Egyszerű beállításokkal a gyermekek digitális biztonságáért

Az online platformok legfontosabb szülői felügyeleti beállításain vezeti végig a gondviselőket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új videósorozata. A biztonságos internet napjára készült kisfilmek a tudatos internethasználat alapjaira is felhívják a figyelmet, hangsúlyozva, hogy a technikai védelem mellett a legnagyobb biztonságot a szülők és gyermekeik közötti nyílt, őszinte párbeszéd és az odafigyelés jelenti.

A digitális tér számos lehetőséget és kockázatot rejt a gyermekek számára, online biztonságuk megteremtésében pedig kulcsfontosságú a szülők szerepe. A gondviselők ennek ellenére gyakran gondolják úgy, hogy mivel gyermekeik náluk sokkal ügyesebben kezelik az okoseszközöket, nekik már nem is érdemes beleszólniuk azok használatába. Fontos azonban, hogy az online platformok készségszintű használata még nem feltétlenül jár együtt valódi médiatudatossággal, a szülők gyermekeik iránti felelőssége ezért nem érhet véget a fizikai valóság határainál.

 

Mint arra az NMHH kutatása is rávilágít, a hazai 13–16 éves fiatalok körében rendkívül népszerűek az olyan digitális platformok, mint a Facebook és a Messenger, a TikTok, a YouTube és a Discord. Ezeken a felületeken egyre fontosabb a gyermekek digitális felügyelete, hiszen az online térbeli tartalmak legalább olyan mértékben hatnak a szellemi és erkölcsi fejlődésükre, mint a valóságban megszerzett ismereteik. Ehhez kínálnak könnyen használható, hatékony eszközt az alapvető biztonsági beállítások.

 

Freepik

 

Az edukációs kisfilmek már megtekinthetők az NMHH közösségimédia-felületein, a gyerekaneten.hu oldalon pedig a hatóság online gyermekvédelmi kiadványaiba lapozhatnak bele az érdeklődők.

 

Fontos hangsúlyozni, hogy a megfelelő biztonsági beállítások csak az első lépést jelentik. Ezeknél is nagyobb jelentőséggel bír, hogy a szülők rendszeresen és őszintén beszélgessenek gyermekeikkel arról, ami érdekli őket – kitérve arra is, hogy mi történik velük a digitális térben.

 

Ha a felnőttek rendszeresen érdeklődnek gyermekeik online élményeiről, közösen játszanak velük, vagy meghallgatják, hogyan működnek a kedvenc játékaik, az erősíti a nemzedékek közötti kapcsolatot és bizalmat, ami a fiatalok online biztonsága szempontjából különleges védőfaktort jelent.

 

Englis Summary

The National Media and Infocommunications Authority (NMHH) has released a new video series to guide parents through key parental control settings on online platforms. These short films, created for Safer Internet Day, also emphasize responsible internet usage, highlighting that while technical protection is important, the greatest safety comes from open, honest communication between parents and children.

The digital world offers both opportunities and risks for children, and parents play a crucial role in ensuring online safety. Many parents believe that since their children are more tech-savvy, they no longer need to be involved in their use of smart devices. However, using online platforms skillfully doesn't equate to media literacy, and parental responsibility extends beyond the physical world.

Research by NMHH shows that popular platforms like Facebook, Messenger, TikTok, YouTube, and Discord are widely used by Hungarian youth aged 13-16. These platforms increasingly require digital supervision, as online content significantly impacts mental and moral development. The NMHH offers easy-to-use, effective tools for setting up basic security measures on these platforms.

The educational videos are available on the NMHH's social media channels, and interested parties can explore the authority’s online child protection resources at gyerekaneten.hu. However, it's important to remember that proper security settings are just the first step. The more crucial aspect is regular, open communication between parents and children about their digital experiences, strengthening the bond and trust between generations, which serves as a special protective factor for online safety.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció