Magas munkavállalói aktivitás a magyar munkaerőpiacon

A Profession.hu 2025 első negyedéves jelentése szerint a magyar munkaerőpiacon továbbra is magas a munkavállalói aktivitás. Bár az álláshirdetések száma minimálisan, 0,97%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához képest, a jelentkezéseké ezzel szemben 4,8%-kal emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a munkakeresők oldaláról továbbra is élénk az érdeklődés.

Az újonnan megjelenő álláshirdetések száma 11 vármegyében és Budapesten csökkent, míg 8 vármegyében növekedést tapasztaltak. A legnagyobb visszaesés Heves (-22%), Békés (-21%) és Tolna (-13%) vármegyékben történt, míg a legnagyobb bővülést Somogy (+14%), Baranya (+12%) és Csongrád-Csanád (+10%) vármegyék mutatták. A Profession.hu-n regisztrált felhasználók száma 3,6%-kal nőtt 2024 első negyedéhez képest, ugyanakkor a regisztrációk száma 6,7%-kal csökkent.

 

Jelentkezések száma tovább nő

 

Országos szinten a jelentkezések száma emelkedett, és a legtöbb térségben hasonló trend figyelhető meg. Csak négy vármegye mutatott visszaesést: Hajdú-Bihar (-10%), Békés (-7%), Baranya (-7%) és Szabolcs-Szatmár-Bereg (-5%). A legnagyobb növekedést Csongrád-Csanád (+28%), Fejér (+18%) és Győr-Moson-Sopron (+17%) vármegyék produkálták. A munkavállalói érdeklődés leginkább a cégvezetés, HR és közigazgatás területei iránt nőtt, míg a mezőgazdaság, ügyfélszolgálat, jog és IT programozás területein visszaesés volt tapasztalható.

 

Kevesebb új hirdetés Budapesten is

 

Országosan az álláshirdetések száma enyhén, közel 1%-kal csökkent, ami arra utal, hogy a munkaadók továbbra is óvatosak a toborzásban. Az IT programozás, mérnöki és SSC (szolgáltató központ) területeken csökkent legnagyobb mértékben a hirdetések száma, Budapesten is hasonló mintázat figyelhető meg: az IT esetében 26%-os, az SSC-nél 21%-os, míg a mérnöki állásoknál 19%-os visszaesés történt. Ugyanakkor néhány szektorban kifejezetten nőtt a toborzási kedv, például a közigazgatásban (+53%), vendéglátásban (+43%) és a jogi tanácsadás területén (+26%).

 

 

Somogy vezet az álláshirdetések növekedésében

 

A régiók közül Somogy vármegye emelkedik ki a leginkább, ahol immár harmadik negyedéve folyamatosan nő az álláshirdetések száma, ezúttal 26%-kal. A legnagyobb bővülés itt a szállítás és beszerzés (+100%), vendéglátás (+94%) és értékesítés (+68%) területein történt. Ezzel szemben a gyártás (-34%), pénzügy (-24%) és HR (-23%) szegmensekben csökkenés volt tapasztalható.

 

Baranya vármegyében is jelentős növekedést regisztráltak, különösen a vendéglátás (több mint háromszorosára nőtt), IT programozás (háromszorosára), valamint az IT üzemeltetés és telekommunikáció (+116%) terén. Viszont az ügyfélszolgálat (-43%) és a szállítás, logisztika (-24%) területeken visszaesés következett be.

 

Csongrád-Csanád vármegye szintén kiemelkedett: itt a HR területén 121%-kal, a pénzügy és könyvelés szektorban 52%-kal, míg az értékesítésben 25%-kal nőtt a hirdetések száma. Ugyanakkor csökkenést tapasztaltak az IT (-35%), marketing, média, PR (-28%) és a mérnöki állások (-16%) esetében.

 

Több hirdető, kevesebb pozíció

 

Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója elmondta: „A hirdetést feladó cégek száma enyhén, 0,2%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest, viszont az általuk feladott hirdetések száma minimálisan, 1% alatt csökkent. Ez azt mutatja, hogy bár több vállalat hirdet, jellemzően kevesebb pozíciót tesznek közzé, ami arra utal, hogy a munkáltatók elsősorban a meglévő munkatársaik megtartására összpontosítanak.”

 

 

English Summary

The labor market in Hungary remains active, with a 4.8% increase in job applications compared to the first quarter of 2024, despite a slight 0.97% decrease in job postings. Regional differences are notable, with some areas like Somogy and Csongrád-Csanád seeing significant growth in job listings, while others like Heves and Békés have experienced declines. While the overall number of job ads has slightly decreased nationwide, sectors such as public administration and hospitality have seen a rise in recruitment activity. Companies are focusing more on retaining their current employees rather than increasing the number of open positions.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció