Két magyar középiskolás a világ legrangosabb tudományos versenyén

2025. május 10–16. között az Egyesült Államokbeli Ohioban rendezik meg az ifjúsági tudományos versenyek világbajnokságát, az International Science and Engineering Fairt (ISEF), ahol Magyarországot két tehetséges középiskolás, Raposa Bálint és Vida Ákos képviseli. Bálint az akkumulátorok hatékonyságának növelésére irányuló kutatásával, míg Ákos a 3D nyomtatási technológia továbbfejlesztésével vívta ki a nemzetközi részvétel jogát a hazai innovációs versenyeken.

A világ egyik legrangosabb ifjúsági tudományos eseményét idén Ohio állam fővárosában, Columbusban, a Greater Columbus Convention Centerben rendezik meg. Az immár 75. alkalommal sorra kerülő versenyen több mint 60 ország mintegy 1800 diákja méri össze tudását 22 tudományos és mérnöki szakterületen. A versenyen összesen több mint 9 millió dollár értékű díj talál gazdára, köztük ösztöndíjak, különdíjak, valamint olyan rangos elismerések, mint a 75 000 dollár összegű Gordon E. Moore-díj a leginnovatívabb projektért, vagy az 50 000 dolláros Regeneron Young Scientist Awards a legkiemelkedőbb kategóriagyőzteseknek.

 

A két magyar versenyző kiváló eredményekkel zárta a Magyar Innovációs Szövetség által szervezett 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát, így szereztek jogot az ISEF-en való részvételre.

 

„Bálint és Ákos munkája nemzetközi szinten is megállja a helyét. Felkészülten vágnak neki a világversenynek, ahol a magyar diákok korábban is szép sikereket értek el – ezúttal is bizakodva tekintünk szereplésük elé” – hangsúlyozta Bőthe Csaba, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetője, aki az OTIO-t, az ISEF hazai válogatóversenyét is szervezi.

 

Raposa Bálint

 

A versenyzők és projektjeik

 

Raposa Bálint, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium diákja olyan innovatív akkumulátorfejlesztési projekttel indul, amely újfajta anyagok, úgynevezett aerogélek alkalmazásával jelentős mértékben növeli a lítium-levegő akkumulátorok teljesítményét. A pirolízissel előállított széngél és grafén-oxiddal módosított változata hatékonyabb energiatárolást tesz lehetővé a hagyományos aktívszenes megoldásokhoz képest.

 

Vida Ákos, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója a 3D nyomtatási technológia egyik alapvető problémájára talált megoldást. Kifejlesztett egy új módszert, amely során a nyomtató fúvókája a rétegeket „összecsípi”, így azok jobban összeforrnak, növelve a kész tárgyak szilárdságát és tartósságát.

 

Vida Ákos

 

A magyar csapatot Pazsák Zsófia, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezető igazgatóhelyettese és az OTIO egyik főszervezője kíséri el a versenyre.

 

A Magyar Innovációs Szövetség a megmérettetést követően részletesen beszámol majd a diákok tapasztalatairól és eredményeiről.

 

 

English Summary

Two outstanding Hungarian high school students, Bálint Raposa and Ákos Vida, will represent Hungary at the 2025 International Science and Engineering Fair (ISEF), held in Columbus, Ohio, from May 10–16. Bálint developed an innovative solution to enhance battery performance using aerogels, while Ákos improved 3D printing technology by strengthening the bond between printed layers. The ISEF is one of the world’s most prestigious science competitions for students, attracting nearly 1,800 participants from over 60 countries. The Hungarian delegation is led by Zsófia Pazsák from the Hungarian Association for Innovation, which organized the national qualifying competition. The event offers more than $9 million in prizes, including scholarships and special awards.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció