II. Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai konferencia
2024. november 19.
Kiemelt érdeklődés övezte az oktatási innovációban élen járó Gábor Dénes Egyetem immár második alkalommal megrendezett Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai konferenciáját. A november 15-én megtartott esemény idén is lehetőséget biztosított a hazai és a nemzetközi dróntechnológia – és piac bemutatkozására, valamint szakmai tapasztalatok cseréjére. A rendezvényen 30 izgalmas előadás és 4 kiállító partner várta a technológia iránt érdeklődő szakembereket és az egyetemista hallgatókat.
Előadás az orosz-ukrán háborúban használatos drónokról, a víz alatti drónokról, a konferencia szünetében pedig a folyosón drónkutyák sétálnak – a laikusok számára minden bizonnyal így foglalhatnánk össze röviden a II. Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai konferenciát.
A szakmai eseményen részt vevő 120 szakembert azonban számos izgalmas szakmai téma várta: adatbiztonság és információbiztonság, a dróntechnológia és képfeldolgozás újdonságai, támadási pontok és védelmi megoldások a drónrendszerekben, képi metaadatok AI alapú osztályozása, a kutatás-fejlesztés és a mesterséges intelligencia bevonása, négylábú, kétlábú és víz alatti robotok, valamint több témakör is érintette a dróntechnológia oktatásának kérdéskörét.
A neves szakemberek előadásaiban olyan speciális témák és felhasználási területek is felmerültek, mint többszenzoros UAV rendszerrel történő objektumkeresés, a gombakörök felismerése drónos légifelvételezéssel és MI feldolgozással, drónos felmérések adatain alapuló prediktív modellezés az örökségvédelem területén, hőkamerás adatelemzés alkalmazása az öntözött és öntözetlen területek összehasonlításában, valamint hőkamerák és drónok használata a naperőművek karbantartásánál.
A nemzetközi és hazai szakemberek előadásaihoz a Gábor Dénes Egyetem felújított Technológia terme biztosított méltó helyszínt.
„Büszkék vagyunk arra, hogy élen járunk az innovációban és egyre gyarapodnak a kutatásaink a drónok képfeldolgozása területén, valamint Magyarországon elsőként indítottunk mérnökinformatikai és gazdaságinformatikai mesterképzést dróntechnológia specializációval. A hallgatóink a repülés megtervezésétől a mesterséges intelligenciával történő képfeldolgozásig történő elméleti és gyakorlati oktatással a munkaerőpiacon igen keresett komplex tudást kapnak. Bízom benne, hogy a konferencia tudásmegosztása során született egy-két kiváló ötlet, amelyből korszakalkotó kutatás, vagy olyan termék illetve szolgáltatás lesz, amely a tudomány határait kitolva a holnap kihívásaira ad pozitív választ!” – mondta el nyitóbeszédében Dr. Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke.
„Egyetemünkön kiemelt hangsúlyt fektettünk a kutatás alapú gyakorlatorientált oktatásra, amely nem csak a tanulást támogatja, hanem lehetőséget ad a hallgatóink számára, hogy valódi kutatási projektekben vehessenek részt. Ennek jegyében több tudományos műhely is működik intézményünkben, ahol kiemelt figyelmet kap, hogy a fejlesztéseket és azok eredményeit miként lehet a társadalom javára fordítani” – nyitotta meg az eseményt Dr. Zimányi Krisztina, a Gábor Dénes Egyetem rektora. „Jelen konferencia nemcsak a dróntechnológiához kapcsolódó legújabb eredményeket hozza közelebb hozzánk, de lehetőséget ad arra is, hogy együtt gondolkodjunk és megvitassuk az előttünk álló adatfeldolgozással és adatbiztonsággal összefüggő kihívásokat.”
A konferencia 30 teltházas előadása között helyet kapott a dróntechnológia társadalmi és gazdasági szerepe, a benne rejlő óriási potenciál. „A drónpiac robbanásszerű növekedés előtt áll, annak fejlődésébe való aktív bekapcsolódás Magyarország számára kiemelkedő jelentőségű. A hazai drón ipar általános víziója egy olyan iparági ökoszisztéma kialakítása, amely a hazai adottságok kihasználása mellett 2-3 fókuszterületen globálisan is a világ élvonalába helyezi hazánkat. Becslések szerint 2030-ra ennek eredményeként közel 14 ezer munkahely létesülhet, 2.500 új iparági vállalkozás indulhat el, és a dróntechnológia fejlődése 289,7 milliárd forinttal járul majd hozzá Magyarország GDP-jéhez” – mondta el Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára.
Az esemény nemcsak a tudásmegosztásról, az izgalmas előadásokról, bemutatókról, és talán még érdekesebb folyosói szakmai beszélgetésekről szólt, hanem egy közös munka elindulásáról is: hosszú távú együttműködési megállapodást kötött a Gábor Dénes Egyetem és a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) közös pályázatok, kutatások és szakmai rendezvények előkészítésére.
A GTTSZ 1992 óta működő, országos hatáskörű civil szervezet, amelynek célja a szakmai és tudományos élet élénkítésén belül a tudásháromszög – oktatás, kutatás, ipar – erősítése, benne mindhárom szféra képviselőivel. A most aláírt együttműködés első kézzelfogható eredménye a 2024. december 10-12. között megrendezendő, a „Jövőnk a Jövőben” 3 napos pályaorientációs konferencia, ahol a szakközépiskolák végzős hallgatói innovatív technológiai megoldásokkal – mesterséges intelligencia, a dróntechnológia, a kibervédelem, a robotika és űrtechnológia – találkozhatnak majd szakmai előadások és bemutatók formájában. Az együttműködésről szóló megállapodást a Gábor Dénes Egyetem képviseletében Dr. Dietz Ferenc, elnök és Dr. habil Horváth Bianka, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének (GTTSZ) elnöke írta alá.
Kapcsolódó cikkek
- Folyosón sétáló drónkutyák és víz alatti drónok
- Mobilitás és környezet: a jövőbe mutató járműiparról tartott konferenciát a Széchenyi-egyetem
- Párbeszéd a fenntartható energiáért és mobilitásért – elkezdődött a Hungarian Battery Week
- Hazai tervezésű pilóta nélküli légijármű forradalmasítja a tisztítástechnológiát
- A magyar ipari dróngyártás Európa csúcsán
- Turbó fokozatra kapcsolt az innovációban az OMODA gyártója, a Chery Group
- Valódi robotkutya a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI konferenciáján
- Fenntartható járműipar és közlekedés: nemzetközi mérnöki konferenciát rendezett a Széchenyi-egyetem
- Életmentő drónok
- Megérkezett a videó a látványos drónshow-ról! Rákacsintott Budapestre, majd táncra perdült a Szabadság-szobor