A technológia, ami visszahozhatja a fejlesztéseket Európába
2025. január 21.
Az elmúlt évtizedekben robbanásszerűen fejlődött az additív gyártás, amely ma már nemcsak az ipar, hanem az élet számos más területén is jelen van. A 3D nyomtatás – ahogy a köznyelvben elterjedt – egyre több lehetőséget kínál a fenntartható és hatékony termelésre, ráadásul a globális gazdasági kihívásokra is megoldást nyújthat.
A technológia előretörése és jelentősége
Az 1980-as évektől napjainkig fejlődő 3D nyomtatás sokáig kevésbé ismert eljárásnak számított, mígnem 2013-ban Barack Obama amerikai elnök kiemelte annak fontosságát évértékelő beszédében. Azóta az additív gyártás nemcsak a műanyagalapú termékek előállítására, hanem a fémiparban, az orvostechnológiában és a légiiparban is meghatározó szereplővé vált.
A hazai additív gyártás megkerülhetetlen alakja, Falk György, a Varinex Zrt. stratégiai igazgatója az INTEGRATOR FM podcast első epizódjában rámutatott: „Ma már szinte nincs olyan anyag vagy alkatrész, amit ne lehetne előállítani additív gyártással.” Ez a technológia lehetőséget ad arra, hogy a fejlesztési folyamatok visszakerüljenek Európába és az Egyesült Államokba, ezzel is csökkentve a Kínától való gazdasági függőséget.
Hol jelenik meg a hétköznapokban?
A 3D nyomtatás nemcsak az ipari termelésben, hanem a hétköznapi életben is új dimenziókat nyitott meg. Például személyre szabott orvosi eszközök – protézisek, szemüvegek –, valamint egyedi fogyasztói termékek gyártása során már bizonyított. Az additív gyártás lehetővé teszi, hogy minden vásárló igényeire szabott megoldások szülessenek, ami növeli az elégedettséget és hűséget a termékek iránt.
Miért érdemes odafigyelni a 3D nyomtatásra?
Az additív gyártás előnyeit leginkább prototípusgyártásban és egyedi termékek készítésében használják ki, de a technológia a tömeggyártás bizonyos szegmenseiben is megjelent. Bár milliós nagyságrendű azonos alkatrészek előállítására kevésbé alkalmas, a gyártóberendezések alkatrészeinek javításában és pótlásában fontos szerepet játszik.
3D nyomtatás – A műanyag pisztolytól a repülőgép-alkatrészig
Az ipari podcast sorozat 3D nyomtatás – Műanyag pisztolytól a repülőgép alkatrészig című első része olyan fő témákkal foglalkozik, hogy mi is az a 3D nyomtatás, hogyan működik? Miképp fejlődtek az alapanyagok az évek során? Milyen lehetőségeket kínál a 3D nyomtatás a magyar kkv-knak és globális vállalatoknak? Mik a technológia fő kihívásai? Mit tartogat a 3D nyomtatás az otthoni felhasználás számára? Az elmúlt években az additív gyártás számos elavult vagy kevésbé hatékony ipari technológia helyére lépett be, de jelenleg is fejlesztési lehetőségek sorát kínálja a gyártásban, termelésben. Tudjon meg többet az additív gyártásban rejlő lehetőségekről hazánk egy meghatározó ipari szakértőjétől, nézze meg az INTEGRATOR FM 3D nyomtatás – A műanyag pisztolytól a repülőgép-alkatrészig című epizódját!
Kapcsolódó cikkek
- Budapesten tanítják vezetni a jövő autóit a Bosch mérnökei
- Amit a Black Friday utáni és a karácsony előtti csomagszállításról tudni érdemes
- Elindult az NMHH Podcast 2. évada, fókuszban az online gyermekvédelem témájával
- AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
- Az Artec 3D bemutatja az Artec Studio 19-et
- Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley
- Az Artec 3D bemutatja két legújabb 3D szkennerét
- Piacra dobta legújabb szkennereit az Artec 3D
- A Robert Bosch-sztori: egy autóipari legenda nyomában
- A Markforged bemutatja a világ első ipari fém ÉS kompozit 3D nyomtatóját