A Bosch célja 2030-ig: több mint 10 milliárd intelligens érzékelő
2025. január 12.
A szenzortechnológia alapjaiban alakítja át mindennapi életünket: nyomon követi sporttevékenységeinket, megkönnyíti eszközeink használatát, ellenőrzi a levegő minőségét, hogy csak néhány példát említsünk. Azért, hogy ezek a funkciók mindig a fogyasztók rendelkezésére álljanak, a Bosch Sensortec érzékelői egyre okosabbak. A cég egy rendszerbe integrálja a mikrokontrollereket, a szoftvereket és a mesterséges intelligenciát (MI), mindez pedig magában az érzékelőben fut: ez a mikroelektromechanikai érzékelők (MEMS) új technológiája.
• Az intelligens szoftverek és a peremhálózati mesterséges intelligencia (Edge AI) hatékony és integrált érzékelőmegoldásokat kínálnak
• Pontos, személyre szabott és valós idejű adatok a felhasználók számára
• Kompakt, funkciógazdag és energiatakarékos érzékelők a szórakoztatóelektronikai eszközökhöz
Stefan Finkbeiner, a Bosch Sensortec vezérigazgatója hangsúlyozta: „A Bosch innovatív, élvonalbeli szenzormegoldásai olyan területek fejlődését szolgálhatják, mint például a felhasználók egészségügyi monitorozása, az okosotthonok és az okosvárosok. A mesterséges intelligencia és az intelligens szoftverek azok a kulcsfontosságú technológiák, amelyek mindezt lehetővé teszik.”
A Bosch célja 2030-ig: több mint 10 milliárd intelligens érzékelő
A Yole Group piackutató és stratégiai tanácsadó cég szerint a Bosch negyedik egymást követő évben a MEMS-piac vezetője. A Bosch Sensortec 2024-ben több mint egymilliárd – integrált mikrokontrollerekkel és szoftverrel működő – MEMS-érzékelőt állított elő. 2027-től a termékek 90 százaléka tartalmazza az integrált funkciókat. A vállalat célja, hogy 2030-ra több mint 10 milliárd ilyen fejlett integrációval ellátott MEMS-érzékelőt értékesítsen.
Mesterséges intelligencia a peremhálózaton
A peremhálózaton – azaz közvetlenül az érzékelőben – futó mesterséges intelligencia (Edge AI) alkalmazásával nincs szükség folyamatos adatfelhő-kapcsolatra. Ezzel egyszerre biztosítható az adatok védelme, drasztikusan csökkenthető a rendszer válaszadási ideje, és mérsékelhető az energiafogyasztás, miközben a felhasználók pontos, valós idejű visszajelzéseket kaphatnak. A legmodernebb szoftvermegoldások nem csupán az érzékelő, hanem az egész rendszer számára jelentős hozzáadott értéket kínálnak. Új alkalmazási területeket tesznek lehetővé azzal, hogy a mesterséges intelligencia alapjait magába az érzékelőbe integrálják.
Always-on – mindig használatra készen
Az always-on technológia alapvető fontosságú a szórakoztatóelektronikában, hiszen bizonyos funkciók folyamatos elérését az eszköz aktiválása és a központi processzor „felébresztése” nélkül teszi lehetővé. Ez jelentősen megnöveli az akkumulátor élettartamát, miközben intuitívabb és könnyebb felhasználói élményt nyújt. Különösen igaz ez az okostelefonok és a fülbe helyezhető eszközök (Hearables) esetében.
Az intelligens érzékelők és szoftverek kombinációja új lehetőségeket kínál, amelyek lehetővé teszik többek között a hangalapú asszisztensek gyors elérését vagy az egészségi állapot monitorozását. Az always-on funkció gyakorlati alkalmazásai között említhetők például a hangtevékenység-észlelés (beszédérzékelés) és a kulcsszó-aktiválás a hangasszisztenseket kezelő eszközök elindításakor. Ilyen terület még az okosórák esetében az esésérzékelés – a gyorsabb vészhelyzeti segítségnyújtás érdekében –, vagy az okostelefonoknál az automatikus tájolásérzékelés – az egyes üzemmódok megfelelő beállításához –, valamint a különböző eszközök inaktív állapotban alvó üzemmódba kapcsolása is.
Hálózatba kapcsolt intelligens érzékelők: személyes MI-tanácsadó
Létezik olyan korlátlanul elérhető, professzionális fitneszedző, aki bármikor visszajelzést ad? Pontosan ezt teszik lehetővé a Bosch Sensortec hálózatba kapcsolt intelligens érzékelői (Smart Connected Sensors; SCS). A platform minőségi visszajelzést ad a felhasználónak a különböző mozgásformák végrehajtásáról, emellett az egyes mozdulatokat és az ismétlésszámot is méri. A kifejezetten az egész test mozgáskövetésére tervezett SCS platform egy olyan integrált hardver- és szoftvermegoldást kínál, amelynek alapja egy inerciális mérőegység (IMU). Ez a programozható és mesterséges intelligenciával kiegészített BHI380 érzékelőre épül, amely drasztikusan csökkenti a fejlesztési költségeket és a piacra kerülési időt.
