Az ABB bemutatja „Kőbe zárt zene” sorozatának legújabb részét
2025. január 20.
Egy korallzátony melletti homokos szigeten fekszik egy káprázatos nyaralóhely, ahol kagylószerű, fából készült villák cölöpökön emelkednek a türkizkék víz fölé, és gyönyörű tengerparti házak alkotnak egységet a környező dűnékkel, ez a szaúd-arábiai Ummahat-szigeten található St. Regis Red Sea Resort. Ezen a helyszínen a kifinomult formatervezés és a modern technológia ötvöződik egy távoli, a közműhálózatokon is kívül eső, varázslatos hangulatú környezettel.
• Az ABB „Kőbe zárt zene” (Frozen Music) című építészeti videósorozata ezúttal a szaúd-arábiai St. Regis Red Sea Resortba kalauzol.
• A fenntarthatóság és a környező ökoszisztéma védelme kulcsfontosságú motívumok az üdülőhely szellemiségében. Az üdülőhely teljes egészében megújuló energiával működik, a napelemek egy hatalmas szárazföldi energiatárolóra vannak kötve.
• Az energia elosztását az ABB System pro E hálózati elosztó berendezései és Minicenter elosztószekrényei, továbbá az ABB Ability eszközkezelő megoldásai biztosítják.
A fejlesztés a Red Sea Projekt része: ez Szaúd-Arábia egyik nagyratörő vörös-tengeri gigaprojektje a NEOM mellett. Számos új luxusszállodával és üdülőhellyel, a tengerpart és a közeli szigetek világszínvonalú turisztikai célponttá alakulnak át. A vízió mögött hatalmas építészeti precizitás áll.
A Vörös-tenger partján elhelyezkedő St. Regisben minden részletet aprólékosan, a legmagasabb szintű szakértelem és fenntarthatóság mellett terveztek meg.
A kivitelező, a Red Sea Global japán szemléletet hozott a projektbe Kengo Kuma és társai révén, akik olyan kulturális nevezetességekről váltak híressé, mint például a V&A Dundee Skóciában, a Hans Christian Andersen Múzeum Koppenhágában, és az Exchange központ Sydneyben. A St. Regis Red Sea Resort volt Kengo Kuma első munkája Szaúd-Arábiában. Nicola Maniero, a projektcsapat vezetője, elmondta, hogy az egész csapat izgalommal várta az új kihívást: új ország, más éghajlat, másféle életmód, és egy átlagosnak korántsem nevezhető helyszín.
Miután a terv formát öltött, magát a megoldást az anyagválasztás ihlette, ami a világ másik felére vezet, hiszen itt minden szerkezethez legfőképpen közönséges lucfenyőt használtak. A faelemek gyártását és felületkezelését Blumer Lehmann végezte Svájcban, majd a kész elemeket hajón szállították a szigetre. Ezáltal az építészek drasztikusan lecsökkentették az öntött beton mennyiségét.
A hely elkötelezett a „regeneratív turizmus” mellett. Ez nem csupán karbonsemlegességet jelent, hanem a környező ökoszisztéma aktív fejlesztését is. Ez már magára a szigetre is érvényes, amely az emelkedő tengervízszint és az ár-apály erózió miatt veszélyeztetetté vált. A sziget néhány éven belül eltűnhetett volna a tengerben, ezáltal teknősök és madarak fészekrakó helye, és egy hatalmas mangrove erdő is víz alá került volna. A sziget talajszintjét homokfeltöltéssel a tengerszint fölé emelték, ezzel megőrizve annak épségét és biológiai sokféleségét. A villák is magasabban helyezkednek el: 47 található a tengerparton,43 pedig közvetlenül a víz felett. Amellett, hogy a villák a naplemente lenyűgöző látványa miatt épültek a sziget nyugati partjára, az is cél volt, hogy csökkentsék a keleti oldalon elhelyezkedő korallzátonyra gyakorolt környezeti hatást. A természet iránti felelősség ugyanis kulcsfontosságú motívum az üdülőhely szellemiségében.
Az üdülőhely teljes egészében megújuló energiával működik. A napelemek egy hatalmas szárazföldi energiatárolóra vannak kötve. Az energia elosztásához a kivitelező az ABB-hez fordult, amely System pro E hálózati elosztó berendezéseket és Minicenter elosztószekrényeket, továbbá ABB Ability eszközkezelő megoldást biztosított. Minden elemet úgy terveztek meg, hogy az megfeleljen a telepítési hely által jelentett egyedi kihívásoknak, miközben megbízhatóságot, átláthatóságot és nyugalmat biztosít.
A St. Regis Red Sea Resort koncepciója, hogy a lélegzetelállító szépségen túl kivételes luxust, valamint a villák, éttermek és wellness létesítmények által nyújtott kényelmet biztosítson a látogatóinak és annak a megtapasztalását, hogy milyen összhangban létezni a környezettel anélkül, hogy bármit elvennének a természettől vagy hulladékot hagynának maguk után.
Nicola Maniero azt reméli, hogy a projekt hatására az építészetre és a környezetre egy nagy egység egymást tökéletesen kiegészítő két részeként lehet tekinteni.
A „Kőbe zárt zene” sorozat további részei magyar felirattal ide kattintva tekinthetők meg, az angol eredeti nyelvűek pedig itt találhatók.
Kapcsolódó cikkek
- ABB együttműködés az energiahatékony jövőért
- Az ABB a Microsofttal közösen piacra dobja a Genix Copilotot
- Digitális felügyeleti megoldás biztosítja a finn kórház áramellátásának kifogástalan állapotát
- Az ABB ismét várja az egyetemi és főiskolai képzésben részt vevő női hallgatókat mentorprogramjára
- Az ABB mexikói gyártóüzeme két év alatt 80 százalékkal csökkentette a károsanyag-kibocsátást
- Az ABB frissíti a Freelance folyamatirányító rendszerét
- Az ABB továbbfejlesztett hajtása új életre kelti a NASA szélcsatornáját
- Együttműködik az ABB és a Zumtobel Csoport
- Az ABB felmérése szerint a legtöbb európai vállalat le akar válni a fosszilis tüzelőanyagokról
- Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával