos megoldások – új korszak kezdődik az egyetemi együttműködésekben
- Kapcsolatépítés, karrier, lehetőségek – Állásbörzét rendezett a Széchenyi-egyetem
- Rekordszámú érdeklődő a győri Járműmérnök Napon
- Új partnerség a sporttudomány és az e-sport területén
- Szórakozás és tanulás a Széchenyi-egyetem könyvtárában
- Cápák között Győrben
- Globális tehetségek a jövő járműiparáért