A szoftveres hangvezérlés forradalma
A vezeték nélküli fej- és fülhallgatók alapvetően alakították át a zenéhez, podcastokhoz és hangoskönyvekhez kapcsolódó felhasználói szokásokat, hiszen szabad, akadálytalan mozgást biztosítanak. Mindeközben az érzékelőalapú új funkcióik – mint például a tevékenységfelismerés és a beltéri navigáció – további lehetőségeket kínálnak. A hangvezérlésnél azonban előfordulhat olyan eset is, amikor a rendszer a környezeti zajokra is reagálva működésbe lép. Ennek megelőzésére fejlesztette ki a Bosch Sensortec az új szoftveralapú megoldását. Az új BMA550 gyorsulásérzékelő a csontrezgéseken keresztül érzékeli a hangot, majd intelligens algoritmusok gondoskodnak arról, hogy a hangvezérlés csakis akkor lépjen működésbe, amikor az eszköz viselője valóban beszél.
Mély lélegzetet: levegőminőség-érzékelés
A rossz beltéri levegőminőség komoly problémát okozhat. Az otthoni főzésből származó PM2,5 finompor koncentrációja például a megengedett határértékek százszorosát is elérheti. A Bosch a PM2,5 és PM1 szálló por koncentrációjának mérésére kifejlesztett részecskeérzékelője azonban célzott és hatékony válaszlépéseket tesz lehetővé. Egy hamarosan megjelenő szoftverfrissítéssel pedig már a PM10 szálló por mérése is lehetővé válik.
A világ szinte teljes lakossága (99 százalék) olyan levegőt lélegezik be, amely meghaladja a WHO levegőminőségi határértékeit, ami nagy mértékben veszélyezteti az egészséget. A Bosch BMV080 finomporérzékelője szoftvereket, valamint intelligens algoritmusokat használ, és egy olyan apró, ventilátor nélküli kialakítást kínál, amely több mint 450-szer kisebb, mint bármely hasonló eszköz a piacon.
Nyílt platform és szoros együttműködés
A Bosch emellett olyan keretrendszert is kínál, amely abban támogatja az ügyfeleket, hogy személyes alkalmazásaikhoz specifikus mozgásértékelő algoritmusokat dolgozzanak ki. Ezek a modellek olyan intelligens mozgásérzékelőkön futtathatók, mint például a BHI360. A Bosch Sensortec és a Doublepoint a BHI360 felhasználásával közösen hozott létre egy okosórákhoz fejlesztett hatékony mikromozdulat-vezérlési megoldást. A rendszer mindig elérhető, megbízható kezelést tesz lehetővé, a fényerőt például az ujjak intuitív csippentő mozdulatával (pinch) szabályozhatják a felhasználók. A Doublepoint fejlett algoritmusai könnyedén integrálhatók a Bosch kompakt, kis energiaigényű IMU-egységeibe. A kameraalapú megoldásokhoz képest az IMU-alapú megközelítés akadálytalan mozdulatfelismerést tesz lehetővé, miközben nagyobb megbízhatóságot és hatékonyságot biztosít.
„Ez az együttműködés kiváló példája a Bosch Sensortec tárgyak internete (Internet of Things; IoT), illetve viselhető termékek piacán folytatott fejlesztéseinek, amelyekkel lehetővé teszi a gyártók számára, hogy fejlett és felhasználóbarát újdonságokkal jelenjenek meg a piacon” – hangsúlyozta Lucas Ginzinger, a Bosch Sensortec marketing- és üzletstratégiai alelnöke.
Kapcsolódó cikkek
- Szoftverek és MI segítségével teszi intelligensebbé termékeit a Bosch
- CES 2025 – A Bosch termékei a hétköznapok minden területén jelen vannak
- Hogyan forradalmasítják a szoftverek és a mesterséges intelligencia az érzékelőket?
- Mérhető eredményeket várnak a befektetők
- AI-területen kötött stratégiai megállapodást az LG és a Microsoft
- Az LG és a Microsoft együttműködik az otthoni AI kiépítésében
- Digitális lopásvédelem a Bosch eBike akkumulátorokhoz
- Úttörő AI-alapú innovációk üzleti és kreatív felhasználáshoz és játékhoz egyaránt
- A Lenovo AI-alapú megoldásokat és merész innovációkat vitt a CES-re
- A Samsung kiterjeszti az „AI Mindenkinek” jövőképét a CES 2025 kiállításon