Miből lesz a zöld acél? Új megoldások az ipar megtisztítására
2025. április 14.
Ahogy a világ egyre gyorsabban halad a csökkentett szén-dioxid-kibocsátású jövő felé, egyre nagyobb nyomás nehezedik a nehéziparra, hogy csökkentse környezeti lábnyomát.
Az ABB Motion és a Fraunhofer Intézet közös tanulmánya betekintést nyújt abba, hogyan alakulnak az emissziócsökkentés irányzatai öt, különösen nehezen dekarbonizálható ágazatban: a vas- és acélgyártásban, a cementiparban, a vegyiparban, a bányászatban, valamint az olaj- és gáziparban. A jelentés gyakorlati, rövid- és hosszú távú megoldásokat is javasol azon vállalatok számára, amelyek szembenéznek az ipari dekarbonizáció kihívásaival.
Jelenleg az ipari szektor felelős a globális üvegházhatású gázkibocsátás mintegy 29%-áért, így soha nem volt még ekkora szükség a fenntarthatóbb működésre – például alternatív üzemanyagok alkalmazására.
A kibocsátáscsökkentés eszközei már elérhetők, és ezek közül kulcsfontosságú az energiahatékonyság növelése és a folyamatok elektrifikálása. Kiemelkedő lehetőség rejlik a hajtásokkal felszerelt motorokban: jelenleg az ipari motoroknak csupán 23%-a használ ilyen megoldást, pedig ezek alkalmazásával – például szivattyúk, ventilátorok vagy kompresszorok esetében – akár 25%-os energia-megtakarítás is elérhető.
Chris Poynter, az ABB System Drives divíziójának vezetője hangsúlyozza: „A jelentés rávilágít, hogy a nettó zéró kibocsátás elérése nem csupán környezetvédelmi cél, hanem üzleti lehetőség is. Az ipari dekarbonizáció fokozza a hatékonyságot, csökkenti a költségeket, és segít a vállalatoknak élen járni az innovációban. Az elektrifikáció, az energiahatékony motorok és hajtások, valamint az alternatív technológiák révén a vállalatok úgy csökkenthetik a kibocsátásaikat, hogy közben versenyképességük is erősödik.”
Dr. Markus Kröll, a Fraunhofer IPA karbonsemleges és körforgásos gazdasági megoldásokkal foglalkozó divíziójának vezetője hozzáteszi: „Elemzésünk feltárja az egyes iparágak legnagyobb kibocsátással járó folyamatait, majd azokat a technológiákat is megjelöli, amelyek révén ezek a folyamatok hatékonyan csökkenthetők. Fókuszban a fűtési eljárások villamosítása, a szén-dioxid-leválasztás és a hidrogén szerepe áll. Bár univerzális megoldás nincs, számos elérhető és működőképes lehetőség már ma is adott. A jelentés segíti a döntéshozókat a számukra legmegfelelőbb út megtalálásában.”
A jelentés konkrét, ágazatspecifikus lépéseket is javasol, amelyek egyszerre csökkentik a károsanyag-kibocsátást és a teljes tulajdonlási költségeket:
• Az olaj- és gázipar az emissziócsökkentés érdekében elsősorban a szivárgások mérséklésére és a folyamatok villamosítására koncentrál. Ezek nemcsak a kibocsátást, de az üzemanyag-felhasználást is csökkentik. Az iparág emellett alternatív üzemanyagokat – például hidrogént – is vizsgál.
• A vas- és acélipar új megközelítéseket, például közvetlen redukciós eljárásokat és elektromos ívkemencéket alkalmaz, melyek jóval alacsonyabb kibocsátással járnak, mint a hagyományos technológiák.
• A vegyipar alacsony hőmérsékletű alkalmazások – például hőszivattyúk – bevezetésével képes javítani az energiahatékonyságot és csökkenteni a kibocsátást.
• A bányászat és a cementipar esetében az elektrifikáció széles körben alkalmazható. Számos berendezés, köztük teherautók, szállítójárművek, szalagok, zúzók és szivattyúk is villamosíthatók.
Az ABB és a Fraunhofer közös jelentése világosan bemutatja, hogy bár a dekarbonizáció összetett kihívás, a megoldások már most is rendelkezésre állnak. Az elektrifikáció, az energiahatékony technológiák és az alternatív üzemanyagok alkalmazása nemcsak a kibocsátás csökkentését segíti elő, hanem hozzájárul a hatékonyabb és versenyképesebb ipari működéshez is. A tanulmány egyértelmű iránymutatást ad a vállalatoknak a fenntartható átállás megvalósításához, és hozzájárul egy alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású jövő megteremtéséhez.
English Summary
As the world accelerates toward a low-carbon future, heavy industries face increasing pressure to decarbonize. A joint report by ABB Motion and Fraunhofer IP explores emission reduction trends in five hard-to-abate sectors and offers practical short- and long-term solutions. Key strategies include energy efficiency, electrification, and the use of alternative fuels. These approaches not only cut emissions but also boost industrial competitiveness and sustainability.
Kapcsolódó cikkek
- Zöld jövő, okos megoldások – új korszak kezdődik az egyetemi együttműködésekben
- Automatizált laboratóriumi megoldások: Az ABB és az Agilent új partnersége
- Gyors és pontos 3D nyomtatás az ipar és az egészségügy számára
- Hogyan formálja a Formlabs a jövő 3D nyomtatását?
- Amerikai vasúti flotta modernizálása az ABB technológiájával
- Digitális technológiák az energiahatékonyság javításában
- Hibrid mozdonyok a fenntartható vasút szolgálatában
- 3D nyomtatás forradalmasítja az építőipart
- A jövő energiája: Geotermikus megoldások a fenntartható fejlődésért
- A Schneider Electric újabb rekordokat döntött