Egyre inkább elfogadott a mesterséges intelligencia Németországban
2025. február 4.
A mesterséges intelligencia (MI) lesz a következő évtized meghatározó technológiája. Ennek eredményeként az MI-készségek mind szakmai, mind magánéletünkben egyre fontosabb szerepet kapnak. Ebben szinte teljesen egyetért az idei Bosch Tech Compass felmérés során világszerte megkérdezett több mint 11 000 résztvevő. Németországban a válaszadók 72 százaléka gondolja úgy, hogy országukban a mesterséges intelligencia lesz a következő évtized meghatározó technológiája. Két évvel ezelőtt ez az arány még csak 42 százalék volt. Más szóval a német válaszadók most még nagyobb potenciált látnak ebben a technológiában, mint a világ többi részén, ahol ez az arány 67 százalék.
● Németországban a válaszadók 72 százaléka a mesterséges intelligenciát tartja a legnagyobb potenciállal bíró technológiának
● Vonakodnak a felhasználók: Németországban háromból egy válaszadó egyelőre nem szeretne mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismereteket elsajátítani
● Világszerte 63, Németországban 57 százalék üdvözölné, ha iskolai tantárgy lenne a mesterséges intelligencia
● Dr. Tanja Rückert: „A generatív mesterséges intelligencia jelentős változást hoz a vállalatok működésében és folyamataiban”
Ugyanezek a válaszadók a mesterséges intelligenciát sokkal fontosabbnak tartják, mint bármely más technológiát. Németországban a második helyen az ipari robotok állnak, ezt a kategóriát 25 százalék említette meg, míg 23 százalék a hidrogént és az üzemanyagcellákat emelte ki. Ugyanakkor világszerte a válaszadók 32 százaléka az 5G technológiát hozta a második helyre, az automatizált vezetés pedig 24 százalékkal a harmadik helyre került.
Annak ellenére azonban, hogy Németországban felismerték a mesterséges intelligencia jelentőségét, úgy tűnik, még mindig kevés érdeklődés mutatkozik a technológia iránt. Valójában Németországban minden harmadik válaszadó úgy nyilatkozott, hogy nem szeretne mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismereteket elsajátítani. Mindeközben a vizsgált országok átlagában mindössze 18 százalék azoknak az aránya, akik nem szeretnék képezni magukat a mesterséges intelligencia területén, míg Indiában, Kínában és Brazíliában ez az arány egyszámjegyű.
„A mesterséges intelligencia lendületet ad az innovációnak. Világszerte ugyanúgy átalakíthatja az ipart, mint a számítógép feltalálása” – hangsúlyozta Dr. Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja. „Ez a technológia nagyszerű lehetőségeket kínál, ám az az egész társadalom feladata, hogy ezt tudomásul vegye és elősegítse a technológia általános elfogadottságát.”
Németországban a válaszadók 34 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy a mesterséges intelligencia pozitív hatással lesz a társadalomra. Ez a hányad jelentősen nőtt az elmúlt években, 2023-ban például még csupán 26 százalék volt. Más országokban azonban még ennél is optimistább a mesterséges intelligenciához való hozzáállás: Kínában például a válaszadók 66 százaléka számít pozitív hatásra.
A többség a mesterséges intelligencia önálló iskolai tantárgyként történő oktatását támogatja
Ugyancsak a mesterséges intelligencia egyre növekvő jelentőségét igazolja, hogy Németországban a válaszadók 57 százaléka üdvözölné, ha önálló tantárgyként oktatnák az iskolában, amit globálisan 63 százalék támogat. „Világszerte már most is óriási az MI-specialistákért folyó verseny, és ez a jövőben csak fokozódni fog” – emelte ki Rückert. „A mesterséges intelligencia felvétele az iskolai tantervbe fontos lépés lenne azért, hogy az ország valóban rendelkezzen annyi MI-szakemberrel, amennyire a jövőben szükség lesz.”
Németországban a válaszadók 41 százaléka számára már a jelenlegi munkájukban is fontosak az MI-készségek, míg világszerte 56 százalékuk tartja különösen jelentősnek az ilyen irányú ismereteket. Franciaország (38 százalék) az egyetlen ország, ahol ez az arány alacsonyabb, mint Németországban. A skála másik végén India áll, ahol ezt a tudást 83 százalék tartja szükségesnek a munkájához. Ami a mindennapokat illeti, a németországi válaszadók 60 százaléka számít arra, hogy az MI-ismeretek „fontosak” vagy „nagyon fontosak” lesznek a jövőben, világszerte ez az arány 71 százalék.
Miközben globálisan 50 százaléknál is több ember használ alkalmanként már most is mesterséges intelligenciát a munkahelyén, Németországban ez az arány mindössze 45 százalék körül alakul. Kínában és Indiában 69 százalék alkalmazza munkája során.
Érdeklődés az új technológiák iránt
Németországban az emberek még mindig viszonylag óvatosak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, a világ más részein általában véve pozitívabban fogadják az új technológiákat. A németországi válaszadók 45 százaléka egyetért azzal, hogy lépést kell tartani a technológiai fejlődéssel, 62 százalékuk pedig állítása szerint szeretne megbirkózni az új technológiák által támasztott kihívásokkal és szívesen megértené működésüket – ám egyik mutató sem éri el a globális átlagot. Indiában például a válaszadók 74 százaléka nyilatkozott úgy, hogy naprakész szeretne maradni a technológiai fejlesztésekkel kapcsolatban és 79 százalékuk új technológiákkal akar foglalkozni.
„A szakembereknek világszerte meg kell barátkozniuk a mesterséges intelligenciával, ami szakmai pályafutásuk egyik alapvető és elengedhetetlen készsége lesz” – mutatott rá Rückert. „A generatív mesterséges intelligencia egyaránt döntő hatással lesz arra, ahogyan tanulunk, dolgozunk és együttműködünk, ez pedig jelentős változást hoz majd a vállalatok működésében és folyamataiban. Ezért a Boschnál különösen fontosnak tartjuk, hogy támogassuk munkatársainkat és megfelelő szakmai fejlődést kínáljunk nekik. Saját Mesterséges Intelligencia Akadémiánkat (AI Academy) már több mint 65 ezer munkatársunk végezte el. A tanfolyamok minden munkatárs számára online állnak rendelkezésre. Az előnyöket is elmagyarázzuk: a generatív mesterséges intelligencia (AI) azzal is támogathatja őket, hogy mindennapi munkájuk során leveszi vállukról az egyszerűbb, ismétlődő feladatokat.”
Alig van MI-továbbképzés és -oktatás – kevesen aggódnak állásukért
Úgy tűnik, hogy Németországban sok munkavállaló nem részesült még mesterséges intelligenciával kapcsolatos oktatásban: a válaszadók mindössze 18 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a munkahelyén kapott már ilyen irányú képzést. A felmérésből kiderül, hogy világszerte a válaszadók 28 százaléka vett részt eddig ilyen oktatásban.
Ennek ellenére a német válaszadók többsége kevéssé aggódik a munkahelye miatt. Miközben egyharmaduk úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia veszélyezteti a munkáját, kétharmaduk úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia „nem” vagy „valószínűleg nem” hordoz kockázatot ebből a szempontból. A vonatkozó globális arány mintegy 50-50 százalék.
A tanulmányról
A Bosch Tech Compass felmérés során a Gesellschaft für Innovative Marktforschung mbH (GIM) 2024 őszén hét országban összesen több mint 11 ezer 18 év feletti embert kérdezett meg. A felmérésben az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban országonként ezren, míg az Amerikai Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában és Kínában országonként kétezren vettek részt. A felmérés során a Boscht egyetlen alkalommal sem nevezték meg ügyfélként.
English Summary
Artificial Intelligence (AI) is expected to be the defining technology of the next decade, gaining increasing importance both professionally and personally. This is supported by over 11,000 global participants in the 2024 Bosch Tech Compass survey, with 72% of German respondents agreeing that AI will be crucial in the coming years. However, while the importance of AI is recognized, there is still limited interest in learning about it in Germany, where 33% of respondents stated they would not want to acquire AI skills, much higher than the global average of 18%.
Despite this, 57% of Germans support AI being taught as a standalone subject in schools, aligning with the global support rate of 63%. Additionally, 34% of Germans believe AI will positively impact society, an increase from previous years, although countries like China show even greater optimism.
In the workforce, 41% of German respondents find AI skills important in their jobs, compared to 56% globally. However, 45% of Germans agree that keeping up with technological advancements is necessary, a figure lower than in other countries like India, where 74% express a desire to stay updated on technology.
The survey highlights the ongoing global competition for AI talent and the importance of AI education to meet future demands. Bosch is actively supporting its workforce's AI development through their AI Academy, offering online training to help employees manage repetitive tasks using AI.
Despite the clear recognition of AI’s potential, many German workers have not received AI training yet, with only 18% reporting such education at their workplace, compared to a global average of 28%. Nevertheless, most Germans are not overly concerned about job loss due to AI, with two-thirds feeling it does not pose a threat to their employment.
Kapcsolódó cikkek
- Az AI jövője az üzleti világban
- Mi várható az SAP szerint az AI-ban 2025-ben?
- Kell-e a digitalizáció és az MI a cégekben, vagy divatos pénzkidobás?
- Adatvezérelt, AI-alapú ügyfélélmény és döntéshozatal: a GBS jövője
- Nem féltik az állásukat a ChatGPT-től a magyar újság- és szövegírók
- Kihirdették az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendeletét
- A Lenovo lett a PC piac legnagyobb nyertese 2024 első félévében
- Jobban teljesített a Lenovo, mint a HP és a Dell
- NGM: Fábián Gergely a Sanghaji AI-konferencián ismertette Magyarország szakpolitikai célkitűzéseit
- Hazánkban is megkerülhetetlen lesz a mesterséges intelligencia