Egyre nagyobb szerepe van a nyelvtudásnak az álláspiacon

A 2024 januárjától feladott álláshirdetések több mint felében (53%) elvárják a jelentkezőktől valamilyen idegen nyelv ismeretét. A szellemi munkakörök esetében ez az arány még magasabb, eléri a 68 százalékot – derül ki a Profession.hu legfrissebb elemzéséből. A nyelvtudás leggyakrabban a vendéglátásban, turizmusban, az IT és programozás területén, valamint az üzleti szolgáltató központoknál (SSC) elvárás.

Már az iskolai nyelvválasztás során, de felnőttként is fontos kérdés, hogy melyik nyelvet érdemes megtanulni – a munkaerőpiaci kereslet ezt nagymértékben befolyásolhatja. A Profession.hu legújabb kutatása szerint még mindig az angol a leggyakrabban keresett nyelv, de a német nyelvtudás egyre közelebb kerül hozzá fontosságban.

 

Fókuszban a német nyelv

 

Bár továbbra is az angolt kérik a legtöbbször a nyelvtudást igénylő álláshirdetésekben, a német nyelv iránti kereslet látványosan nőtt. Míg 2023-ban az ilyen hirdetések 57 százaléka angol, és csupán 32 százaléka német nyelvismeretet várt el, addig 2024-től már „csak” 48,3 százalék kéri az angolt, míg a német elvárás aránya 41,8 százalékra emelkedett.

 

„A német autógyártók és beszállítóik meghatározó szerepet töltenek be a hazai gazdaságban, ezért is nőtt meg a német nyelvtudás jelentősége az álláspiacon. Emellett sokan dolgoznak Ausztriában, majd hazatérve itthon keresnek új lehetőségeket, ahol a német nyelv továbbra is előnyt jelent” – mondta Szigeti Nikoletta, a Profession Services üzletágvezetője.

 

Freepik

 

A harmadik legkeresettebb idegen nyelv a francia, míg az olasz a negyedik, ám ezek jóval ritkábban jelennek meg elvárásként: a francia nyelvtudást az álláshirdetések mindössze 0,6 százaléka, az olaszt 0,3 százaléka kéri.

 

Hol számít a leginkább a nyelvtudás?

 

Vannak olyan szektorok, ahol szinte elengedhetetlen a nyelvismeret. A vendéglátás, szállodaipar és turizmus területén például a hirdetések 93,4 százalékában szerepel elvárásként. Az IT, programozás és fejlesztés esetében ez az arány 78,4 százalék, míg az SSC-k esetében 75,6 százalék.

 

A nyelvtudás nemcsak az elhelyezkedést könnyíti meg, hanem a fizetést is jelentősen befolyásolhatja – persze szakterületenként eltérő mértékben. A legnagyobb fizetéskülönbség a vendéglátás és turizmus terén figyelhető meg, ahol az idegen nyelvet igénylő pozíciók átlagosan 23,5 százalékkal fizetnek többet. A második helyen a pénzügyi és számviteli területek állnak 14,6 százalékos, a harmadikon pedig az egészségügy és gyógyszeripar 13,5 százalékos különbséggel.

 

English Summary

Since January 2024, over half of job postings in Hungary require foreign language skills, with this demand reaching 68% in intellectual professions. English remains the most sought-after language, but German is quickly catching up—its demand has risen from 32% in 2023 to 41.8% in 2024. The strongest demand for language skills appears in hospitality, tourism, IT, and shared service centers. Additionally, foreign language knowledge often translates into higher salaries, especially in hospitality and finance.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció