Öt ok, hogy kidobás helyett javíttassunk
2023. november 13.
Különleges és látványos dizájnnal ellátott GreenGo-val lehet találkozni a fővárosban, amely a javíttatás fontosságára szeretné felhívni a figyelmet. Ennek az ügynek szentelve kapott új külsőt a vállalat egyik autója az idei Jóügyek kampánysorozatuk részeként, hogy tudatosítsák a felhasználóikban mennyire sokat tehetnek a túlfogyasztás visszafogásáért, a fenntarthatóságért, a munkahelyteremtésért, ha a tönkrement eszközeiket, gépeiket kidobás helyett javíttatják. A kampányban a vállalat szakmai partnere a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amelynek tagjai elkötelezetten dolgoznak az ökotudatos életmód népszerűsítésén.
A hétköznapokban az alábbi öt egyszerű szabály betartásával bárki könnyen és egyszerűen elejét veheti a túlfogyasztásnak, a hulladékok felesleges szaporításának – hívja fel mindenki figyelmét a GreenGo és a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
1. Refuse//Utasítsd vissza
Kézenfekvő és egyértelmű: mondjunk nemet minden olyan termékre, amire valójában nincs szükségünk. Ezzel nem csak a pénztárcánk jár jól, illetve az otthonunk, hanem a tágabb környezetünket sem terheljük, mert a statisztikák azt mutatják, hogy az ilyen árukat előbb- utóbb úgyis kidobnánk.
2. Reduce//Csökkentsd a fogyasztást
A túlfogyasztás ellenszere, ha kevesebbet vásárolsz. Ennek az a titka, ha bevásárlólistát készítesz, és pont annyit veszel a felírt dolgokból, amennyi tényleg kell. Se többet, se kevesebbet, aminek köszönhetően utána szinte semmi sem kerül a szemétbe.
3. Reuse//Használd újra
Megvetted, de arra már nem tudod használni, amire eredetileg szántad. Semmi baj. Egy kis javítással megannyi tárgy kaphat új funkciót. A lyukas lábas befoltozva még lehet virágedény, vagy a klaviatúra gombjaiból egy kis kreativitással divatos táska.
4. Repair/Javítasd meg!
Túl azon, hogy az eszközeink javíttatásával kevesebb új terméket kell beszereznünk, azért is jó dolog szervízbe járnunk, mert ezzel új állásokat teremthetünk. Az iFixit becslése szerint minden ezer tonna elektronikai eszközre vetítve a javítás/szervizelés 200 munkahelyet hozz létre. Mi is jól járunk, mert újra működik majd a laptopunk, telefonunk, kávéfőzőnk és még a gazdaság is profitál abból, hogy a javíttatás mellett döntöttünk.
5. Recycle/Hasznosítsd újra
Ha a termék végképp nem javítható, se nem használható újra más funkcióval, de újrahasznosítható anyagból készült, akkor még mindig van jó megoldás. Amennyiben például az elektromos eszközöket hulladékudvarokban adjuk le, akkor azokból rengeteg hasznos anyag vonható ki: nemesfémek, arany, ezüst, réz vagy palládium. Ezek kinyerése csak az USA–ban évente 60 millió dollárt bevételt generál.
A felmatricázott GreenGo autón egy QR-kód látható, amely leolvasás után a javíttatás témájáról bővebb információkat nyújtó Tudatos Vásárlók Egyesülete honlapjára viszi tovább az érdeklődőket.
Kapcsolódó cikkek
- Sok munkahelyet teremtenénk, ha kidobás helyett javíttatnánk a gépeinket
- A közösségi közlekedés már a játszótéren kezdődik
- A játszótéren is megjelennek a közösségi autók
- Mostantól bárki házhoz rendelheti a GreenGot
- Hiánypótló magyar videósorozat készült az elektromos közösségi autók használatáról
- 10 újgenerációs tipp a műanyag- és hulladékmentesebb életért a GreenGo és a Rakun szakértőitől
- GreenGo: Újabb kedvezményes parkolási zónák
- Tudatos vásárlásra buzdít a MediaMarkt és a TVE
- Tíz százalékos kedvezmény elektromos autót bérlő vasúti bérleteseknek
- Ingyenes e-töltőállomásokkal segítik a zöld közlekedést Erzsébetvárosban