Diákmunka-trendek 2025: milyen bérekre számíthatnak a dolgozó diákok?
2025. február 2.
Az idei minimálbér-emelés a diákbérekre is jelentős hatással van, miközben a fiatalokat érintő adókedvezmények és a gyakornoki munkákban egyre elterjedtebb home office lehetősége tovább növeli a diákok álláskeresési kedvét. A diák órabérek alakulása nagyban függ a munka jellegétől és a földrajzi elhelyezkedéstől, de a 25 év alattiak szja-mentességének korlátjait sem szabad figyelmen kívül hagyni. Milyen diákmunka-trendek várhatóak 2025-ben, mely területeken lehet a legtöbbet keresni diákként, és hogyan érdemes kihasználni a diákstátusszal járó előnyöket? A Mind-Diák Szövetkezet vezetője összegzi a legfontosabb tudnivalókat.
Így alakulnak a diákbérek 2025-ben
A diákmunka esetében a havi elszámolás alapja általában a ledolgozott munkaóra, amit a diákok jelenléti íven vezetnek, nagyrészt digitális formában. A diákbérek a mindenkori minimálbérhez igazodnak, így a minimálbér emelkedésével a diák órabérek is várhatóan 7-10%-kal nőnek 2025-ben. Ez azt jelenti, hogy a korábbi bruttó 1900 forintos átlagórabér helyett idén a diákok átlagos órabére bruttó 2100 forint fölé emelkedik. A fizetések alakulását ugyanakkor jelentősen befolyásolja a munkakör jellege és a földrajzi elhelyezkedés is.
A Mind-Diák 2024-es kutatási adatai alapján az informatikai, mérnöki és műszaki területeken kínálják a legmagasabb órabéreket, de az értékesítés, valamint a gazdasági és pénzügyi szektorokban is kiemelkedő fizetésre lehet számítani – itt az órabérek várhatóan bruttó 2200-2500 forint között alakulnak 2025-ben. Ezzel szemben a legalacsonyabb bérezésű diákmunkák továbbra is az egyszerű fizikai munkák, ahol az órabérek bruttó 1700-1800 forint körül mozognak.
Az ország délkeleti régióiban a diákok jellemzően alacsonyabb, a minimálbérhez közeli órabérért dolgoznak, míg a legmagasabb órabérek Észak-Magyarországon jellemzőek, ahol bruttó 2200 forint körül alakulnak. Ennek tekintetében Budapest továbbra is kiemelkedik: az órabérek itt akár a bruttó 2500-3000 forintot is elérhetik, különösen olyan gyakornoki pozíciókban, amelyek idegennyelvtudást és speciális szaktudást igényelnek.
Továbbra is tarolnak a home office diákmunkák
Az otthoni munkavégzés lehetőségét kínáló diákmunkák még mindig óriási népszerűségnek örvendenek a fiatalok körében - ezek az esetek többségében gyakornoki munkák. „A HR vezetők körében eleinte sokan úgy vélték, hogy a home office csak a pandémiával jött átmeneti kényszermegoldás, de mára egyértelművé vált, hogy általános gyakorlat marad a jövőben is. A Mind-Diáknál azt tapasztaljuk, hogy ez a fiatal generációnak óriási pluszt jelent, olyannyira, hogy gyakran a magasabb bér ellenére is inkább azt a diákmunkát választják, amelyik rugalmasabb – azaz (több) home office-t vagy órarendhez igazítható munkarendet kínál. Nem véletlen, hogy volt olyan időszak 2024-ben, amikor a gyakornoki munkáink többségénél (54%) adott volt az otthoni munkavégzés lehetősége” – mondta Göbl Róbert, a Mind-Diák vezetője. A HR szakértő kiemelte: a vállalatok egyre inkább hosszú távon gondolkodnak a gyakornoki programokban, és célzott mentorálással segítik a fiatal tehetségek fejlődését, hogy később teljes állású munkatársakként erősítsék a csapatukat.
A dolgozó diákokra ugyanúgy érvényes a minimálbér
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a diákmunkára nem vonatkoznak a minimálbér szabályai, valójában azonban a minimálbért vagy a garantált bérminimumot ugyanúgy meg kell adni a diákoknak is a diákszövetkezeti szolgáltatás keretén belül. Ennek ellenére még mindig akadnak olyan diákokat toborzó Facebook-csoportok, ahol a meghirdetett állások a minimálbérnél is alacsonyabb fizetést kínálnak. „Ezek sok esetben fekete munkák, hiszen jogszerű keretek között a diákoknak is ugyanazok a bérminimumok járnak. Egy iskolaszövetkezet ezért védőhálót is nyújt: rajtuk keresztül a fiatalok kizárólag megbízható cégeknél, bejelentett munkaviszonyban dolgoznak” – hívta fel a figyelmet a diákszövetkezet vezetője.
A minimálbér emelésével 2025-ben óránként legalább bruttó 1672 Ft-ot kereshetnek a diákok, a végzettséget (például érettségit) igénylő gyakornoki munkák esetében pedig 2005 Ft-ra nőtt a garantált bérminimum. A 25 év alatti diákok számára ez továbbra is a nettó összeget jelentheti az szja-mentességnek köszönhetően. Idei változás, hogy az szja-kedvezményt 2025-től az EGT-államok és a Magyarországgal határos, nem EGT-államok állampolgárai érvényesíthetik (Ukrajna, Szerbia).
Az szja-kedvezmény leggyakoribb „buktatói”
Bár az szja-mentesség jelentős megtakarítást jelenthet a 25 év alatti diákok számára, érdemes odafigyelni néhány fontos részletre, hogy elkerüljék a kellemetlen meglepetéseket. „Azt fontos észben tartani, hogy az szja-mentesség csak egy meghatározott összeghatárig érvényes. 2025-ben ez a határ 656 785 forint, ami 98 518 forint adómegtakarítást jelent. Ha viszont valaki több diákmunkát vállal, és havi bruttó keresete meghaladja ezt az összeget, akkor az e feletti részre már 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni” – emelte ki Göbl Róbert, arra is kitérve, hogy a kedvezményt a fiatalok legfeljebb a 25. születésnapjuk hónapjában – és nem az adott év végéig – vehetik utoljára igénybe.
Viszont 25 év felett sem járnak rosszul azok a fiatalok, akik nappali tagozatos diákként iskolaszövetkezeten keresztül vállalnak diákmunkát: ugyanis ebben az esetben a bruttó bérükből csupán a 15%-os személyi jövedelemadó (szja) kerül levonásra, ellentétben a klasszikus munkaviszonnyal, amelyben a 18,5% társadalombiztosítási járulékot is levonják a fizetésükből.
Nem árt kihasználni az adókedvezményeket!
Göbl Róbert kiemelte: a most végzett frissdiplomások foglalkoztatása március 31-ig – a diákigazolvány érvényességi idejéig, diákszövetkezeten keresztül adómentességet élvez. „Ez win-win helyzetet teremt: a cégeknek jól jöhet, hogy a próbaidő alatt, ameddig a Mind-Diákon keresztül foglalkoztatják a fiatalt, addig a diák jövedelmét nem terheli plusz adó. A pályakezdők pedig rövidebb időn belül, még a diákstátusz előnyeivel vállalhatnak munkát” – hangsúlyozta a szakértő.
Majd hozzátette: azonban érdemes előrelátóan tervezni a béreket, hiszen a bevált új kollégák áprilistól már főállású alkalmazottként folytatják, ami azt jelenti, hogy a bruttó bérüket 18,5%-os társadalombiztosítási járulék és – 25 év felett – 15%-os személyi jövedelemadó terheli. Éppen ezért fontos körültekintően kalkulálni, hogy főállásúként a már bevált munkatársak nettó fizetése ne csökkenjen. „A bértervezésen sok múlik – ennek kialakításában a Mind-Diák Szövetkezet partnerei gyakran támaszkodnak a több millió munkaórát lefedő foglalkoztatási tapasztalatunkra, amely segít az optimális megoldások kidolgozásában” – egészítette ki a cégvezető.
In 2025, the minimum wage increase will significantly affect student wages, with hourly rates expected to rise by 7-10%. The average student hourly wage will increase from HUF 1,900 to over HUF 2,100. Wages depend on the job type and location, with the highest-paying opportunities found in IT, engineering, and finance sectors, where hourly rates may range from HUF 2,200 to 2,500. Meanwhile, physical labor jobs tend to offer lower wages, around HUF 1,700-1,800.
Home office options in internships have become increasingly popular, offering flexibility that many students prioritize over higher pay. Additionally, students under 25 can benefit from tax exemptions, but these apply only up to a monthly income of HUF 656,785. Exceeding this limit will trigger a 15% income tax on the excess amount.
Moreover, students working through student cooperatives are protected from unregistered jobs, ensuring legal employment conditions and compliance with minimum wage regulations. For those graduating, student status remains beneficial until March 31, offering tax exemptions during the probationary period when employed through cooperatives. After that, the tax structure changes for full-time positions.
Employers should plan salaries carefully to ensure net pay doesn’t decrease when students transition to full-time roles after their graduation.
Kapcsolódó cikkek
- Diákmunkák 2025-ben: Home office és csábító órabérek várják a fiatalokat!
- A diploma még nem egyenlő a magas fizetéssel és a könnyű elhelyezkedéssel
- Érettségi-para szülőként? HR szakértői tippek következnek!
- Diákmunka: rugalmas és költséghatékony megoldás
- Új programot indít a Pécsi Tudományegyetem és az egyik vezető iskolaszövetkezet
- Egyre több a Z generációs munkavállaló: így motiváld őket!
- A „fagyipénz” már a múlté: egy nyári diákmunka már sokkal többről szól
- A diákmunkában elindult a nyári szezon
- Elfogadhatatlannak tartja az 1000 forintos órabért a diákmunkások többsége
- A rugalmas munkaidő a fizetésnél is fontosabb szempont a diákmunka kiválasztásánál