A jelen tudománya és a jövő tudósai az Informatikai Karon
2025. február 9.
A mesterséges intelligencia, az adattudomány, a felhőtechnológia széles körű ismeretanyagát, piacképes diplomát, kiváló szakmai gyakorlati lehetőségeket kínál a Debreceni Egyetem Informatikai Kara, ahol a vállalati partnerekkel való együttműködésnek köszönhetően ipari tanúsítványokat is szerezhetnek a hallgatók. Korszerű, folyamatosan megújuló és versenyképes tudás várja a karra felvételizőket.
A Debreceni Egyetem Informatikai Kara (IK) – köszönhetően az informatika folyamatos megújulásának és az ezzel járó újabb és újabb kihívásoknak – évről évre növeli hazai és külföldi hallgatói számát. A mintegy háromezres hallgatói létszám is azt mutatja, hogy az informatika, azon belül pedig a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet tölt be a mindennapokban, ennek jelentőségét a leendő szakemberek is felismerik.
Alapításának huszadik évét ünnepelte tavaly a kar, melynek fejlődése, bővülése Debrecen ipari és gazdasági növekedésével arányos. A városba érkező nemzetközi cégek számára kiemelten fontos a képzett munkaerő, emiatt az IK úgy alakította képzési struktúráját, hogy az tökéletesen illeszkedjen a külföldi multinacionális vállalatok munkaerőpiaci elvárásaihoz.
Hajdu András dékán szerint a modern informatika megkerülhetetlen, átszövi a hétköznapokat és az élet minden területén jelen van. Az ezzel járó kihívásokra igyekszik a kar felkészíteni a hallgatókat.
– Továbbra is nagyon népszerűek a tradicionális informatikai területek, ugyanakkor el kell ismerni, hogy átalakul a világ. Ehhez alkalmazkodik az informatika és a kar is. Egyre inkább a mesterképzésekre irányítjuk a fókuszt, mivel a mind nagyobb teret hódító mesterséges intelligencia naprakészebb és magasabb szintű tudást igényel azért, hogy nagyobb rálátással legyenek a fiatal szakemberek a világra. Multidiszciplináris az egyetem, emiatt más szakterületek hallgatói is érkeznek hozzánk, közelebb kerülnek egymáshoz az alapjaiban eltérő tudományok. Az ide jelentkezők olyan szakmai közegbe kerülhetnek, ahol többek között agrár-, művészeti, mérnöki vagy klinikai projektekben is hatékonyan részt vehetnek, ezzel olyan képességeket tanulhatnak, melyek segítségével a hagyományos informatikai programozói szemléletek mellett rendszerben láthatják és értelmezhetik a világ működését. Az a célunk, hogy szakterületeket és így karokat is átívelően létrejöhessen a központi tudás – fogalmazott a dékán.
Az Informatikai Karon három alapképzés: a programtervező informatikus, a mérnökinformatikus és a gazdaságinformatikus szak várja a felvételizőket. Többek között az adatmodellezés alapjait, az algoritmusok és az adatbázisok tervezését, a szoftverfejlesztési módszertanokat, technológiákat, a mesterséges intelligencia módszereinek és eszközeinek használatát ismerhetik meg az egyetemisták. Mindemellett műszaki informatikai, információs rendszerek és szolgáltatások telepítésének, üzemeltetésének és fejlesztésének, a kliensszerver rendszerek programozásának, a web- és mobil programozás, illetve a pénzügyi folyamatok módszertanával is foglalkoznak a képzések során.
A három alapképzés mesterképzés formájában is elérhető és melléjük társul a közelmúltban indult adattudomány MSc, valamint az MI szakember szakirányú továbbképzés, mindkettő elsősorban a mesterséges intelligencia felhasználására fókuszál. A karon is jelen van a tanárképzés, az eziránt érdeklődők az informatikatanár mesterszak és az informatikatanár osztatlan tanárképzési szak közül választhatnak.
Az Informatikai Kar szeptembertől már nem csak Debrecenben, hanem Siófokon is indít képzéseket, a hamarosan a Balaton partján nyíló egyetemi campuson az adattudomány mester-, illetve a programtervező informatikus alapszak is elérhető lesz. Ezekre a képzésekre már a mostani általános felvételi eljárásban lehet jelentkezni.
Nemcsak naprakész tudást, hanem kiváló elhelyezkedési lehetőségeket is kínál a kar, köszönhetően folyamatosan bővülő partneri hálózatának.
– A már meglévő mellé nyitottunk egy új, nemzetközi Pearson vizsgaközpontot, ahol magas szintű ipari vizsgákat lehet tenni, ipari tanúsítványokat lehet szerezni. Több nemzetközi piacvezető cég is számít saját képzéseinek kidolgozásában a karra, ezeket az ismeretanyagokat a hallgatókhoz is igyekszünk eljuttatni. Nagyon hangsúlyos szerepet kap a mesterséges intelligencia itt is, ami az újabb szakok megjelenésében is meghatározó lesz majd. A város iparosodása is folyamatosan generálja elsősorban a mérnökinformatikai képzés bővülését, ugyanis a munkaerőpiaci igények meghatározók abban, hogy milyen irányba fejlődjön tovább a képzési portfóliónk. Mesterképzésben levelező tagozaton állami helyeket is hirdetünk, így szeretnénk növelni azoknak a hallgatóknak a számát, akik MSc-képzésben szereznek diplomát, amivel nagyobb eséllyel helyezkedhetnek el a munkaerőpiacon. A kutatási infrastruktúra is fejlődik, a legmodernebb technológiák érhetők el a karon, ezen a téren is meghatározóak az olyan világcégekkel való együttműködéseink, mint az NVIDIA, a Microsoft vagy a Cisco. A városi környezetfelügyeleti rendszer informatikai hátterét is a kar biztosítja, valamint a precíziós mezőgazdaságban érintett vállalatokkal, illetve az agrárkarral is vannak erősödő kapcsolataink – mondta Hajdu András.
Az Informatikai Kar épülete a kor igényeinek és elvárásainak tökéletesen megfelel, közösségi tereiben nemzetközi környezetben tölthetik hasznosan az idejüket az egyetemisták. Az intézmény tájékoztató rendszerének bővítése révén az informatikai munkalehetőségekről, a szakmai újdonságokról is naprakészen tájékozódhatnak a hallgatók.
A leendő elsősöknek február 15-ig kell dönteniük arról, mely felsőoktatási intézményben tanulnának tovább 2025 szeptemberétől. Az általános felvételi eljárásban a felvi.hu oldalon, az e-felvételin keresztül lehet jelentkezni a választott képzésekre.
English Summary
The Faculty of Informatics at the University of Debrecen offers extensive knowledge in artificial intelligence, data science, and cloud technology. It provides students with marketable degrees, excellent internships, and industrial certifications through partnerships with companies.
The faculty has seen a growing number of Hungarian and international students each year, highlighting the increasing significance of AI in daily life. The faculty celebrated its 20th anniversary last year, with its growth mirroring the industrial and economic development of Debrecen.
The faculty offers three undergraduate programs: Computer Engineering, Software Engineering, and Business Informatics, along with Master's degrees in these fields. It also provides a Data Science MSc and AI specialist training.
In addition to Debrecen, the faculty will start offering courses in Siófok from September. It maintains a strong network of partners, providing students with up-to-date knowledge and excellent job opportunities. The faculty collaborates with global companies like NVIDIA, Microsoft, and Cisco, ensuring state-of-the-art research infrastructure.
Kapcsolódó cikkek
- Együttműködés az SAP Hungary és a Pécsi Tudományegyetem között
- Korszerű képzés és karrierlehetőségek az SAP támogatásával
- Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás
- A jövő programozói versenyeztek
- Látogatás és továbbképzés az Nvidia központjában
- Óriási sikerrel zárult a budapesti ISSEP 2024 nemzetközi konferencia
- Karrier- és tudásépítés az Informatikai Szakmai Napokon
- Többezres hallgatói részvétel az IK nemzetközi nyári kurzusain
- Kezdődik az egyetemi év – erre a 4 informatikai kihívásra érdemes figyelnie a felsőoktatási intézményeknek
- Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják