Az ESG a MAGE Fenntarthatósági Fórumának központi témája

Szalóczy Miklós, a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MAGE) Fenntarthatósági Szakmai Fórumának vezetője, a Robert Bosch Kft. GST Energy energiakérdésekkel foglalkozó globális munkacsoportjának vezetője adott betekintést a Fórum működésének elmúlt egy évébe. 

 

– Közel másfél éve működik a MAGE Fenntarthatósági Fóruma. A 2023-as évre vonatkozóan négy fókusztémát azonosítottak: energiaellátás és energiahatékonyság, digitalizáció, biodiverzitás és végül az ESG. Kezdjük utóbbival, mert az ESG szabályozása változott 2024-től, és változni fog 2025-től is. Hogyan tudják segíteni a vállalatokat a felkészülésben? 

 

– Az ESG egy sokrétű, mindenkit érintő és egyre aktuálisabb téma. Amikor először előkerült, akkor még egy távoli megoldandó problémának tűnt, most viszont már valóban égető feladat, 2025-től már a kisebb vállalatoknak is jelentéseket kell tennie – mondhatjuk, hogy mindenki nyakig benne van. A vállalatok erőforrásokat biztosítanak erre a feladatra, a nagyvállalatok pedig már gyakorlati tapasztalatokkal is rendelkeznek. Ezeknek a tapasztalatoknak a megosztása kimondottan érdekes, és egyben nagy segítség is azon tagok számára, akiknél most került elő igazán az ESG. Ilyen tapasztalatcserére adnak lehetőséget az üléseink.

 

A legutóbbi alkalommal az egyik tagvállalatunk osztotta meg a tapasztalatait arról, hol tart most az ESG területén. Az ilyen beszámolók rengeteg kérdést generálnak, más-más a fókusza egy kkv-nak és egy nagyvállalatnak, így nagyon hasznos párbeszéd tud beindulni a cégek között. 

 

Szalóczy Miklós

 

– Mi okozza a legnagyobb kihívást az ESG tekintetében a vállalatoknak? Mennyivel okoz nagyobb fejtörést a téma a kkv-knak, mint a nagyvállalatoknak?

 

– Nagyon komplex felkészülést igényel az ESG, ráadásul az új feladatokat a meglévő rendszerekhez kell illeszteni. Rengeteg szabványt kell ismerni, valamint komoly kihívást okoz a jelentéstételhez szükséges adatok összegyűjtése. Az aktualitása miatt ezeket a cégek már a saját bőrükön érzik, azok is, akikre közvetlenül nem vonatkozik majd jelentéstételi kötelezettség, hiszen a beszállítói lánc részeként érintettek lesznek.

 

Ezekben nagy segítséget jelentenek az említett tapasztalatmegosztáson kívül a Big 4 vállalatok előadásai, akik akár tagvállalatként, akár külsősként jelennek meg az üléseken.

 

– A Fenntarthatósági Fórum idén mennyire fókuszál az energiaválságra, mennyire számít még mindig fájópontnak az energiaár szintje? Válasz lehet a zöldenergia használata az energiaárak emelkedésére?

 

– Már nem akkora a riadalom, mint körülbelül másfél éve, a válság kirobbanásakor. Nemzetközi szinten nem az energiaárak szintje, hanem a volatilitása jelent komoly problémát. Az árak ingadozása, valamint az ellátási láncok törékenysége bizonytalansági faktort okoz, ami pénzügyi nyomással jár.

 

A zöldenergia válasz lehet, igen – de csak egy komoly beruházás után. Azoknak a vállalatoknak most sokkal kevesebb az izgulni valója, akik már több megújuló energiát használnak. A megújuló energia ára stabilabb, mint a fosszilis energiahordozóké.   

– Milyen előrelépést értek el a digitalizáció témakörében? 

 

– Egy konkrét példával tudok erre válaszolni, az idei egyik előadásunkat a digitalizáció témakörében tartotta az egyik tagvállalatunk, még pontosabban a kiberbiztonság volt a téma egy átfogó koncepció bemutatásával. 

 

A tagvállalatok emellett a MAGE-n keresztül egyéb konferenciákra is kapnak meghívókat, gyakran kedvezménnyel. Ezeken szintén tudnak a digitalizációval kapcsolatban tájékozódni.

 

– Az idei évre vonatkozóan megfogalmaztak újabb fókusztémákat a tavalyi négyen kívül?  

 

– Nem, a célunk inkább a korábban felvett témák mélyítése. Fontosnak tartom a Fenntarthatósági Fórum vezetőjeként, hogy a tagvállalatoknak legyen ideje egy-egy témában alaposabban elmerülni. Ahogyan említettem, a legutóbbi ülésen is mélyebb eszmecsere alakult ki egy beszámoló nyomán, ezt hasznosnak tartom, ezt szeretnénk továbbvinni a következő alkalommal.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció