Ez lesz a következő évtized meghatározó technológiája
2025. február 4.
A mesterséges intelligencia (MI) a következő évtized legmeghatározóbb technológiájává válik, amely mind a szakmai, mind a magánéletünkben egyre nagyobb jelentőséggel bír. Az idei Bosch Tech Compass felmérés szerint a világ minden tájáról több mint 11 000 válaszadó egyetértett ebben az állításban. Németországban a megkérdezettek 72 százaléka gondolja úgy, hogy az MI lesz a következő tíz év legfontosabb technológiája, míg ez az arány két évvel ezelőtt még csak 42 százalék volt. Ez azt mutatja, hogy a német válaszadók most még nagyobb potenciált látnak ebben a technológiában, mint a világ más részein, ahol az arány 67 százalék.
● Németországban a válaszadók 72 százaléka a mesterséges intelligenciát tartja a legnagyobb potenciállal bíró technológiának
● Vonakodnak a felhasználók: Németországban háromból egy válaszadó egyelőre nem szeretne mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismereteket elsajátítani
● Világszerte 63, Németországban 57 százalék üdvözölné, ha iskolai tantárgy lenne a mesterséges intelligencia
● Dr. Tanja Rückert: „A generatív mesterséges intelligencia jelentős változást hoz a vállalatok működésében és folyamataiban”
A válaszadók szerint a mesterséges intelligencia fontosabb, mint bármely más technológia. Németországban a második helyen az ipari robotok szerepelnek 25 százalékkal, míg a hidrogént és az üzemanyagcellákat 23 százalék említette. Világszerte az 5G technológia 32 százalékkal a második helyen áll, az automatizált vezetés pedig 24 százalékkal a harmadik helyen. Németországban bár felismerték a mesterséges intelligencia jelentőségét, még mindig kevés az érdeklődés a technológia iránt: minden harmadik válaszadó nem kíván mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismereteket elsajátítani. A felmérésben részt vevő országok átlagában mindössze 18 százalék nem érdeklődik a MI-készségek iránt, míg Indiában, Kínában és Brazíliában ez az arány egyszámjegyű.
„A mesterséges intelligencia lendületet ad az innovációnak, és világszerte átalakíthatja az ipart, ahogy a számítógép feltalálása is tette” – hangsúlyozta Dr. Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja. „Ez a technológia hatalmas lehetőségeket kínál, de az egész társadalom feladata, hogy ezt elfogadja és elősegítse a technológia általános elterjedését.” Németországban a válaszadók 34 százaléka gondolja úgy, hogy a mesterséges intelligencia pozitív hatással lesz a társadalomra, ami jelentős növekedés az elmúlt évekhez képest. Más országokban, például Kínában, a válaszadók 66 százaléka számít pozitív hatásra.
A többség támogatja a mesterséges intelligencia önálló iskolai tantárgyként történő oktatását. Németországban a válaszadók 57 százaléka üdvözölné, ha MI-t oktatnának az iskolákban, globálisan pedig 63 százalék támogatja ezt az ötletet. „Világszerte hatalmas verseny folyik az MI-szakemberekért, és ez a jövőben csak fokozódni fog” – emelte ki Rückert. „A mesterséges intelligencia iskolai tantervbe való bevezetése fontos lépés lenne annak biztosítására, hogy az ország rendelkezzen a szükséges szakemberekkel.”
Németországban a válaszadók 41 százaléka szerint már a jelenlegi munkájukban is fontosak az MI-készségek, míg világszerte ez az arány 56 százalék. Franciaország (38 százalék) az egyetlen ország, ahol ez az arány alacsonyabb, mint Németországban. A skála másik végén India áll, ahol a válaszadók 83 százaléka tartja szükségesnek ezt a tudást a munkájához.
A németországi válaszadók 60 százaléka szerint az MI-ismeretek a jövőben „fontosak” vagy „nagyon fontosak” lesznek, világszerte pedig ez az arány 71 százalék. Miközben globálisan több mint 50 százalék használ mesterséges intelligenciát a munkahelyén, Németországban ez az arány mindössze 45 százalék, míg Kínában és Indiában 69 százalék.
Németországban az emberek még mindig viszonylag óvatosak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, míg a világ más részein általában pozitívabban fogadják az új technológiákat. A német válaszadók 45 százaléka egyetért azzal, hogy lépést kell tartani a technológiai fejlődéssel, 62 százalékuk pedig szeretne megbirkózni az új technológiák kihívásaival és megérteni működésüket – bár ezek az arányok még mindig elmaradnak a globális átlagtól. Indiában például a válaszadók 74 százaléka szeretne naprakész maradni a technológiai fejlesztésekkel kapcsolatban, és 79 százalékuk foglalkozna új technológiákkal.
„A szakembereknek világszerte meg kell barátkozniuk a mesterséges intelligenciával, ami szakmai pályafutásuk egyik alapvető és elengedhetetlen készsége lesz” – mutatott rá Rückert. „A generatív mesterséges intelligencia döntő hatással lesz a tanulás, a munka és az együttműködés módjára, ami jelentős változásokat hoz majd a vállalatok működésében és folyamataiban. Ezért a Boschnál különösen fontosnak tartjuk munkatársaink támogatását és szakmai fejlődésük elősegítését. Saját Mesterséges Intelligencia Akadémiánkat (AI Academy) már több mint 65 ezer munkatársunk végezte el, és a tanfolyamok minden dolgozó számára elérhetőek online. Emellett azt is elmagyarázzuk, hogy a generatív mesterséges intelligencia hogyan segítheti őket mindennapi munkájuk során az egyszerűbb, ismétlődő feladatok levételével a vállukról.”
Annak ellenére, hogy Németországban sok munkavállaló nem kapott még MI-képzést – a válaszadók mindössze 18 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kapott ilyen képzést munkahelyén –, a felmérés szerint világszerte a válaszadók 28 százaléka vett részt ilyen oktatásban. Ennek ellenére a német válaszadók többsége nem aggódik munkahelye miatt. Miközben egyharmaduk szerint a mesterséges intelligencia veszélyezteti a munkájukat, kétharmaduk úgy véli, hogy az MI „nem” vagy „valószínűleg nem” hordoz kockázatot ebből a szempontból. A globális arány mintegy 50-50 százalék.
A Bosch Tech Compass felmérést a Gesellschaft für Innovative Marktforschung mbH (GIM) végezte 2024 őszén hét országban, összesen több mint 11 ezer 18 év feletti résztvevővel. Az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban országonként ezren, míg az Amerikai Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában és Kínában országonként kétezren vettek részt. A felmérés során a Boscht egyetlen alkalommal sem nevezték meg ügyfélként.
English Summary
Artificial intelligence (AI) is poised to be the defining technology of the next decade, significantly impacting both professional and private life. According to the 2024 Bosch Tech Compass survey, 72% of German respondents believe AI will be the leading technology in the coming decade, a substantial increase from 42% two years ago. Worldwide, 67% of respondents share this belief.
Despite recognizing the importance of AI, many Germans show limited interest in learning about it. In Germany, one in three respondents is not interested in acquiring AI knowledge, while the global average is 18%. In contrast, countries like India, China, and Brazil have single-digit percentages of people disinterested in AI education.
AI is viewed as more important than any other technology. In Germany, 57% of respondents support teaching AI as a standalone subject in schools. Furthermore, 41% of Germans find AI skills important for their current jobs, while globally, 56% view them as crucial.
Germans remain cautious about AI, with only 45% agreeing that it is necessary to keep up with technological advancements. Nonetheless, AI is expected to play a major role in innovation and industry transformation, much like the invention of the computer.
Kapcsolódó cikkek
- Egyre inkább elfogadott a mesterséges intelligencia Németországban
- Az AI jövője az üzleti világban
- Mi várható az SAP szerint az AI-ban 2025-ben?
- Kell-e a digitalizáció és az MI a cégekben, vagy divatos pénzkidobás?
- Adatvezérelt, AI-alapú ügyfélélmény és döntéshozatal: a GBS jövője
- Nem féltik az állásukat a ChatGPT-től a magyar újság- és szövegírók
- Kihirdették az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendeletét
- A Lenovo lett a PC piac legnagyobb nyertese 2024 első félévében
- Jobban teljesített a Lenovo, mint a HP és a Dell
- NGM: Fábián Gergely a Sanghaji AI-konferencián ismertette Magyarország szakpolitikai célkitűzéseit