Az E.ON Hungária Csoport felkészült a gólyák érkezésére

Az E.ON Hungária Csoport az idei évben több mint 250 oszlop madárbarát átalakítását tervezi. Ezek közül több projekt a gólyák érkezése előtt megvalósul. A biztonság érdekében madárbarát burkolatokat, hosszú szigetelőket és madárkiülőket szerelnek fel az oszlopokra.

Az energiacég új fészektartókat helyez el az oszlopokra, hogy segítse a gólyák költését; idén több mint 100 darabot telepítenek. A viharokban megsérült fészkeket újjáépítik, a veszélyesen nehéz fészkek súlyát pedig természetvédelmi szakemberek könnyítik meg. Idén az E.ON dunántúli és pest vármegyei áramhálózatán már legalább 3200 fészkelőhely várja a gólyapárokat.

 

 

Megyei gólyafészek-körkép

 

Komárom-Esztergom vármegye számos településén az oszloptranszformátorok és középfeszültségű hálózati szakaszok környékén tervez madárbarát átalakításokat a vállalat. Győr-Moson-Sopron vármegyében 2024-ben 9 új gólyafészket létesítettek, idén további 12-t helyeznek ki. Érdekesség, hogy itt található Magyarország legidősebb gólyája, egy rábapatonai tojó, amelyet 2003-ban Győrben, Gyirmóton gyűrűztek meg fiókaként. Fejér vármegyében tavaly 12 új gólyafészket szereltek fel, így már 175 fészek van stabil fészektartóra erősítve; idén inkább a fészekgondozási feladatokra koncentrálnak. Veszprém vármegyében madárbarát oszlopátalakításokat hajtottak végre, a megye 312 gólyafészkében tavaly 424 fióka nevelkedett. Vas vármegyében 20 fészket javítanak ki, 12 új fészektartót szerelnek fel, és 4 helyen a fészkek súlyát könnyítik. Baranyában 21, Somogyban 11, Tolnában 9 új fészket telepítenek. Baranya vármegye minden második településén költ gólya, tavaly összesen 650 fióka repült ki sikeresen. 2024-ben 20 új fészket szereltek fel, és 18 településen tették madárbaráttá az oszlopokat; a megyében 224 villanyoszlopon költhetnek a gólyák. Pakson, Tolna vármegyében pedig 30 oszlop madárbarát átalakítását végzik el a szakemberek.

 

 

2024-ben a Dunántúlon 548 fiókát gyűrűztek meg az E.ON segítségével: Fejér és Veszprém vármegyében összesen 225, Győr-Moson-Sopron vármegyében 179, Komárom-Esztergomban 54, Zala és Vas vármegyében pedig összesen 90 fiókát támogattak.

 

Kábelesítés és új fészkek a hulladéklerakóknál

 

A nagyvárosok környéki szemétlerakóknál a gólyák előszeretettel keresnek táplálékot. Biztonságuk érdekében 2023-ban a kaposvári és a bagolai, tavaly pedig a pusztazámori lerakónál tette föld alá a vezetékeit az E.ON. Idén többek között a paksi, a szombathelyi és a körmendi szeméttelep környékén végeznek átalakításokat, új fészkeket is kihelyeznek.

 

 

Ragadozómadarak nagyfeszültségen

 

Rekordszámú fiókát nevelt fel tavaly a 2024-es év madara, a kerecsensólyom: országszerte 530 sólyomfióka repült ki. Mivel a sólymok és vércsék nem építenek saját fészket, az E.ON idén is mesterséges költőládákkal segíti szaporodásukat. Nagyfeszültségű oszlopain már százhúsz helyen várják a madarakat biztonságos műfészkek.

 

 

Az E.ON az őszi-téli hónapokban avatkozik be a hátrahagyott fészkek környékén, ekkor zajlik a legtöbb fészeképítés, -javítás és madárbarát hálózati átalakítás is. A fészekkihelyezéseket a Nemzeti Parkok madárvédelmi szakembereivel egyeztetve végzi a vállalat.

 

Az E.ON Hungária Csoport idei madárvédelmi fejlesztései több száz millió forintos költséggel járnak, melyet az energiacég teljes egészében finanszíroz.

 

English Summary

The company plans to transform over 250 power poles into bird-friendly ones this year, with some projects completed before the storks arrive. These poles will be equipped with bird-friendly coatings, long insulators, and perches for safety. Over 100 new nest supports will be installed to aid stork nesting. The company also plans to repair damaged nests and lighten the weight of nests at risk of falling. In total, at least 3,200 nesting sites will be available in the region's power grid. Various counties will see new nests and pole modifications to support stork populations and protect birds, with additional changes near waste disposal sites. The company is also helping predators like kestrels by installing artificial nests on high-voltage poles. These efforts, costing hundreds of millions of forints, are fully funded by the energy company.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció