50 év után ismét holdra szállást hajt végre a NASA
2024. február 13.
50 év után, 2024. február 14-én ismét holdra szállást hajt végre a NASA, nem is akárhogyan. A Nova-C holdra szálló megépítésében és elindításában a világszerte ismert Columbia Sportswear ruházati márka is részt vesz egy olyan speciális anyagával, amely ellenáll a Hold szélsőséges időjárásának.
A Nova-C holdra szálló, amelyet az Intuitive Machines amerikai vállalat tervezett kis, kereskedelmi rakományok szállítására a Hold felszínére, a hét minden napján, napi 24 órában képes adatokat fogadni és továbbítani, valamint akár 130 kg-os teherbírásra is képes. 50 év után tehát az Amerikai Egyesült Államok ismét Holdra száll, azonban különleges partnerrel teszi mindezt.
Hétköznapi viseletként használt anyag tudományos misszióban
A kilövés előtti laboratóriumi szimulációk során az Intuitive Machines kutatói megállapították, hogy a Columbia Omni-Heat Infinity aranyszínű fémfóliája hatékony a Nova-C szigetelésében a Hold szélsőséges, akár -250 és 250 Celsius fokos hőmérsékleteivel szemben. Az aranyszínű fóliás megoldás számos Columbia őszi-téli ruházatában – kabátban, aláöltözőben, sapkában, kesztyűben – megtalálható. A technológia különlegessége az aranyszínű pöttyökben rejlik, amik nagy arányban képesek visszaverni és megtartani a mozgás közben termelt testhőt. Így az alatta elhelyezett szintetikus béléssel kiegészítve kimagasló szigetelő hatást és melegérzetet biztosít. “Az együttműködés nem mindennapi. Az Omni-Heat Infinity innovatív technológiáját egyébként éppen a NASA egyes ruhadarabjai ihlettek, így ez az együttműködés tökéletes összhangot jelent a márka és a szervezet között” – mondja Szabó János, a Columbia regionális márkamenedzsere.
A Nova-C egy SpaceX Falcon 9 rakétával indul útnak 2024. február 14-én. A beépített 3D nyomtatott folyékony oxigén- és metánmotorral működő holdra szálló 21 napos küldetését három 12 fős csapat ellenőrzi és irányítja. A küldetést élőben közvetíti a NASA TV, valamint az Intuitive Machines: https://www.intuitivemachines.com/im-1
Ez az első houstoni holdraszállás az 1972-es Apollo 17 óta.
Kapcsolódó cikkek
- Nem tudott pályára állni a NASA szoftvergazdálkodási programja
- Győztes magyar fejlesztés segíti a NASA űreszközeinek következő generációját
- Magyar kutatási eszköz indulhat a Holdra
- Újabb NASA díjat nyert a Puli Space Technologies
- Az ABB termékei is segítik a Preserverance marsjáró sikeres küldetését
- A NASA támogatja a Puli „holdi vízszimatolójának” fejlesztését
- Ultragyors töltést fejlesztenek űrkutatással kapcsolatos eszközökre
- Intelligens navigáció és vezeték nélküli töltés mini-holdrobotok számára
- Az Amerikai Űrkutatási Hivatal versenyének döntősei a magyar programozók
- Magyar fejlesztők dobtak ötletet a NASA-nak