Mi leszek, ha felnőtt leszek?
2025. január 13.
Már csak egy hónapjuk van az idén érettségiző – vagy már korábban érettségizett – diákoknak, hogy megjelöljék, hol szeretnének továbbtanulni 2025 szeptemberétől. Ez a döntés elsősorban a sikeres karrier kezdetéről, és nem a szak és az egyetem kiválasztásáról szól!
A sikeres pályaválasztás kulcsa az érdeklődési kör és a képességek ismerete mellett a tudatos tervezés és a nyitott hozzáállás. A technológiai fejlődés és a globalizáció minden területen felgyorsította a gazdasági-társadalmi változásokat, így valószínű, hogy a 3 vagy 5 év alatt megszerzett diploma csak folyamatos tanulással, sőt akár életpálya váltással nyújt majd biztos megélhetést. Mérlegelni kell, hogy a szakmai sikerek megalapozásához a kiválasztott felsőoktatási intézmény milyen gyakorlati képzést, átfogó, változásokhoz rugalmasan igazodó szemléletet ad, mennyire mélyen tanít meg a legmodernebb technológia eszközök (pl. mesterséges intelligencia) biztos használatára, hogyan fejleszti a kreatív, problémamegoldó, kritikus gondolkodást és a csapatmunkát – mert ezekre a készségekre egyre nagyobb szükség lesz a jövőben is.
„A digitális eszközök ismerete, az MI használata jelentős versenyelőny, ezért hátrányba kerül, sőt, idővel kiszorul a munkaerőpiacról, aki nem alkalmazza tudatosan a napi feladatai elvégzése során. A mesterséges intelligencia előretörésével rövid időn belül egyes munkakörök megszűnnek, de számtalan új jön létre. Az oktatási intézményeknek pedig erre a jövőre, az új gondolkodásra, folyamatos változásra, megújulásra kell felkészíteniük a hallgatókat, hogy hosszú távon jól fizető, sikeres karrierjük legyen a munkaerőpiacon.” – mondta Dr. Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke és a Mesterséges Intelligencia Koalíció Oktatási és tudatosítási munkacsoportjának vezetője.
Vannak olyan foglalkozások, amelyek iránt nemhogy nem csökken, hanem egyre nagyobb a kereslet. A folyamatszemlélettel, problémamegoldó hozzáállással rendelkező informatikusok jelenleg is a legkeresettebb szakemberek között vannak*. Ők azok, akik friss diplomásként az átlagnál rövidebb idő alatt, akár másfél hónapon belül találnak munkát**. Napjaink egyik kiemelt témája a kiberbiztonság, amelyhez kapcsolódó állások 28%-a betöltetlen, azaz világszinten 2,8 millió kiberbiztonsági szakember*** hiányzik a munkaerőpiacról. Összességében az IT szektor világszinten 50 millió új munkahelyet teremt a jövőben****.
Biztos jövőt jelentenek azok a munkakörök is, amelyek a digitalizációs lehetőségeket beépítik a gazdasági szférába, a termelésbe vagy a szolgáltató szektorba, ezért egyre népszerűbb pl. a fintech képzés, a robotika vagy a drónspecializáció. Az e-kereskedelem, digitális marketing és digitális transzformáció területén 25–35%-kal nőhet az állások száma a következő öt évben*****. Trendek alapján nagy számban lesznek olyan új foglalkozások, amelyeknek ma még a nevét sem tudjuk, hiszen egyes vélemények szerint a 2030-ban meghirdetett állások 85%-át ma még fel sem találták******. Ne feledjük, hogy ezeket az új szakmákat, valószínűleg a most egyetemekre beiratkozó – nyitott, rugalmas, új technológiai szemléletet elsajátító – hallgatók fogják feltalálni.
A különböző tudományterületek, a digitalizáció egyre gyorsuló fejlődésével az élet minden területén szükséges a folyamatos önfejlesztés és az IT tudás. A lifelong learning, az élethosszig tartó tanulás, a jövőben nemcsak a munkavállalók belső igénye lesz, hanem a munkaerőpiac kötelező elvárása. Ezért érdemes átgondolni, hogy a pályaválasztáskor kiválasztott szakterület előtt – jelenlegi ismereteink alapján – milyen fejlődési pálya van. Milyen tudásra, készségekre van szükség, azt hol és milyen formában lehet személyre szabottan, rugalmas időbeosztással elsajátítani, majd a később erre építve az ismeretanyagot frissíteni, kiegészíteni.
___________________
*Randstad IT felmérés, 2024
**Diplomás Pályakövetési Rendszer felmérés 2023
***Boston Consulting Group (BCG)
****McKinsey kutatás
*****Világgazdasági Fórum kutatása
******Institute for the Future
Kapcsolódó cikkek
- Egy győri középiskolának fejlesztettek hibabejelentő alkalmazást a Széchenyi-egyetem hallgatói
- Betekintés az ELTE Informatikai Kar világába
- Budapesten és Győrben is bemutatja képzési kínálatát a Széchenyi-egyetem
- Egyedülálló műszaki bemutató- és gyakorlólabort kapott a Széchenyi-egyetem
- Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás
- A drónok alkalmazásáról kínál egymásra épülő képzéseket a Széchenyi István Egyetem
- November 28: Nyílt Nap az ELTE Informatikai Karán
- Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
- II. Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai konferencia
- Folyosón sétáló drónkutyák és víz alatti drónok