Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől

Sokan tartanak az otthonukban keletkező elektromos tüzektől, az ezek elleni védelem kialakításához a többség szakember segítségét kéri – derül ki a Schneider Electric online felméréséből. A kutatás alapján a legtöbben 10 ezer és 100 ezer forint közötti összeget fordítanának arra, hogy lakásuk védett legyen az elektromos tüzektől.

A Schneider Electric kérdőívét kitöltők 40 százaléka szembesült már olyan helyzettel, hogy meghibásodott elektromos készülék miatt lekapcsolt a biztosíték. A kutatás során a válaszadók közel 15 százaléka jelezte, hogy volt már arra példa, hogy túl sok nagyteljesítményű eszközt csatlakoztatott a hálózatra, ami emiatt túlterhelődött. A megkérdezettek 7 százaléka észlelt túlfeszültséget áramszünet/üzemzavar utáni visszakapcsoláskor, míg 8 százalékuknál pár alkalommal volt rövidzárlat. Viszonylag magas azok aránya, akik még nem kerültek olyan helyzetbe, hogy elektromos berendezés, eszköz vagy hálózat okozta meghibásodás történjen otthonukban, a kérdőívet kitöltők közel harmada jelezte ezt. 

 

Szerencsére, ha akadt is villamossági probléma, a túlnyomó többségnek nem okozott jelentősebb anyagi kárt. A kérdőívet kitöltők több mint felénél semmilyen kár nem keletkezett, valamivel több mint harmadánál pedig csak minimális volt az anyagi kár mértéke. Közel 7 százalék volt viszont azok aránya, akiknél több százezer forintos kárt okozott valamilyen elektromos eszköz, vagy a hálózat meghibásodása, míg a válaszadók 0,6 százaléka igen súlyos következményekkel szembesült, elektromos tűz ütött ki náluk, és részben vagy teljesen leégett az otthonuk.

 

Annak ellenére, hogy a felmérésben résztvevők többségének elektromos tűz eddig nem okozott komolyabb károkat, azt fontosnak tartják, hogy megtegyék a szükséges óvintézkedéseket az ilyen esetek elkerülésére. A megkérdezettek több mint fele (53 százalék) jelezte, hogy nagyon fontos számára az ilyen jellegű védelem, amelynek kialakításához szakember segítségét kérte. A válaszadók 37 százaléka csak a jogszabályi előírásokban szereplő minimális elvárásoknak megfelelő védelmi berendezésekkel rendelkezik. Tíz százalék pedig egyáltalán nem tartja fontosnak ezt, eddig eszébe sem jutott, hogy foglalkozzon vele. 

 

„Számos eszköz a rendelkezésünkre áll, hogy megelőzzük a bajt. A Schneider Electric minden esetben javasolja túlfeszültség védő készülék és ívzárlat védelmi készülék beépítését az épületek villamos szekrényébe. Emellett nagyon hasznos a vezeték nélküli füstérzékelő alkalmazása is, amely időben jelez, már a lakástüzek keletkezésekor. Ezek az eszközök kis beruházást jelentenek ahhoz képest, hogy milyen jelentős károkat tudnak nagy biztonsággal megelőzni” – mondta Hargita Péter, a Schneider Electric marketingigazgatója.

 

Az elektromos tűz elleni védelemre a Schneider Electric kérdőívét kitöltők mintegy kétharmada 10 és 100 ezer forint közötti összeget költene. A válaszadók kicsit több mint ötöde már 100 ezer és 500 ezer forint közötti összeget is szánna erre a célra, 3 százalék fél- és egymillió forint között fordítana rá, míg két százalék akár 1 millió forintnál is többet. A megkérdezettek tizede ugyanakkor egyáltalán nem költene erre a célra. 

 

A válaszadók relatív többsége nem vállalkozna az elektromos tüzek elleni védelemhez szükséges berendezések kiválasztására, szakembert bízna meg ezzel, 45 százalék járna el így. Majdnem ugyanilyen arányban (44 százalék) vannak azok, akik a termék műszaki paraméterei alapján döntenének. A márka és a gyártó ismertsége a kérdőívet kitöltők 8 százaléka számára lenne döntő szempont, 1 százaléknak az ár lenne a legfontosabb, míg 2 százalék más felhasználók által adott értékelések alapján választana. 

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció