Az E.ON új megoldásai a jövő energiaellátásához
2025. március 25.
Az E.ON Hungária Csoport jelentős fejlesztéseket hajtott végre a Flex.ON program keretében a Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten, egy három éves kutatás-fejlesztési program részeként. A projekt célja, hogy a vállalatcsoport képes legyen kielégíteni az ügyfelek növekvő energiaigényét, és lehetővé tegye a napelemes rendszerek szélesebb körű csatlakozását az áramhálózatra. Az új megoldások a helyszínekhez igazodva gyorsabbá, költséghatékonyabbá és rugalmasabbá teszik az energiaellátást. A 2,1 milliárd forintos fejlesztés 39%-át állami támogatás fedezi, míg 61%-át az E.ON biztosította.
A Flex.ON program keretében az E.ON mintegy 200 eszközt telepített a hálózatán, köztük 19 vonali feszültségszabályozót, 63 smart mérőszenzort, az aszófői akkumulátoros villamosenergia-tárolót, 3 terhelés alatt szabályozható kis- és középfeszültségű transzformátort, valamint 100 lakossági akkumulátoros tárolót. Az energiacég emellett létrehozta Európában is egyedülálló rugalmassági platformját.
A vonali feszültségszabályozók kulcsfontosságú elemei az alternatív hálózatfejlesztési programnak, és 19 dunántúli és budapesti körzetben telepítették őket. Ezek az eszközök gyorsan képesek megszüntetni a kisfeszültségű hálózaton, például egy-egy utcában előforduló feszültségproblémákat, különösen olyan helyszíneken, ahol a napelemes rendszerek miatt nappal magasabb, éjszaka pedig alacsonyabb a termelés.
A smart mérőszenzorok új mérési technológiát vezetnek be, lehetővé téve a folyamatos adatgyűjtést és azonnali hibajelzéseket, így segítve a gyors reagálást és hibaelhárítást. A közel valós idejű információk segítenek a hatékony üzemeltetési folyamatok kialakításában, és hosszú távon csökkenthetik a hibaelhárításhoz szükséges időt. Az E.ON 63 darab ilyen eszközt telepített több dunántúli településen, például Győrben és Balatonakalin.
A Flex.ON program részeként egy 2 MVA teljesítményű, 2 MWh kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolót is telepítettek Aszófőre, amely segít csökkenteni a transzformátorállomás terhelését, különösen a nyári csúcsidőszakokban. Az energiatároló emellett mérsékli a napelemek termelése és a fokozott villamosenergia-felhasználás miatti helyi terhelés ingadozásokat.
A projekt részeként az E.ON tizenegy magántulajdonú naperőművel is együttműködik, hogy hálózati túlterheltség esetén szabályozhassa azok termelését. A napelemek a forró nyári napokon segítenek kiegyensúlyozni a rendszer teljesítményét, amikor több energiát termelnek, mint amennyit a fogyasztók felhasználnak. Ez nemcsak a hálózat stabilitását biztosítja, hanem a naperőművek tulajdonosainak is előnyös, mivel az E.ON díjat fizet a szolgáltatásért.
A hálózat megújuló energiaforrások fogadására való képességét a terhelés alatt szabályozható elosztótranszformátorok (OLTC) is növelik, amelyeket Balatonfenyvesen, Gyöngyösfalun és Baracson helyeztek üzembe. Ezek a transzformátorok folyamatosan igazítják a feszültségszintet a hálózati változásokhoz, javítva az ellátás minőségét és lehetővé téve új napelemek csatlakoztatását.
A Flex.ON program eredményeként a Dunántúlon már megvalósult a jövő háztartása, mivel 100 olyan ügyfél is rendelkezik lakossági akkumulátoros elosztott tárolóval, akik napelemmel is rendelkeznek. Ezek az eszközök csökkentik a kisfeszültségű hálózaton a napelemes rendszerek feszültségemelő hatását és növelik az energiafüggetlenséget.
Az E.ON Európában is egyedülálló rugalmassági platformot hozott létre a dunántúli területen, amely lehetővé teszi a villamosenergia-hálózat optimális működését. A jövőben az E.ON folyamatosan elemzi a fejlesztések eredményeit, és vizsgálja a további fejlesztések lehetőségeit.
A Flex.ON programot az Energiaügyi Minisztérium által kiírt „A villamos energia hálózat stabilitását és rugalmasságát innovatív eszközökkel biztosító fejlesztések megvalósítása” pályázat keretében valósította meg az E.ON Hungária Csoport.
English Summary
The E.ON Hungária Group has implemented significant developments through the Flex.ON program in Western Hungary, Pest County, and Budapest. The program, which is part of a three-year research and development initiative, aims to meet growing energy demands and enable more solar systems to connect to the grid. The 2.1 billion HUF investment includes smart grid solutions like voltage regulators, smart meters, and energy storage systems. E.ON also created a unique flexibility platform in Europe, enhancing network performance and supporting renewable energy integration. The program contributes to the efficient and sustainable operation of the electricity grid.
Kapcsolódó cikkek
- Az E.ON Hungária Csoport felkészült a gólyák érkezésére
- A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
- Megkezdte az áramszolgáltatás újraindítását az árvíz sújtotta területeken az E.ON
- Már több mint 150 helyen kellett kikapcsolnia az áramot az E.ON-nak
- 71 futballpálya méretű napelempark kerül kialakításra a BMW debreceni gyáránál
- Új energiatárolóval biztosítja a zavartalan áramellátást az E.ON Soroksáron
- Minden dunántúli és Pest vármegyei település profitál az E.ON áramhálózati fejlesztéseiből
- A magyar okosmérők kétharmada már az E.ON ügyfeleinél üzemel
- Mitől lesz okos a jövő hálózata
- Így küzd meg az E.ON a hirtelen áramszünettel