Díjazták a szellemi tulajdon hazai példaképeit
2025. április 29.
A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából idén is átadták a rangos Millenniumi Díjakat. Az elismerést olyan intézmények, vállalkozások és szellemi műhelyek kapják, amelyek kiemelkedő munkát végeznek a szellemi tulajdon védelmében, és fontos szerepet játszanak a magyar innováció előmozdításában. A 2025-ös év díjazottjai: a Music Hungary Szövetség, a Dalfutár című műsor, a Hagyományok Háza, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG), valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.
A Szellemi Tulajdon Világszervezetét (WIPO) az ENSZ 2000-ben hívta életre, és április 26-át hivatalosan is a szellemi tulajdon világnapjává nyilvánította. Ezen a napon világszerte – így Magyarországon is, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) szervezésében – programokkal és kezdeményezésekkel hívják fel a figyelmet az IP, azaz az "intellectual property" fontosságára. Az idei világnap mottója: Feel the beat of IP! – Érezd az IP ritmusát! A zene univerzális nyelv, a szellemi tulajdon védelme pedig kulcsfontosságú szerepet játszik a zeneipar fenntartható működésében.
„A zene az egyik legtisztább példája a szellemi tulajdon működésének. Már egyetlen dalszöveg is szerzői jogi védelem alá eshet, míg egy új technológiai fejlesztést szabadalom, egy hangszer formatervezését designoltalom, egy zenekar nevét pedig védjegy óvhatja. E védelem nélkül nem működhetne ez az ökoszisztéma – nem fejlődhetne, nem ösztönözne új alkotásokat, és nem lenne képes bevételt generálni” – hangsúlyozta Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke a díjátadó ünnepségen.
A Millenniumi Díj azoknak a szervezeteknek és vállalkozásoknak szól, amelyek tudatosan és következetesen alkalmazzák az iparjogvédelmi eszközöket. Tevékenységük példaként szolgálhat más szereplők számára is.
A díjazott szervezetek bemutatása:
• Nivelco Ipari Elektronika Zrt.: A vállalat ötvözi a magyar mérnöki tudást az innovációval és az iparjogvédelem stratégiai használatával. Több mint 80 országban van jelen, vezető szereplő az ultrahangos szintmérők piacán. Portfóliójában 10 magyar szabadalom, 27 magyar védjegy, egy nemzetközi védjegy és számos PCT-bejelentés található. Iparjogvédelmi stratégiájuk hozzájárul technológiai újításaik hosszú távú megőrzéséhez és piaci előnyük biztosításához.
• Music Hungary Szövetség: A hazai zeneipar egyik legmeghatározóbb érdekképviseleti szervezete, amely a zeneipari szereplők összefogását, támogatását és jogi védelmét tűzte ki célul. Kiemelt figyelmet fordítanak a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos szakmai edukációra, hozzájárulva a zenei alkotások tudatos kezeléséhez.
• Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG): A biotechnológiai kutatások egyik meghatározó szereplője, amely a szabadalmi letétek kezelésében játszik kulcsszerepet. A Budapesti Szerződés előírásai szerint működő intézmény segíti a hazai feltalálókat abban, hogy találmányaikhoz kapcsolódó mikroorganizmusokat belföldön helyezhessék letétbe, csökkentve ezzel a nemzetközi eljárások költségeit és adminisztrációját. Több mint 400 szabadalmi letétet kezel.
• Hagyományok Háza: 2001 óta a magyar népi kultúra központi intézménye, amely a népzene, néptánc, népművészet és népi mesterségek megőrzését, kutatását és átadását szolgálja. Innovatív módon ötvözi a hagyományokat a modern kultúrával, kiállításokkal, előadásokkal és oktatási programokkal. Munkáját tudatos szellemitulajdon-védelem is kíséri, védjegyeivel erősítve szakmai és piaci jelenlétét.
• Dalfutár: Hajós András és Jeli András műsora, amely zeneszerzők, énekesek, szövegírók és producerek közös munkáján keresztül mutatja be, hogyan születik meg egy dal egyetlen nap alatt. A projekt remek példája annak, hogy egy zenemű létrehozása számos különböző szereplő – szövegírók, zeneszerzők, előadók, hangfelvétel-előállítók – együttműködésén alapul, és mindannyian jogosultak a szerzői vagy szomszédos jogi védelemre.
English Summary
On the occasion of World Intellectual Property Day, the prestigious Millennium Awards were presented to five outstanding Hungarian organizations that have demonstrated exemplary commitment to protecting intellectual property and fostering innovation. The 2025 awardees include Music Hungary Association, Dalfutár, the House of Traditions, the National Collection of Agricultural and Industrial Microorganisms (MIMNG), and Nivelco Industrial Electronics Ltd. The awards highlight how intellectual property plays a crucial role across diverse fields—from biotechnology and industrial innovation to music and cultural heritage. This year’s global theme, “Feel the beat of IP!”, emphasizes the power of music as a universal form of creative expression supported by strong IP protection.
Kapcsolódó cikkek
- Innováció és szellemi tulajdon: A jövő kulcsa a versenyképes gazdaságban
- Egyre több egyetemi hallgató szeretne tanulni a szellemitulajdon-védelemről
- Olimpikonok, akik feltalálóként is bizonyítottak
- SZTNH: a fiatalok kétharmada tisztában van azzal, hogy a MI használata felvethet szerzői jogi aggályokat
- Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét
- 30 százalékos díjkedvezmény az európai szabadalmi díjakból
- Átadták a Jedlik Ányos-díjat
- A sportipar új motorja: a hatékony IP-védelem
- Akár 6 ezer eurónyi támogatás is szerezhető a szellemitulajdon-védelemhez
- Autóipari vállalkozásoknak nyújtanak segítséget a szellemitulajdon-védelemben