A magyarok digitális jártassága: Mit mutat a Telekom felmérése?
2025. március 31.
Tudatában vagyunk annak, hogy a digitális világ számos lehetőséget kínál számunkra, és azt is felismerjük, hogy a mesterséges intelligencia sok szempontból segíthet mindennapi életünkben. Továbbá tisztában vagyunk azzal is, hogy a digitális készségek hiánya komoly hátrányt jelenthet a munkaerőpiacon. Ennek ellenére a Telekom felmérése szerint minden második megkérdezett úgy véli, hogy digitális tudása további fejlesztésre szorul, és csupán a válaszadók 37%-a használja a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket a mindennapokban.
A magyarok több mint háromnegyede (78%) szerzett új ismereteket digitális tanulás révén, és minden negyedik felnőtt számára egy online tanfolyamon megszerzett tudás segített munkalehetőséghez jutni. A Telekom megbízásából készült kutatás szerint, amely a magyarok digitalizációval kapcsolatos véleményét vizsgálta, az országosan reprezentatív felmérésben a válaszadók 89%-a egyetértett azzal, hogy a digitális világ tele van lehetőségekkel. Különösen a munkát keresők körében volt magas az egyetértés. Továbbá a megkérdezettek 88%-a úgy véli, hogy a digitális jártasság számos élethelyzetben előnyt jelent.
A többség azt gondolja, hogy aki nem rendelkezik megfelelő digitális készségekkel, az hátrányos helyzetbe kerül a munkaerőpiacon, még akkor is, ha más szempontból minden szükséges képesítéssel rendelkezik. Ennek ellenére minden második válaszadó (54,6%) úgy érzi, hogy fejlesztenie kellene digitális tudását. A nők körében jelentősen többen nyilatkoztak úgy, hogy szükségük lenne a digitális készségeik javítására, hogy magabiztosabban használhassák a digitális megoldásokat. A kutatás azt mutatja, hogy egyelőre többen látják a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket, mint akik ténylegesen kihasználják őket. Csak az 50 év felettiek többsége véli úgy, hogy a digitális képességek manapság túlértékeltek.
A mesterséges intelligencia hasznosságát is széles körben elismerték a felmérésben: a válaszadók 81%-a úgy gondolja, hogy az AI rengeteg jól hasznosítható lehetőséget kínál. Ugyanakkor csupán 37% használja rendszeresen a mesterséges intelligenciát napi feladatokhoz, például e-mailek vagy üzenetek írásához. Ez elsősorban a fiatal, magasan képzett városi lakosság és a diákok körében jellemző. A megkérdezettek 45%-a ugyan ismeri a mesterséges intelligenciát, de nem alkalmazza azt a mindennapi életben. 14% hallott róla, de nem tudja pontosan, mi az, míg 4% nem ismeri a fogalmat. A válaszadók 35%-a kifejezetten félelmetesnek találja a mesterséges intelligenciát, ami az ismeretek hiányából, a szükséges tudás alacsony szintjéből vagy egyszerűen az AI új jellegéből fakadhat.
A felmérés eredményei alátámasztják annak a kísérletnek az eredményeit, amelyet a Telekom jelenlegi kampányfilmje szemléltet: a film egy csoport tevékenysége révén azt mutatja be, hogy milyen különbségek mutatkozhatnak a különböző digitális érettségű egyének között, miközben a digitális képességek fejlesztése az egyén, a közösség és a társadalom szintjén is előrelépést hozhat.
_______________
A Magyar Telekom digitalizációval és AI-val kapcsolatos attitűdök feltárására irányuló felmérését 2025. február 26. és március 4. között végezte telefonos interjúk (CATI) formájában, véletlen telefonszám generálással. A minta nagysága N=1014, mely nem, életkor, lakóhely típus és iskolai végzettség szerint reprezentatív a 18-65 éves népességre.
English Summary
The Telekom survey highlights the growing importance of digital skills in today’s job market. While most respondents recognize the opportunities in the digital world and the benefits of digital literacy, many feel their skills need improvement. Although 81% see the value of artificial intelligence, only 37% use it regularly in their daily tasks. The findings suggest a gap between recognizing digital opportunities and actively engaging with them. Additionally, the survey shows that a significant number of people find AI either intimidating or difficult to understand, indicating the need for further education in this area.
Kapcsolódó cikkek
- Mesterségesen tökéletesített képek: Miért veszélyes a túlzott filterhasználat?
- Ilyen volt a Magyar Telekom 2024-es éve
- A mesterséges intelligencia korában a mérnöki tudás nagyobb biztonságot ad a munkaerőpiacon
- A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
- Felforgatja a munkaerőpiacot a mesterséges intelligencia
- Így dolgoztak diákok és tanáraik a mesterséges intelligenciával a Telekom Kraft AI Bajnokság döntőjén
- Elindult a Telekom és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Netrevalók programja
- Digitális tuning 14-99+ éves korig
- Friss kutatás: Tartanak tőle, de használnák az AI-t a kisvállalkozók
- Közel ötször annyi munkakört alakít majd át a MI, mint amennyit megszüntet