A vállalatirányítás hatása a repülési biztonságra
2025. április 13.
A repülőgép-balesetek valószínűségének csökkentése érdekében nemcsak a pilóta felkészültsége és a repülőgép állapota fontos, hanem a cégvezetés minősége is kulcsszerepet játszik – derül ki egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem közreműködésével végzett nemzetközi kutatásból, amely több száz légitársaságot vizsgált.
A statisztikák szerint a légikatasztrófák körülbelül 75%-a pilótahibák és mechanikai problémák következménye, de eddig nem vizsgálták, milyen mértékben befolyásolja a repülési biztonságot a légitársaságok pénzügyi stabilitása és menedzsmentje. A Montréali Québec Egyetem, a Concordia Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatói ezért a vállalatirányítás személyi és pénzügyi jellemzőinek hatását tanulmányozták a légitársaságok biztonságára. Az 70 ország 372 légitársaságának 26 évnyi adatain alapuló kutatás eredményeit a Journal of Air Transport Management áprilisi számában tették közzé.
A kutatás szerint a vállalatirányítás minősége két módon is javíthatja a repülési biztonságot. Egyrészt, a jobb cégvezetés javítja a pénzügyi helyzetet, ami lehetővé teszi a légitársaságok számára, hogy új repülőgépeket vásároljanak, és több pénzt fordítsanak a pilóták és a földi személyzet képzésére. Másrészt, a vállalatirányítás közvetlen hatással van a biztonságra is, mivel elősegíti a hatékony szervezeti struktúrák kialakítását és szigorúbb biztonsági előírásokat vezet be, függetlenül a légitársaság pénzügyi állapotától.
A kutatás rámutatott, hogy a balesetek száma kisebb azoknál a légitársaságoknál, ahol a cégvezető és az igazgatótanács tagjai tapasztaltak, jól képzettek, hosszabb ideje dolgoznak a pozíciójukban, és nem vállalnak más tisztséget párhuzamosan. Azok a cégek is kevesebb balesetet szenvednek, ahol az igazgatótanács összetétele kiegyensúlyozott (például a nemek aránya megfelelő) és a testület tagjai hasonló életkorúak, főként fiatalabbak.
„Minél hosszabb ideje dolgozik egy cégvezető a légitársaságnál, annál alacsonyabb a balesetek száma. A tapasztalt vezérigazgató személyes vállalati ismeretei és meglátásai csökkenthetik a rutinból és a kisebb rugalmasságból adódó kockázatok hatását” – magyarázta Thomas Walker, a Corvinus Egyetem vendégkutatója és a kutatás egyik szerzője.
A kutatás azt is megvizsgálta, hogy egy ország makrogazdasági és intézményi környezete, valamint infrastrukturális fejlettsége hogyan befolyásolja a helyi légitársaságok biztonságát. Ahogy várták, a szigorúbb jogi szabályozással, hatékonyabb igazságszolgáltatási és bűnüldözési rendszerekkel, valamint jobb légiközlekedési infrastruktúrával rendelkező országokban működő légitársaságok jobb biztonsági mutatókat produkáltak. Emellett a gazdaságilag erősebb, alacsony munkanélküliségi rátával rendelkező államokban is kevesebb repülőgép-baleset történt.
A kutatók azt javasolják, hogy a hatóságok fontolják meg, hogy több forrást biztosítsanak a pénzügyileg gyenge és alacsonyabb minőségű vállalatirányítással rendelkező légitársaságok felügyeletére. A kormányok mérlegelhetik a karbantartásra vagy a pilóták képzésére vonatkozó adókedvezmények bevezetését. A légitársaságoknak pedig érdemes biztosítaniuk, hogy vezetőik megfelelő képzettséggel és tapasztalattal rendelkezzenek, valamint javítaniuk kell a pilóták és a szerelők munkakörülményeit, szigorúbb karbantartási ellenőrzéseket vezetve be a balesetek elkerülése érdekében.
English Summary
A recent international study, involving researchers from Corvinus University of Budapest, examined the role of corporate governance in airline safety. The study found that besides pilot training and aircraft condition, the quality of management and financial stability significantly affect the likelihood of accidents. Airlines with experienced and well-trained executives, stable finances, and effective management practices tend to have fewer accidents. The study also highlighted the importance of a country's legal and economic environment in influencing airline safety, suggesting that governments should focus on monitoring financially weaker airlines and improving safety standards.
Kapcsolódó cikkek
- Webby-díj: Magyar honlap a döntőben
- A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra
- Digitális kompetenciák fejlesztése: A Codecool és a Corvinus Egyetem közös projektje
- A QS rangsor alapján a Corvinus a hazai oktatás éllovasa
- 2025-ben a tudatos utazás lesz a nyerő
- Másfél milliárd forint értékű, uniós fenntarthatósági kutatásban vesz részt a Corvinus
- Frissesség és tradíció harmóniája: A Corvinus Egyetem új arculata
- Magyar egyetem a világ élvonalában
- Együttműködésbe kezdett a Corvinus és a Mastercard
- Szigor vagy rugalmasság: mi kell a sikeres digitalizációhoz?