Nemzetközi siker a világűrjogi perbeszédversenyen
2025. április 12.
Kiemelkedő eredményt értek el a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói a rangos Manfred Lachs világűrjogi perbeszédverseny európai fordulóján: a csapat a harmadik helyen végzett. A versenyt az Európai Űrügynökség (ESA) párizsi központjában rendezték, ahol a fiatalok a legjobb írásbeli beadványért járó különdíjat is elnyerték.
A Bosits Dorina, Herold Virág és Zsuppán Balázs alkotta csapat kiváló teljesítménnyel jutott be az elődöntőbe, és végül a dobogó harmadik fokára állhatott. A kar már hetedik éve vesz részt a világversenyen, egyre eredményesebben.
A több mint harmincéves múltra visszatekintő, a Hágai Nemzetközi Bíróság működését szimuláló megmérettés idei európai fordulóját az 50 éves fennállását ünneplő ESA rendezte, amely tíz éve tagjai közé fogadta Magyarországot is. A versenyzőknek egy rendkívül összetett, fiktív jogesetet kellett megoldaniuk, amely olyan világűrjogi kérdéseket érintett, mint a műholdas távközlés bérlete és zavarása, műholdak elfogása, valamint a fegyveres konfliktus során keletkezett károk megtérítése.
„A hallgatók közel hét hónapon át készültek a megmérettetésre. Angol nyelven, egyenként körülbelül 70 oldalas írásbeli beadványokat készítettek a két fiktív állam nevében, amelyek formailag és tartalmilag is követték a Nemzetközi Bíróság gyakorlatait. Ehhez nemcsak nemzetközi, hadijogi és világűrjogi tudásra, hanem technikai ismeretekre is szükség volt – például a műholdas rendszerek működéséről” – mondta el Sulyok Gábor, a kar professzora.
Zsuppán Balázs, Bosits Dorina és Herold Virág, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói harmadik helyezést értek el a világűrjogi perbeszédverseny európai fordulóján.
Ezt követően a csapat a szóbeli fordulóban is helytállt, ahol felperesi és alperesi szerepben egyaránt elő kellett adniuk perbeszédeiket. Négy, egyenként másfél órás tárgyalás során mutatták be érveiket háromtagú bírói testületek előtt, és válaszoltak a szakmai kérdésekre.
„Csapatunk a második legmagasabb pontszámmal jutott be az elődöntőbe, ahol végül a harmadik helyen végeztünk. Emellett elhoztuk a különdíjat a legjobb írásbeli beadványért is. A versenyt a Luxembourgi Egyetem hallgatói nyerték, akik a döntőben a Bécsi Egyetem csapatával mérkőztek meg” – tette hozzá a professzor.
Bosits Dorina, a csapat szombathelyi tagja szerint hatalmas élmény volt a verseny. „Már a felkészülés is rengeteget adott: jogeseteket, szakirodalmat és jogszabályokat dolgoztunk fel, angol nyelven írtuk meg a beadványokat. Az európai döntő során nemcsak előadtuk a perbeszédeinket, hanem a bírák részletes kérdéseire is válaszolnunk kellett” – mesélte, hozzátéve, hogy ez már a második alkalom volt, hogy részt vett a csapatban.
„A tavalyi hatodik hely után az idei harmadik helyezés különösen nagy eredmény, főleg, hogy csak néhány ponttal maradtunk le a világdöntőbe jutástól. Óriási élmény volt az ESA központjában szerepelni, és nagy megtiszteltetés volt a nemzetközi szakértők elismerése és gratulációja” – tette hozzá Dorina, aki örül annak, hogy a Széchenyi Egyetem egyre meghatározóbb szerepet játszik a világűrjog területén, nemcsak mérnöki, hanem jogi szempontból is.
A csapat felkészítését a kar Nemzetközi és Európai Jogi Tanszékének oktatói, Sulyok Gábor professzor és Ganczer Mónika docens irányították, munkájukat Horváth Barbara és Erős Orsolya Júlia doktoranduszok segítették. A kiutazást és a részvételt az egyetem támogatása tette lehetővé.
English Summary
A team from Széchenyi István University placed third in the European round of the prestigious Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition, held at the European Space Agency in Paris. They also received a special award for the best written memorial.
Kapcsolódó cikkek
- Zöld jövő, okos megoldások – új korszak kezdődik az egyetemi együttműködésekben
- Kapcsolatépítés, karrier, lehetőségek – Állásbörzét rendezett a Széchenyi-egyetem
- Rekordszámú érdeklődő a győri Járműmérnök Napon
- Új partnerség a sporttudomány és az e-sport területén
- Szórakozás és tanulás a Széchenyi-egyetem könyvtárában
- Cápák között Győrben
- Globális tehetségek a jövő járműiparáért
- Tehetséggondozás és kiválósági program az Audi Iskolával közösen
- Kreatív zsenik Győrből: Különdíj és közönségdíj az ArtHungry versenyen
- A Széchenyi-egyetem megszerezte a legmagasabb szintű drónengedélyt