Digitális biztonság: Magyarország kibervédelmi kihívásai
2025. február 22.
A magyar társadalom hamis biztonságérzete a kiberbűnözéssel kapcsolatban aggasztó mértékben jelen van: míg az áldozatok száma évről évre tízezres nagyságrendű, a kártékony tevékenységek következményei már milliárdos nagyságrendűek. A 18-29 évesek, akik sokak szerint a legfelkészültebbek a digitális biztonság terén, még mindig csak alig érik el az 1,5-ös szintet egy négyfokozatú skálán – derül ki a Mastercard legfrissebb kutatásából.
A kutatás eredményeit a vállalat először a KiberPajzs program résztvevőivel és az érintett iparági szereplőkkel osztja meg. A kiberbűnözés gyors ütemű növekedése csak közös összefogással, együttműködéssel és folyamatos tudásmegosztással fékezhető meg, és ezt segíti elő a KiberPajzs, amely az elemzés eredményeit is felhasználja.
Magyarországon 30 milliárd forint körüli kárt okozott a kiberbűnözés tavaly. Az online kereskedelem kiemelt célpont, ugyanis az online piacterek felhasználóinak 43%-a már találkozott valamilyen csalási próbálkozással, és 20% pénzt vagy adatot is elvesztett emiatt. Az összes magyar felhasználó közel fele (48%) már érintett volt valamilyen kiberbűnözési esetben, viszont csak körülbelül egyötödük (22%) érzi úgy, hogy fel van készülve a visszaélések elhárítására. A közszolgáltatások a legkedveltebb célpontok, míg az egészségügy fenyegetettsége csökkent, a technológiai szektoré pedig növekedett a világjárvány óta.
A Mastercard kutatásának eredményei alapján a válaszadók 70%-a tisztában van azzal, hogy a bank soha nem kér kártyaadatokat vagy belépési jelszót telefonon vagy e-mailben. Ennek ellenére tavaly számos esetben csaltak ki több mint 10 millió forintot az emberektől ilyen módon. Az ilyen esetek azt erősítik meg, hogy a leggyengébb láncszem mindig a felkészületlen vagy nyomás alatt lévő felhasználó. A legjobb védekezés a naprakész tudás, és ezért hozták létre a KiberPajzs programot, amely a közös tudásmegosztás révén segít visszaszorítani a digitális bűnözést és védelmet biztosítani az áldozatoknak.
A kutatás, amely a Mastercard által készített "A kiberbűnözés kora 2025" című tanulmány része, nemzetközi szinten is bemutatja a kiberbűnözés kockázatait és annak hatását. A globális kár 2024 végére elérheti a 9500 milliárd dollárt. A kutatásból kiderült, hogy az elméleti biztonsági ismeretek és a gyakorlati digitális magatartás között jelentős eltérések vannak. A 18-29 évesek például túlértékelik tudásukat, mivel 90,5%-uk szerint nehezen átverhető, de egy teszt alapján a digitális biztonság terén az átlagos tudásszintjük mindössze 1,5 a maximálisan adható 4-ből.
A bűnözők egyre inkább az új technológiákat és eszközöket használják a bűncselekményeik hatékonyságának növelésére. Az automatizálás, mesterséges intelligencia, szolgáltatások kiszervezése és az információmegosztás mind hozzájárulnak a bűnözők sikeréhez. A hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen a biztonságos gyakorlatok készségszintű elsajátítása és a naprakész információk gyors és egyszerű megosztása a lakosság és az üzleti szereplők között.
A KiberPajzs program a tudásmegosztás és az összefogás koordinálására összpontosít, és az érintettek közötti együttműködés révén a lakosság biztonsági attitűdjének javítását célozza. A program célja Magyarország kiberbiztonsági ökoszisztémájának megerősítése, és olyan Cyber Islands kollaborációs központok létrehozása, ahol kibervédelmi szakértők, vállalatok és diákok dolgoznak közösen a jövő kiberbiztonsági kihívásainak megoldásán.
A tanulmány módszertanáról:
A kiberbűnözés kora 2025 tanulmány négy forrásra – a Mastercard országos reprezentatív kutatására, a rendőrségi bejelentések feldolgozott adataira, a Mastercard iparági elemzésére és IT-biztonsági vezetőkkel, valamint szakértőkel készült interjúkra – támaszkodva ad széleskörű és hiánypótló képet a kiberbűnözés aktuális trendjeiről, természetéről.
English Summary
Hungary faces a false sense of digital security despite the growing scale of cybercrime, with tens of thousands of victims and billions of forints in damages annually. A recent Mastercard study reveals that even the most digitally savvy group (18-29-year-olds) has limited cybersecurity knowledge. The KiberPajzs initiative aims to combat this by promoting knowledge sharing and collaboration across industries and institutions, with the goal of improving cybersecurity and protecting potential victims. The study also highlights the gap between theoretical knowledge and practical digital behavior, stressing the need for better awareness and preparedness.
Kapcsolódó cikkek
- 5 ok, ami miatt a vállalatok küszködnek a kiberbiztonsággal
- Hamis koronavírus-oltásokra épülő csalásra figyelmeztetnek a nemzetközi hatóságok
- Óvakodjunk a COVID-19 vakcinával kapcsolatos csalásoktól és álhírektől
- Növekszik a legfrissebb Exchange sebezhetőségét támadó csoportok száma az ESET szerint
- Több ezer levelezőszerver ostrom alatt
- Álláslehetőség, adócsalás, hamis webshopok – miről ismeri fel, hogy éppen be akarják csapni?
- Cyber Támadások Trendjei: 2020
- Könnyű préda a családi vállalkozás a kiberbűnözők számára?
- Koronavírusos átverést azonosított az ESET
- Újabb csalás utazik egy hazai szolgáltató ügyfeleinek adataira