Egy magyar drón forradalmasíthatja a permetezést – díjat kapott érte a Széchenyi Egyetem
2025. április 14.
Rangos innovációs elismerésben részesült a győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja, valamint az intézmény tudáshasznosító cége, az Uni Inno Zrt. A 33. Magyar Innovációs Nagydíj keretében díjazták az ABZ Innovation Kft.-vel közösen fejlesztett, környezetbarát permeteződrónt.
A Magyar Innovációs Nagydíjat 1991-ben alapította a Magyar Innovációs Szövetség, és azóta minden évben meghirdeti a pályázatot. Az idei díjátadót a Parlamentben rendezték meg, több minisztérium és szakmai szervezet – köztük a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Agrárminisztérium, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség – támogatásával. A fődíjat idén a Széchenyi Egyetemmel szoros kapcsolatban álló, komáromi Foxconn-leányvállalat, a Cloud Network Technology érdemelte ki saját informatikai tesztelési rendszeréért.
Az eseményen a Széchenyi-egyetem képviselői, valamint az Uni Inno Zrt. és a Digitális Fejlesztési Központ munkatársai átvették az innovációs elismerést Bőthe Csabától, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetőjétől. A díjazott permeteződrónt az ABZ Drone Kft. és a MIB Invest Group Kft. közreműködésével létrehozott ABZ Innovation Kft. fejlesztette.
A felvételen Dósa Gábor, a Széchenyi István Egyetem hasznosító vállalkozása, az Uni Inno Zrt. vezérigazgatója átveszi az elismerést Bőthe Csabától, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetőjétől. (Fotó: Fantom Média)
A környezetbarát drón már több hazai és nemzetközi kiállításon is bizonyított, és az Uni Inno Zrt. sikereit is jól tükrözi: a cég a közelmúltban jelentős árbevétel mellett adta el többségi részesedését a vállalkozásban, ezzel az egyik legsikeresebb egyetemi üzleti kilépést valósítva meg a modellváltás óta.
Dósa Gábor, az Uni Inno Zrt. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy céljuk egy stabil innovációs ökoszisztéma kiépítése, amely a gazdasági versenyképességet támogató szellemi alkotások hasznosítására épül. Jelenleg 18 szellemi termék hasznosítására kötöttek szerződést, nyolc cégben pedig tulajdonosként is jelen vannak – nemcsak pénzügyileg, hanem szakmailag is aktívan részt vesznek a munkában.
Az ügyvezető kiemelte: az ipari hasznosítás szempontjából kulcsfontosságú az innovációk jogi védelme. Az elmúlt öt évben az egyetem 25 szabadalmat nyújtott be, jelenleg 15 további szabadalmi és használatiminta-oltalmi kérelem van folyamatban. Emellett 30 védjegyet is bejelentettek, további 14 előkészítés alatt áll, valamint 6 formatervezési mintaoltalommal is rendelkeznek. Összességében több mint száz szellemi alkotás ipari hasznosítását segítették elő.
Az elismerést nyert környezetbarát permeteződrón megalkotásában nagy szerepet vállalt a Széchenyi-egyetem Digitális Fejlesztési Központja. A felvételen a fejlesztők: Szekeres Péter, Lázár Tamás, Pap Martin Felicián és Takács Olivér. (Fotó: Dudás Máté/Széchenyi István Egyetem)
A most elismert permeteződrón a Digitális Fejlesztési Központ egyik kiemelkedő fejlesztése, amely számos előnyös tulajdonságot egyesít a piacon elérhető hasonló eszközök közül. Kiemelkedő precizitása, akadálykerülési és útvonaltervezési képessége révén akár 75 százalékos költségmegtakarítást és négyszeres munkatempót kínál a hagyományos traktoros permetezéshez képest.
Takács Olivér, a Digitális Fejlesztési Központ helyettes vezetője elmondta: a fejlesztés során külön figyelmet fordítottak az energiatakarékosságra, a permetlé szabályozhatóságára és a könnyen kezelhető felhasználói felületre. Mindez egy olyan innovatív megoldást eredményezett, amely egyszerre támogatja a fenntarthatóságot és a mezőgazdaság hatékonyságát. Jelenleg is több olyan, új technológiát fejlesztenek egyetemi partnerekkel, amelyek hozzájárulnak egy zöldebb jövő megteremtéséhez.
English Summary
The Széchenyi István University and its spin-off company Uni Inno Zrt. received an innovation award at the 33rd Hungarian Innovation Grand Prize for developing an eco-friendly agricultural drone in collaboration with ABZ Innovation Kft. The drone significantly improves spraying efficiency while supporting sustainable farming.
Kapcsolódó cikkek
- Nemzetközi siker a világűrjogi perbeszédversenyen
- Zöld jövő, okos megoldások – új korszak kezdődik az egyetemi együttműködésekben
- Kapcsolatépítés, karrier, lehetőségek – Állásbörzét rendezett a Széchenyi-egyetem
- Rekordszámú érdeklődő a győri Járműmérnök Napon
- Digitális agrárium: Technológiai áttörés a mezőgazdaságban
- Új partnerség a sporttudomány és az e-sport területén
- Szórakozás és tanulás a Széchenyi-egyetem könyvtárában
- Cápák között Győrben
- Díjazták a kimagasló innovációs teljesítményeket
- Globális tehetségek a jövő járműiparáért